„Toto snad nemůže být pravda!“ - zarážející skutečnost o americkém dolaru
4. 3. 2015, Paul Rosenberg
Vážení čtenáři,
často žasnu nad fakty, která jsou dokonale zjistitelná, ale o jejichž existenci téměř nikdo neví. Dnešní téma je jedním z nich.
Domnívali byste se, že taková zásadní součást našeho života bude něčím, čemu se učí i děti. Minimálně byste se domnívali, že tomuto porozumí i ve svém teanegerovském věku.
Nejbláznivější na tomto tématu – odkud pochází dolar – je fakt, že většina vzdělaných ekonomů o jeho původu nemá tušení. Jak může existovat taková ignorance ohledně tak důležitého tématu?
Ale jak jsem uvedl výše, na tento druh ignorance narážím velmi často. Ve skutečnosti je to jedním z důvodů, proč píši komentáře pro mé předplatitele.
Po mnoho let jsem slýchal mluvit lidi o „podvodech Federálního rezervního systému (FED)“. Avšak byl jsem plně zaměstnán tím, abych přežil, a dolary, které jsem vydělával, jsem používal k nákupu potravin v koloniálu, takže jsem těmto informacím nevěnoval přílišnou pozornost.
Ale čím více jsem studoval ekonomii, tím více jsem rozuměl tomu, že právě problematika dolaru je problematikou zásadní: a že kdybych neporozuměl těmto základům, nikdy bych nebyl schopen pochopit, co všechno z toho vzniklo. Takže krok po kroku jsem začal věnovat pozornost otázce – odkud pocházejí dolary?
Většina vzdělaných ekonomů nemá o původu dolaru tušení.
Mé první zjištění se týkalo absolutní nevědomosti o tomto tématu. Dalším šokujícím zjištěním bylo, že o původu dolaru se na školách nevyučuje.
„Ne, to nemůže být pravda“. To byla první věta, kterou jsem vyřkl, když jsem porozuměl tomu, jak dolary vznikají. Řekl jsem: „To není možné, takto to skutečně být nemůže.“ Bohužel jsem se mýlil. Skutečně to tak je.
Tajemství k porozumění tomu, jak dolary vznikají a jaké finanční operace provádí FED, spočívá ve dvou citátech ekonoma Johna Kennetha Galbraitha:
- studie původu peněz, vyjma ostatních ekonomických oblastí, je jednou z těch, ve kterých je obtížnost tématu používána k tomu, aby zatajovala pravdu nebo se pravdě vyhnula, nikoliv k tomu, aby pravdu odkrývala;
- proces, kterým banky vytváří peníze, je tak jednoduchý, až to mysl nechápe.
Musím však FEDu přisoudit jedno uznání: FED přiznal to, co dělá. Publikace pod názvem Modern Money Mechanics popisuje, jak FED dolary vytváří. Sice je to maskováno teoriemi o zbytečně složitém účetnictví a komplikovanými diskuzemi (což potvrzuje první Galbraithův citát), avšak tuto skutečnost popisuje. Tuto publikaci můžete nalézt na internetu a doporučuji vám ji k přečtení.
Základní body
Mohli bychom diskutovat o spoustě věcí, avšak máme limitovaný prostor, tak mi dovolte, abych vyzdvihl několik základních bodů. Bude na vás, abyste si je ověřili.
1. Dolary vznikají účetním trikem
Dolary vznikají procesem, který vypadá následovně:
Zatímco se o něm složitě účtuje, je dolar vydáván jako peněžní poukázka „sama na sebe“. Toto je přesná definice z Modern Money Mechanics. Můžete vy nebo já vydat peněžní poukázku „sami na sebe“? Samozřejmě nemůžete. Museli byste ji podložit nějakou hodnotou. Ale FED nemusí.
Takže úžasné dolary nejsou kryté zlatem nebo stříbrem, nejsou kryté vůbec ničím – je to jednoduše účetní trik.
2. Z každého dolaru, který je vytvořen, je „slíznuta smetana“
Jak je ukázáno ve výše uvedeném grafu, dolary pochází z transakce mezi FEDem a ministerstvem financí. Mohli byste přijít na nějaký důvod, proč by tyto instituce neměly být schopny provést tento druh transakcí každá samostatně? Jaký je účel primárních dealerů, kteří jsou prostředníkem mezi FEDem a ministerstvem financí?
Ve skutečnosti neexistuje žádný důvod, vyjma jediného – ale zjevného. Tito dealeři si „odříznou“ část z každého dolaru, který je vytvořen. Vše je opět přesně popsáno ve výše uvedené knize. A kdo jsou tito dealeři – samozřejmě velké banky.
3. Vaše hypotéka byla vytvořena „ze vzduchu“
Its A Wonderful Life – toto je pěkný film, ale postava Jimmy Stewart se zcela mýlil, když tvrdil, že si půjčil peníze na hypotéku od počestné osoby.
Proces, kterým banky vytváří peníze, je tak jednoduchý, až to mysl nechápe.
Když si totiž vezmete půjčku v bance, banka vám nepůjčí peníze pana Smitha nebo paní Jonesové. Banka peníze jednoduše vytvoří a zaúčtuje. Do doby, než si peníze půjčíte, peníze jednoduše neexistují. Nemusíte brát má slova vážně. Zde jsou slova Roberta B. Andersona, jenž byl ministrem financí za vlády Eisenhowera:
„Když banka vytvoří půjčku, jednoduše ji přiřadí na účet dlužníka. Tyto peníze nevezme z účtu jiného střadatele. Nikdo předtím tyto peníze do banky nevložil. Jsou to nové peníze, které byly vytvořeny bankou za účelem půjčky žadatele.“
Vy musíte pracovat, abyste tyto peníze vydělali a vrátili bance zpět. Ale nikdo před vámi nemusel pracovat, aby tyto peníze nejdříve obdržel. Tyto peníze byly jednoduše vytvořeny „ze vzduchu“.
4. Peníze na úrok nejsou nikdy vytvořeny
Každý dolar je vytvořen společně s úrokem:
- Úrok na dluhopisech – kupte si dluhopis za 1.000 dolarů a v budoucnu obdržíte více než 1.000 dolarů.
- Půjčka ve výši 1.000 dolarů musí být posléze splacena i s úrokem.
Každý dolar vznikne souběžně s dluhovým závazkem. Tato skutečnost vytváří zajímavý problém: extra dolary jsou vyžadovány, aby byl splacen závazek společně s úrokem. Odkud vezmeme na tyto úroky? Můžete tvrdě pracovat a splatit půjčku 1.000 dolarů i s úrokem, avšak každý dolar, který splatíte i s úrokem je vytvořen se závazkem úroku. Kde toto kolečko končí?
Ve skutečnosti nemůže toto kolečko končit nikde – nemůže být vyřešeno – dokud nebudou existovat „nedluhové“ dolary, které mohou pokrýt tuto mezeru. A tyto dolary neexistují.
Což znamená, že dolarový systém může fungovat efektivně pouze jedním směrem. Může fungovat hladce jen v tom případě, pokud je tvořeno stále více peněžních jednotek, ale pokud se systém začne „smršťovat“ (kontrakce), vznikne najednou nedostatek peněžních jednotek. A to vede k velkému množství problémů.
Vím, že to zní bláznivě
Pokud je výše uvedené pro vás novinkou, máte moje sympatie. Vím, že je toho příliš k pochopení. Projděte si to pomalu znovu a prověřte si tyto informace. Vytvořte si na to vlastní názor.
Jak jsem již říkal, když jsem se to poprvé dozvěděl, nemohl jsem tomu uvěřit. Až poté, kdy jsem si přečetl vlastní slova FEDu - několikrát dokola - jsem nabyl přesvědčení, že jsem to pochopil a že je tomu skutečně tak.
A pokud byste si chtěli přečíst divoký příběh o tom, jak byl tento úžasný systém vytvořen, můžete začít příspěvkem G. Edwarda Griffina – The Creature from Jekyll Island nebo doporučujeme ke shlédnutí legendární přednášku Edwarda Griffina o okolnostech vzniku FEDu. Video naleznete na konci článku pod tímto odkazem a je opatřeno českými titulky.
Zdroj: ROSENBERG, Paul. “That Couldn’t Possibly Be True”: The Startling Truth About the US Dollar. In: [online]. [cit. 2015-03-04]. Dostupné z: http://www.caseyresearch.com/cdd/that-couldnt-possibly-be-true-the-startling-truth-about-the-us-dollar