Poptávka po zlatě na burze v Šanghaji byla v září nejvyšší v letošním roce
13. 10. 2017, 12:12

Výběry zlata na burze v Šanghaji (Shanghai Gold Exchange – SGE) dosáhly v září celkem 214 tun, což bylo o 25 % více než v září 2016, avšak o 17 % méně než v rekordním roce 2015. Celkové výběry zlata jsou v letošním roce o 7 % vyšší než v roce předešlém a to naznačuje, že celková roční poptávka by mohla přesáhnout 2.100 tun zlata.
V říjnu se dá očekávat pokles výběrů zlata, jelikož burza SGE byla během týdenního svátku „Golden Week“ uzavřena. Následně se počítá opět se zvýšenou poptávkou, která ke konci roku zpravidla narůstá.
![]() |
Výběry zlata na burze SGE v tunách |
Mezi analytiky panují smíšené názory, zda jsou výběry zlata na burze SGE skutečným a přesným měřítkem celkové velkoobchodní poptávky po zlatě v Číně. Tato data však poskytují během několika posledních let celkem konstantní obraz co do výše poptávaného zlata. Nejnovější čísla nám tak ukazují, že poptávka po zlatě v Číně v letošním roce mírně stoupá v porovnání s rokem předešlým.
Hlavním problémem v rozličnosti názorů ohledně měření celkové poptávky po zlatě v Číně je skutečnost, že někteří analytici se soustředí pouze na importy zlata do Číny skrze Hongkong. Avšak Hongkong již není pro tyto importy jedinou a hlavní destinací. Skrze něj je dnes uskutečňováno sotva 50 % importů zlata, přičemž zbytek proudí do Číny přes Peking a Šanghaj.
Zdroj: lawrieongold