Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (46. týden)
19. 11. 2013, Jan Železník
Již třetím týdnem v řadě klesla cena stříbra, tentokrát o 75 centů (-3,5 %). Zlato z kraje minulého týdne také kleslo, avšak udrželo se nad cenou 1260 USD a nakonec uzavřelo týdenní obchodování o 1 USD výše. Poměr ceny stříbra a zlata se v důsledku tohoto vývoje zvýšil na 62:1.
Aktuální vývoj
Poté co byla v minulém týdnu vyplněna mezera v trhu na hodnotě 1284, kleslo zlato dokonce až k ceně 1260 USD. Nyní má trh charakter dvojitého dna na uvedené ceně. Z technického pohledu trh potřeboval prorazit z kraje týdne razantněji cenu 1290 (vrchol č.2, viz graf níže) směrem vzhůru. Tato situace však nenastala, cena včera klesla opět k 1270 USD a vytvořila další "vyšší" náraz na cenové dno. Indikátor Slow Stochastic již klesl do přeprodané oblasti a indikátor RSI vytvořil nákupní signál. Pouze AD průměr (o kterém byla řeč v minulém reportu) zatím stále vykazuje divergenci.
Včerejší pokles dokonce pomohl dotvořit formaci typu 1-2-3, která se objevuje zpravidla na cenovém dně nebo vrcholu v obrácené podobě. Avšak jistotu, že tato formace bude úspěšná, budeme mít až tehdy, pokud trh zastaví pokles a prorazí vrchol 2 směrem vzhůru. Pokud má být zachován krátkodobý pozitivní cenový vývoj, neměla by cena již klesnout pod 1260 USD a rozhodně ne pod podporu 1250 USD.
V minulém týdnu byla na trhu stříbra proražena vzestupná trendová linie, která se tvořila od konce června. Včera stříbro nepatrně kleslo pod významnou podporu na hodnotě 20,50 USD. Pokles nebyl nijak zvlášť razantní, jak bývá u stříbra zvykem. Spíše se odehrál v několika menších vlnách. Další podpora je na ceně 20 a 19,50 USD. Avšak většina indikátorů na trhu stříbra již také vykazuje nákupní signály. Aktuálně je tedy mnohem více prostoru směrem vzhůru, než směrem dolů. Jistě stojí za zmínku mezera v trhu (GAP) směrem vzhůru až na ceně 26,10 USD. Tato mezera vznikla již v dubnu letošního roku a stále nebyla vyplněna. Trh by se měl tedy dostat zpět minimálně na tuto úroveň.
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
V týdnu do 12.11. včetně, kdy cena zlata klesla až na zmiňovanou hodnotu 1260 USD, klesly i SHORT pozice commercials o 28.100 kontraktů. Jednalo se o jeden z největších týdenních poklesů těchto pozic. Aktuálně dosahují čisté SHORT pozice commercials 65.800 kontraktů. Není to úplně nejnižší počet těchto pozic v letošním roce, ale jen pro srovnání uvádíme, že přesně před rokem dosahovaly tyto pozice 225.000 kontraktů, přičemž cena zlata bylo o 450 USD výše.
V minulém týdnu prodávaly při poklesu ceny převážně technické fondy, když prodaly více než 32.000 kontraktů, přičemž z tohoto množství bylo nových SHORT pozic 28.000 kontraktů a zbylé 4.000 jsou uzavřené LONG pozice.
V týdnu do 12.11. včetně klesly na trhu stříbra SHORT pozice commercials o 3.200 kontraktů. Aktuálně dosahují tyto pozice 22.600 kontraktů.
Počet dnů světové produkce jednotlivých komodit k pokrytí short kontraktů. |
WGC – World Gold Council (Světová rada pro zlato)
Minulý týden jsme mohli vidět, jakým způsobem jsou interpretována data Světovou radou pro zlato (WGC). Jedná se o pokles poptávky po zlatě ve 3. kvartále letošního roku. Tento pokles poptávky je vysvětlován především odlivem zlata z ETF fondů. Zlato však z ETF fondů „odteklo“ z toho důvodu, že bylo poptáváno ve fyzické podobě jinými investory.
K tomu, jakým způsobem sestavuje Světová rada pro zlato (WGC) data a své analýzy, se nedávno vyjádřil známý investor do vzácných kovů Eric Sprott, který jí zaslal otevřený dopis. Eric Sprott se domnívá, že statistiky nabídky/poptávky, které WGC předkládá, jsou chatrné. A především data od společnosti Thomson Reuters GFMS, ze kterých WGC vychází. Eric Sprott ve svém otevřeném dopise jasně předkládá, že nová poptávka ve značné míře převyšuje novou dostupnou nabídku. Otevřený dopis Erica Sprotta si můžete přečíst zde.
Světová nabídka a poptávka v tunách v roce 2013 |
Celosvětová nabídka skrze novou těžbu se v letošním roce odhaduje na 2.800 tun zlata. Tyto údaje poskytuje i GFMS. Od tohoto množství je nutné odečíst vlastní produkci Číny a Ruska, jelikož tyto 2 země svoji produkci nevyváží. Dostaneme se na 2.142 tun.
Poptávka v letošním roce dosahuje přibližně 5.184 tun zlata. Rozdíl mezi poptávkou a nabídkou tvoří 3.044 tun zlata. Tato poptávka je uspokojena částečně zlatem z recyklace (letos 1.344 tun) a právě zmiňovaným odlivem zlata z ETF fondů (917 tun). Ještě připomínáme, že nabídka zlata z recyklace poklesla o 30 % vzhledem k poklesu ceny.
Sprott zdůrazňuje: „Tato masivní nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou není reflektována v ceně, jelikož dostupné statistiky jsou zavádějící. Statistika poptávky, tak jak ji reportuje WGC, konzistentně zkresluje realitu, především co se týče poptávky z Asie.“
Podle Sprottova názoru má GFMS tendenci uvádět, že nabídka a poptávka jsou vždy v rovnováze bez ohledu na skutečnost, jaká je aktuální cena. Ve skutečnosti však poptávka již dlouhodoběji převyšuje novou nabídku a cena zlata se vzpírá tržní logice, jelikož tato nerovnováha na takových úrovních by automaticky vedla ke značně vyšším cenám. Vypadá to jako případ s otázkou, co bylo dříve, zda slepice, či vejce. Odvíjí se skutečná poptávka po zlatě od ceny nebo cena akceptuje statistiky poptávky/nabídky?
Po odečtení současné poptávky od nabídky nám vzniká převis poptávky cca 780 tun zlata ročně. Z jakých zdrojů je tato nabídka uspokojována, nám mohou objasnit články, které byly uveřejněny na našem portálu pod názvem Zůstalo centrálním bankám vůbec nějaké zlato? (část druhá, část třetí).
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, mineweb, sprottglobal, wgc
Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:
- Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
- Large speculators (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
- Small speculators, non – reporting traders (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.
Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:
- „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank)
- „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank)
- Raptors (zbylé menší obchodní banky).
Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.