Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (45. týden)
12. 11. 2013, Jan Železník
Cena zlata v USD zakončila minulý týden opět v minusových hodnotách (-2 %), avšak v CZK si připsala + 3 %. Důvodem byla intervence ČNB, která srazila kurz české koruny o 5 %. Držitelům zlata krok ČNB neublížil, ba naopak investice ve zlatě investory před touto intervencí ochránila. Přesto však považujeme krok ČNB za ukázku její arogance (viz rozhovor s hlavním ekonomem společnosti Romanem Pilíškem na investičnímwebu.cz).
Aktuální vývoj, mezera v trhu byla vyplněna
Od 29. 10. klesla cena zlata již o 80 bodů a dostala se na úroveň, ze které by se trh mohl opět vytočit směrem vzhůru. Z technického pohledu byla konečně vyplněna mezera v trhu (GAP), na kterou jsme několikrát v uplynulých 14 dnech upozorňovali. To je i přes pokles ceny dobrou zprávou, jelikož mezery v trhu působí jako magnet a cena by mohla v budoucnu kdykoliv na tuto úroveň „spadnout“, což by v nově vznikajícím trendu nebylo žádoucí. Pro zachování býčího náhledu by však cena neměla již klesnout pod 1250 USD, v ideálním případě pod 1270 USD. Toto pásmo je velmi silné, navíc většina technických indikátorů (SSTO - je v přeprodané oblasti, RSI, MACD) již začíná poukazovat na nákupní signál.
Jediným indikátorem, který vykazuje divergenci (rozdílnost) je AD průměr, a proto růst ceny nemusí být ihned „tak žhavý“. AD průměr je velmi dlouhodobý indikátor a v současnosti klesá nadále dolů, přestože trh roste.
Jak se stanovuje cena na COMEXu
V týdeníku Euro se v aktuálním čísle (č. 46) objevil článek o burze COMEX pod názvem Zlatá rána. Článek poměrně trefně popisuje situaci na této burze, nicméně jakým způsobem se na COMEXu obchoduje a jaký to má vliv na cenu, popsal ve svém posledním reportu výstižně pan Theodore Butler:
Přestože se zlato a stříbro obchodují na různých mezinárodních burzách od Šanghaje přes Dubaj, Londýn až po New York, dominantní burzou pro tvorbu ceny zůstává COMEX. Na COMEXu existují 2 hlavní spekulantské skupiny, které si rozdávají souboj v burzovní aréně. Jsou to commercials (vedené především bankou JP Morgan) a velcí spekulanti (v kategorii managed money, mezi něž patří z velké části technické fondy).
Skupině commercials se dlouhodobě daří vtáhnout technické fondy k nákupu a prodeji futures kontraktů, a to tím, že krátkodobě manipulují ceny pomocí počítačových algoritmů, odborně nazývaných HFT (High frequency trading). Commercials dokáží doslova „sestřelit“ cenu tak, aby přiměly technické fondy prodávat, a sami jejich prodané kontrakty kupují (jelikož každá transakce musí mít stranu prodávajících a kupujících). Totéž se děje opačným směrem, když jsou ceny vyhnány vzhůru, technické fondy začnou nakupovat, ale commercials již prodávají levně koupené kontrakty. Tomuto se jednoduše říká manipulace cenou za účelem dosažení zisku. A na trhu zlata a stříbra se točí skutečně velké peníze.
Níže v kapitole COT bude rozebráno, jak commercials opět zvyšovaly SHORT pozice (prodávaly) při rostoucí ceně a naopak snižovaly tyto SHORT pozice (nakupovaly) při klesající ceně. Tuto skutečnost je možné si ověřit na datech COT, které zveřejňuje komise CFTC (Komise pro obchodování termínových kontraktů) v týdenních intervalech (nyní po shotdownu vlády USA s jistým zpožděním). Commercials jsou tedy obecně mnohem úspěšnější ve svém obchodování, i když tu a tam se podaří technickým fondům dobře prodat (při vyšší ceně), jako jsme to mohli vidět začátkem letošního roku, kdy i některé fondy značně vydělaly na poklesu ceny zlata a stříbra. Důležitým bodem v tom všem je skutečnost, že tento proces tvorby ceny na COMEXu ovlivňuje všechny držitele zlata a stříbra na celém světě. A nejen to, ve hře jsou všechny těžební společnosti, které doplácejí na tuto hru vedenou na COMEXu, kdy se cena „nesmyslně“ pohybuje jeden den 50 bodů nahoru a druhý den 40 bodů dolů. Avšak udělat geologický průzkum, naplánovat výstavbu dolu na zlato, provést investici není záležitost několika dnů, ale několika let. Podle pana Butlera je toto dokonce proti komoditnímu zákonu, když obchodování futures kontraktů by mělo „najít“ správnou cenu a ne ji stanovovat.
Např. při pátečním poklesu ceny při zveřejnění zprávy o stavu nezaměstnanosti v USA bylo zobchodováno na COMEXu 150.000 futures kontraktů, což je ekvivalent 15 mil. uncí. Naproti tomu v největším fondu na zlato GLD bylo v pátek zobchodováno 8,5 mil. ks akcií, což je ekvivalent 850 tis. uncí. Přestože jsou zásoby ve fondu GLD přibližně 4x větší než zásoby fyzického kovu na COMEXu, zobchodovalo se v pátek na COMEXu 17násobné množství zlata než v GLD. Proto se stanovení ceny diktuje tam, kde se zobchoduje největší množství zlata. A navíc celá skutečnost je podtržena paradoxem, že obchodující subjekty na COMEXu nemají zájem o skutečné zlato či stříbro, starají se pouze o zisky či ztráty ze svých obchodů s papírovými kontrakty.
Toto absurdní obchodní schéma na COMEXu, které přivedlo ceny komodit na umělé nízké hodnoty, může podle názoru pana Butlera skončit pouze jediným způsobem. A tím je exploze cen – především ceny stříbra. Papírové hry mohou být úspěšné pouze do té míry, dokud bude k dispozici dostatek zásob a nabídky fyzického kovu. V případě stříbra je zásoba prozatím dostačující, ne však ve velkém rozsahu a natrvalo. Pokud fyzický trh jednoho dne přebije papírové obchody, stane se to velmi nečekaně a vehementně. V takovém případě mohou subjekty, které budou v SHORT pozicích (a nebudou vlastnit fyzických kov k dodání) zaplatit krutou daň za své chování.
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
V týdnu do 29.10. včetně, kdy cena zlata vyrostla až na úroveň 1360 USD, se odpovídajícím způsobem zvedly i SHORT pozice commercials o 24.600 kontraktů a dosahovaly celkem 106.800 kontraktů.
Naopak v týdnu do 5.11. včetně, kdy cena zlata klesla o 50 USD, klesly i SHORT pozice commercials o 12.900 kontraktů na celkový počet 93.900 kontraktů.
Pokud commercials vytvořily nové SHORTy při ceně 1360 a následně po poklesu ceny na 1310 uzavřely téměř 13.000 kontraktů, vydělaly tak celkem 64,5 mil. USD za týden (12.900 kontraktů x 100 uncí x 50 USD). To není jistě zanedbatelná suma a takové obchody se dějí týden co týden.
Obdobná situace se opakovala i u stříbra, když v týdnu do 29. 10. včetně zvýšily commercials při rostoucí ceně SHORT pozice o 1.300 kontraktů a naopak v týdnu do 5. 11. při klesající ceně snížily SHORT pozice o 300 kontraktů na celkový počet 25.800 kontraktů.
Počet dnů světové produkce jednotlivých komodit k pokrytí short kontraktů. |
Po čtvrtečním a pátečním poklesu ceny o dalších 40 USD u zlata a 50 centů u stříbra můžeme počítat s dalším snížením SHORT pozic kategorie commercials. Každé snížení SHORT pozic commercials na významnou úroveň přetváří strukturu pozic býčím směrem. Čím nižší počet pozic, tím větší šance na růst ceny. Letos byly pozice nejnižší v polovině července a tomu odpovídala i cena kolem úrovně 1250 USD, která se následně zvedla až na 1430 USD koncem srpna.
Intervence ČNB
Většina investorů se soustředí převážně na cenu zlata a stříbra v USD. Minulý týden nám však ukázal, že pro české investory je cena v CZK mnohem významnějším měřítkem. Zlato si připsalo po prohlášení ČNB zhodnocení 5 % během několika minut. Zde se opět potvrdila úloha zlata, která spočívá převážně v diverzifikaci investorského portfolia a ochraně majetku před vnějšími šoky. Navíc podle prohlášení viceguvernéra Tomšíka je ČNB připravena provádět intervenci i dlouhodobě (několik měsíců, možná i let), což můžeme klidně interpretovat tak, že pokud nebude ČNB se současným kurzem 27 Kč za jedno euro "spokojena", může navýšit kurz i výše, například na 28 Kč atd. Takový krok by vedl k dalšímu skokovému nárůstu ceny zlata v CZK.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch
Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:
- Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
- Large speculators (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
- Small speculators, non – reporting traders (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.
Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:
- „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank)
- „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank)
- Raptors (zbylé menší obchodní banky).
Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.