Zlato je zpět nad 1.300 USD za unci (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 41. týden 2017)
16. 10. 2017, Jan Železník
Zlato i stříbro navázaly na silný odraz ceny v předminulém týdnu a v týdnu minulém si připsaly opět slušné zisky. Cena zlata vyrostla o 27 USD (+ 2,1 %) a stříbro zakončilo o 55 centů výše (+ 3,3 %).
Po 100bodovém propadu ceny, který nastal v období 8.9. - 6.10., se zlato vrátilo zpět nad psychologickou úroveň 1.300 USD za unci. V minulé zprávě jsem k odrazu ceny z minima 1.262 USD uváděl:
„Mohl v minulém týdnu nastat konec posledního primárního cyklu a počátek nového? Ano, tato možnost není vyloučena. Momentálně je poslední primární cyklus ve svém 13. týdnu. Ve svých analýzách jsem již několikrát uváděl, že primární cyklus na zlatě má sice průměrnou délku 15 – 21 týdnů, ale že se objevují případy, kdy dojde k jeho destrukci – tj. zkrácení nebo prodloužení. Taková destrukce je o to významnější, pokud nastává souběžně s nadřazenějším (delším) cyklem. A právě v listopadu 2017 (+/- 2 měsíce) má nastat dno 11měsíčního cyklu, který pracovně nazývám roční cyklus. Poslední roční cyklus nastal v prosinci 2016 na ceně 1.125 USD.“
Pravděpodobnost nového primárního cyklu (a souběžně s tím dno cyklu 11měsíčního) se po posledním týdnu opět zvýšila. Trh se dosti agresivně odrazil, což bývá často známkou nového primárního cyklu. Správné určení nového primárního cyklu je nyní velmi kritické, jelikož jak uvádím výše, souběžně s ním má nastat i 11měsíční cenové dno. Jakmile bude toto dno utvořeno, cena zlata by měla poté opět několik měsíců růst. Technicky se trh vrátil zpět nad 15denní i 50denní průměr.
Cenový vývoj zlata od počátku roku, denní graf |
Zatím je ale ještě brzy na to definitivně určit, zda je trh ve 2. týdnu nového primárního cyklu. Stále se může naplnit druhá varianta, o které jsem se již zmiňoval v minulé týdenní zprávě: „A proto je možné, že aktuální odraz ceny je pouze dočasný, a že v následujících týdnech přijde ještě jeden finální pokles pod páteční minimum 1.262 USD a teprve poté nastane roční cenové dno.“
Také stříbro se vrátilo zpět nad oba klouzavé průměry – 50denní i 200denní. Vyjma jediného dne roste trh již 6 dnů v řadě. Růst byl natolik prudký, že 14denní SSTO se dostal během pěti obchodních dnů z přeprodané oblasti (pod 20 %) do oblasti překoupené (nad 80 %).
Cenový vývoj stříbra od počátku roku, denní graf |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Změna struktury COT byla v posledním reportovaném týdnu od 4.10. do 10.10. zcela zanedbatelná. V uvedeném týdnu nastal nejprve pokles ceny na zmiňované minimum 1.262 USD, a následně přišlo otočení trhu a opětovný růst. Možná to byl jeden z důvodů, proč nakonec nedošlo k téměř žádné změně v počtu kontraktů commercials. I kdyby commercials snižovaly své „net SHORT“ pozice při poklesu ceny, následně je zřejmě při růstu ceny opět obnovovaly. Jejich „net SHORT“ pozice klesly o nepatrných 1.400 kontraktů na celkový počet 223.000.
Naproti tomu obchodníci z Managed Money prodali v reportovaném týdnu 8.114 kontraktů. Bylo to opět likvidací 11.201 LONG kontraktů, ale současně snížily své SHORT pozice o 3.093 kontraktů. Aktuálně jsou Managed Money (MM) bezesporu největší obchodní skupinou na COMEXu, alespoň co se týče počtu zobchodovaných kontraktů. MM určují, kam se trh pohne. Pokud prodávají, trh jde dolů a pokud nakupují, trh jde nahoru. Commercials v podstatě jen reagují na jejich příkazy. Při poslední poklesové vlně nebyli MM ochotni otevírat nové SHORT pozice ve velkém – a to ani na trhu se stříbrem. Došlo pouze k likvidaci určitého množství LONG pozic, ale toto typické kolo, při kterém se commercials daří vlákat z poklesem ceny MM na SHORT stranu, bylo odrazem ceny přerušeno. A pokud MM ztratili z nějakého důvodu zájem vzácné kovy SHORTovat, pak ceny zlata a stříbra již významně neklesnou.
Spekulativní NET, LONG a SHORT pozice MM vs cena zlata |
Na trhu se stříbrem zvýšily commercials v reportovaném týdnu své „net SHORT“ pozice o nepatrných 1.900 kontraktů na celkový počet 70.600.
Struktury COT jsou na obou trzích mírně medvědí, což napovídá ještě jednomu rychlému poklesu. Ale na druhou stranu se může mírně medvědí struktura přetvářet v extrémně medvědí strukturu několik týdnů a cena přitom poroste vzhůru. Nedávná minulost a zkušenosti s chováním commercials nahrávají výprodeji, ale ceny zlata a stříbra jsou nízko již tak dlouhou dobu, že sázet nyní na SHORT může být velmi nevyzpytatelné.
Spekulativní NET, LONG a SHORT pozice MM vs cena stříbra |
ETF fondy
Na trhu s fyzickým kovem se nedějí téměř žádné změny. Zásoby zlata a stříbra v GLD a SLV stagnují, poptávka po fyzickém kovu, kterou představují prodeje mincoven, je minimální. Pouze na burze v Šanghaji bylo v září poptáváno nejvyšší množství zlata v letošním roce.
Závěr
Osobně bych uvítal, kdyby zlato a stříbro vytvořily v době kolem prosincového zasedání FEDu významné cenové dno, které by bylo souběžně dnem aktuálního primárního cyklu a 11měsíčním dnem na zlatě. Zda se ale takové situace dočkáme, není momentálně vůbec jisté.
Ano je pravdou, že banka Goldman Sachs opět vyhrožuje „drastickým“ propadem ceny zlata, když ve své poslední analýze uvedla, že zlato zamíří k ceně 1.100 USD. Podle ní je hlavním důvodem fakt, že zlato nebylo doposud schopno vyrůst přes vrchol 1.385 USD z loňského roku. Takový propad by byl možný tehdy, pokud by se začalo spekulovat o tom, že FED razantně zvýší úrokové sazby, přičemž inflace by byla nadále nízká. To je fundamentální prostředí, ve kterém by cena zlata mohla korigovat dolů. Jinak zde ale nevidím žádný pádný argument pro tak hluboký propad ceny.
Pokud by zlato skutečně zamířilo níže, pak bych viděl korekci k trendové linii, kterou tvoří spojnice minima z konce roku 2015 a 2016. Na začátku prosince bude tato linie okolo ceny 1.195 USD. Na závěr musím ale opět zdůraznit, že pokud 6. října nastalo již 11měsíční dno, pak všechny spekulace na dramatický pokles ceny zlata můžeme hodit stranou, jelikož trh má namířeno jednoznačně výše – k ceně 1.400 USD a dále.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.