Velké banky obdržely pokutu za manipulaci vzácných kovů (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 6. týden 2018)
5. 2. 2018, Jan Železník
Minulý týden přinesl větší pokles cen vzácných kovů. Zlato oslabilo o 20 USD (- 1,5 %), a cena stříbra propadla o vysokých 80 centů (- 4,6 %). Poměr cen stříbra a zlata se vychýlil na 80:1, což indikuje, že stříbro je nyní vůči zlatu nejlevnější za poslední 2 roky.
Aktuální vývoj
Dnešní týdenní zprávu začnu trochu netradičně komentářem ohledně manipulace cen vzácných kovů. Tři velké banky – Deutsche Bank, UBS a HSBC obdržely minulé pondělí dohromady pokutu ve výši 46,6 milionů dolarů (téměř 950 milionů Kč) za to, že jejich zaměstnanci manipulovali s futures trhy vzácných kovů a s akciovými trhy. Na vyšetřování těchto nelegálních praktik se podílelo Ministerstvo spravedlnosti USA, FBI a také Komise pro obchodování s komoditními futures trhy (CFTC). V kauze je celkem osm obviněných osob, z nich sedm bývalých obchodníků a jeden technický konzultant.
Tyto banky používaly k manipulaci trhu metodu zvanou „spoofing“, což zjednodušeně znamená, že jejich zaměstnanci vytvářeli pomocí falešných příkazů umělou poptávku. Jde o protiprávní jednání, které spočívá v zadávání transakcí se záměrem od takového obchodu na poslední chvíli upustit. Podle Doddova-Frankova zákona z roku 2010, kdy byla po finanční krizi přijata zpřísněná opatření, je to trestný čin. Jak uvedl představitel ministerstva John P. Cronan, chování obviněných "poškodilo nevinné investory a ohrozilo samotnou integritu trhů". Obchodníci jsou obviněni, že zadali stovky falešných příkazů, které nemínili nikdy plnit. Vytvoření zdánlivé poptávky vyústilo ve změny jak cen, tak chování ostatních účastníků trhu. Tyto pohyby pak obvinění mohli využít k vlastnímu obohacení. Manipulace prováděli na trzích vzácných kovů - zlata, stříbra, platiny a paladia a také na americké akciové burze.
Podle Theodora Butlera (experta na fyzický trh zlata a stříbra) je úctyhodné, že v souvislosti s trhy zlata a stříbra byl dokonce použit termín „manipulace“, neboť toto slovní spojení bývá často terčem kritiky, jelikož spadá do kategorie konspiračních teorií. Přestože se vyšetřování týká aktivit z let 2008 – 2014, nedotkly se podle Butlera vyšetřující orgány skutečné podstaty dlouhodobé manipulace cen vzácných kovů. K jeho velkému údivu nebyla zmíněna v souvislosti s manipulací vzácných kovů banka JP Morgan, která patří mezi dominantní hráče na trhu stříbra a zlata a má zároveň největší vliv na cenotvorbu vzácných kovů. Banka JP Morgan je podle Butlera mistrem ovlivňování ceny stříbra tím, že používá vysoké SHORT pozice na derivátovém trhu k tomu, aby manipulovala s jeho cenou směrem dolů a mohla tak koupit levně fyzický kov. Tato banka naakumulovala touto praktikou největší množství fyzického kovu v historii.
Dlouhodobá manipulace cen stříbra spočívá zejména v tom, že pouhých 8 obchodních subjektů drží objemově zcela neadekvátní výši SHORT pozic na tomto komoditním trhu. Tyto vysoké SHORT pozice nemají legitimní opodstatnění při tak nízké ceně stříbra a současně je nenajdete na žádném jiném komoditním trhu. Momentálně má „Velká 8“ prodáno:
- 190 dnů světové produkce na trhu se stříbrem,
- 150 dnů světové produkce na trhu s platinou,
- 113 dnů světové produkce na trhu s paladiem,
- 98 dnů světové produkce na trhu se zlatem.
„Na trhu s téměř nejdůležitější světovou komoditou (ropa) má 8 největších subjektů prodáno cca 7-8 dnů její světové produkce. Vidíte ten veliký nepoměr? Avšak komise CFTC mlčí, přestože pouze 8 subjektů drží téměř 50 % z celkového Open Interestu na stříbře. Jestli se tomuto neříká koncentrace pozic v rukou jen několika subjektů (tzv. kartel), pak skutečně nevím, čím by to mělo být,“ dodává Butler.
Počet dnů světové produkce jednotlivých komodit k pokrytí SHORT kontraktů u 4 a 8 největších obchodníků (k 30.1.2018) |
Tyto vysoké SHORT pozice dlouhodobě tlačí na cenu stříbra a snižují tak investiční poptávku po něm. Jak dobře víme, retail kupuje tehdy, pokud cena aktiva roste. Tento trend jsme mohli v nedávné minulosti vidět na kryptoměnách nebo akciových indexech. S tím jak akciové indexy razí nová maxima, se v posledních 5 týdnech nahrnulo do trhu největší množství retailových obchodníků v historii. Naopak velmi nízké prodeje investičních stříbrných mincí Americkou mincovnou v roce 2017 dokazují, že retail má o vzácné kovy nyní nízký zájem, jelikož jejich cena dlouhodobě stagnuje.
Nyní ale zpět k tradičnímu rozboru trhu zlata i stříbra. V minulé týdenní zprávě jsem k nedávnému růstu vzácných kovů psal: „Trh se zlatem roste již 6 týdnů z posledních sedmi a v minulém týdnu zlato narazilo na další silnou rezistenci, kterou je pásmo 1.360 – 1.375 USD. Proto není vyloučeno, že se v uvedeném pásmu bude formovat alespoň dočasný vrchol v cca polovině současného primárního cyklu. Oba kovy mohou dočasně ustupovat z nedávno dosažených vrcholů, ale zatím neočekávám velký výprodej, spíše jen mírnou korekci cen v rámci současných růstových trendů.“
Docela mě minulý pátek překvapilo, jako zlato dokázalo odolat většímu výprodeji a současně mě překvapilo, jak prudce propadla cena stříbra a to zejména proto, že struktura COT na stříbře nebyla po posledním reportovaném týdnu tak špatná.
Jak zlato tak stříbro vstoupily do 8. týdne svých primárních cyklů a současná korekce cen naznačuje, že oba trhy začaly klesat k cenovému dnu v polovině těchto primárních cyklů. Zásadní rozdíl mezi oběma trhy je v tom, že zlato se stále drží nad oběma důležitými klouzavými průměry, zatímco stříbro je již pod 50denním i 200denním průměrem. Stříbro má z tohoto pohledu většinu svého propadu již za sebou, ale u zlata si tím nejsem zcela jistý. Stále není vyloučeno pokračování poklesu do pásma 1.300 – 1.310 USD. Na týdenních grafech jsou oba trhy stále v překoupených oblastech, avšak na grafech denních již není překoupenost tak zásadní.
Denní graf ceny zlata 7/2017 - 2/2018 |
Denní graf ceny stříbra 7/2017 - 2/2018 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Poslední COT report (24.1. - 30.1.) nepřinesl příliš velké změny v jednotlivých strukturách a navíc je po pátečním poklesu cen již úplnou minulostí a z tohoto důvodu nebudu report COT tentokrát rozebírat příliš detailně.
Na trhu se zlatem snížily commercials své „net SHORT“ pozice o 9.500 kontraktů na celkový počet 225.100. Jednalo se o první redukci prodejních pozic commercials po 7 týdnech, během kterých zvýšili komerční obchodníci tyto pozice o 115.000 kontraktů, jelikož cena zlata vyrostla v uvedeném období o cca 120 USD.
Struktura na zlatě zůstává nadále medvědí, jelikož obchodníci z kategorie Managed Money drží stále vysoké množství LONG pozic a tudíž hrozí jejich částečná likvidace a současně mají nízký počet SHORT pozic, což snižuje potenciál pro další „short covering“.
Na trhu se stříbrem zvýšily commercials své „net SHORT“ pozice o 5.800 kontraktů na celkový počet 47.300. Pozitivním znamením byla skutečnost, že ke zvýšení „net SHORT“ pozic došlo tím, že Raptors (menší obchodní banky) zredukovaly své LONG pozice, což automaticky zvyšuje celkové „net SHORT“ pozice commercials a současně „Velká 4“ nepatrně snížila své SHORT pozice. Po pátečním „průplachu“ stříbra bylo ale evidentní, že došlo k podstatnému vylepšení struktury a stříbro má bezpochyby býčí strukturu pozic. Přesné informace budou ale k dispozici až v dalším reportu COT.
Závěr
Vzácné kovy mohou být nyní více ovlivněny vývojem na měnových trzích. Pokud by získal americký dolar dočasnou sílu (řekněme do březnového zasedání FEDu), pak mohou ceny zlata a stříbra dále mírně korigovat, případně jít do strany a konsolidovat se. Pokud se nebude konat ani krátkodobé posílení amerického dolaru, pak se oba kovy vrátí brzy do svých růstových trendů.
Pokud se totiž podíváte na grafy většiny důležitých komodit, zjistíte, že téměř všechny bez rozdílu si vytvořily během posledních 2 let velmi silná cenová dna, která indikují, že několikaletý medvědí trend na komoditách skončil. A dlouhodobě oslabující americký dolar nepřinese nic jiného, než růst cen komodit v amerických dolarech.
Níže v tabulce dlouhodobé grafy jednotlivých komodit a jejich cenová dna, období 2011 - 2018:
Komoditní index CRB | Ropa WTI |
Zlato | Cukr |
Kukuřice | Pšenice |
Bavlna | Sojové boby |
Káva | Kakao |
Zdroj: butlerresearch, hospodářské noviny, sprott´s thoughts
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.