Eric Sprott: poptávka po fyzickém zlatě v Asii prolamuje dlouhodobou manipulaci s drahými kovy
16. 5. 2024, Redakce
Manipulace s cenami zlata a stříbra již dlouho nepatří do kategorie konspiračních teorií. Již v roce 2014 jsme na toto téma publikovali článek amerického ekonoma Paula Craiga Robertse nebo významného geopolitického analytika Jima Rickardse.
V posledním desetiletí dostaly přední investiční banky mnohamilionové pokuty za manipulaci s trhy. Připomeňme si případ největší americké banky: JP Morgan zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci s drahými kovy a státními dluhopisy.
Kanadský těžařský podnikatel Eric Sprott, majitel velkého stříbrného ETF fondu (PSLV), minulý týden v rozhovoru pro TF Metals Report uvedl, že fyzická poptávka Číny a Indie po vzácných kovech začíná narušovat dlouholetou manipulaci Západu s cenami zlata a stříbra.
Mnoho lidí si podle Sprotta uvědomuje, že "měnám už nelze věřit". Je přesvědčen, že poklesy zásob hlavních burzovně obchodovaných fondů se zlatem a stříbrem neznamenají výprodeje kovu investory, ale spíše nájezdy obchodníků s drahými kovy (investiční banky), kteří vyměňují akcie ETF za skutečný kov, aby mohli uspokojit velmi akutní požadavky na dodávky kovů jinde.
Sprott také uvedl, že je nejoptimističtější ohledně výhledu ceny stříbra. Zatímco velcí producenti zlata podle něj "zklamali", střední a malé těžební společnosti vykazují známky života, mají velký potenciál a brzy o ně bude mnohem větší zájem. Podotýká, že nedávný býčí trh s drahými kovy přinesl akciím těžařů zisk v řádu stovek procent.
Rozhovor se Sprottem v angličtině trvá 32 minut a je k dispozici na YouTube zde.