Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (36. týden 2014) - medvědi opět ovládli krátkodobě trh se zlatem
9. 9. 2014, Jan Železník
Ceny zlata i stříbra pokračovaly v minulém týdnu v poklesu a dosáhly nejnižších úrovní za poslední 3 měsíce. Oba kovy uzavřely týdenní obchodování o 1,5 % níže.
UPOZORNĚNÍ PRO PRAVIDELNÉ ČTENÁŘE: další týdenní zpráva bude zveřejněna dne 22.9.2014
Aktuální vývoj - technická analýza
Přestože cena zlata v USD klesá k úrovni ze začátku června, jeho hodnota v CZK vykazuje za poslední 3 měsíce růst 7 %. Je pozoruhodné, jak většina analytiků (viz článek Zlato jako bezpečný přístav?) stále považuje zlato za „nějakou“ komoditu a neuvědomují si, že zlato je spíše měnou nebo minimálně obojím (měnou i komoditou). Někteří čtenáři našich týdenních zpráv už zřejmě zjistili, že hlavním hybatelem ceny zlata nejsou nepokoje na Ukrajině či vyostření situace v Pásmu Gazy. Cenou zlata hýbe převážně změna pozic jednotlivých obchodních subjektů na burze COMEX. Nejinak tomu bylo v naposledy reportovaném týdnu, čímž se budeme zabývat v části COT.
Cenový vývoj zlata od začátku roku |
Nyní krátce k technické analýze. Zlato kleslo v minulém týdnu pod trendovou linii, která se tvořila od začátku roku. To byla samozřejmě voda na mlýn technickým obchodníkům, kteří otevřeli nové prodejní pozice na trhu se zlatem a přispěli tak k poklesu jeho ceny. Přestože se jednalo o dosti silný prodejní signál, cena zlata nijak dramaticky neklesla a průběh se zatím odvíjí podle předpokladu, který jsme zveřejnili v týdenní zprávě ze dne 25.8.2014. Ve zprávě bylo uvedeno, že „pokud dojde k prolomení trendu, cena může klesnout k úrovni 1.240 – 1.250 USD“. Tato situace právě nastala. Krátkodobě tedy nyní medvědi ovládají trh, ale jak nízko budou schopni ho hnát? Trh zlata i stříbra je z pohledu technické analýzy již v přeprodaných úrovních. Stříbro dokonce již celý měsíc. Zatím se však ukazuje jako nejlepší metodou odhadu cenového dna či vrcholu struktura pozic COT. Naše společnost používá k analýze této struktury firmu Butlerresearch LLC, která provádí analýzu trhu se zlatem i stříbrem již od poloviny 80. let min. století.
Cenový vývoj stříbra od začátku roku |
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
V reportovaném týdnu do 2.9.2014 klesly na trhu se zlatem čisté prodejní pozice kategorie commercials o 19.841 kontraktů na celkový počet 103.707, což je nejnižší stav od 17.6.2014. „Velká 4“ snížila prodejní pozice o téměř 6.000 kontraktů, „Velká 5 – 8“ o 3.000 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) koupily 11.000 kontraktů. Banka JP Morgan zvýšila své LONG (nákupní) pozice o přibližně 3.000 kontraktů a aktuálně drží cca 23.000 LONG kontraktů.
Tabulka pozic jednotlivých kategorií na trhu se zlatem (COMEX) k datu 2.9.2014 |
V reportovaném týdnu do 2.9.2014 klesly na trhu se stříbrem čisté prodejní pozice kategorie commercials o 5.024 kontraktů na celkový počet 32.295 kontraktů, což je také nejnižší stav od 17.6.2014. Na rozdíl od trhu se zlatem zde nakupovaly převážně Raptors, když zvýšily své LONG pozice o 5.300 kontraktů a nyní drží celkem 30.800 LONG kontraktů. „Velká 4“ snížila své SHORT pozice jen o několik stovek kontraktů a „Velká 5 – 8“ dokonce zvýšila své SHORT pozice a nyní drží 63.000 hrubých SHORT kontraktů, což je stále enormní množství a jedná se o největší koncentrované prodejní pozice ze všech komoditních trhů.
Nyní bychom se zaměřili na pozice technických fondů, které se nacházejí v kategorii managed money (non – commercials). Začátkem června, když byly tyto pozice na svých historických maximech, což znamenalo, že technické fondy držely největší množství hrubých prodejních pozic v historii burzy COMEX, nalezly ceny zlata i stříbra své tehdejší dno. A proč se tak stalo? Jednoduše proto, že již nebyl nikdo z kategorie managed money, kdo by byl ochoten prodávat. V takovém případě již commercials neměly od koho nakupovat a nechaly ceny obou komodit „vyletět“ vzhůru. Commercials totiž vždy nakupují při poklesu ceny a téměř nikdy neprodávají. Podobně tedy můžeme posuzovat současnou situaci. Jakmile budou prodejní (SHORT) pozice technických fondů na svých maximech, můžeme očekávat cenové dno. Na trhu se zlatem dosahují hrubé prodejní pozice technických fondů počtu 53.000 kontraktů, což znamená, že jsme vzdáleni pouze dalších 20.000 kontraktů od maxima ze začátku června.
Na trhu stříbra dosahovaly max. hrubé prodejní (SHORT) pozice technických fondů v kategorii managed money na začátku června 42.800 kontraktů. Nyní dosahují tyto pozice 35.600 kontraktů.
Jsme tedy velmi blízko max. počtu prodejních pozic technických fondů na obou trzích, a tudíž je velmi pravděpodobné, že i cenové dno současného poklesu je již velmi blízko. V jistém momentě se tedy pokles zastaví a ceny opět vyrostou. Jak vysoko vyrostou, bude záležet především na tom, jak agresivně budou commercials opět prodávat.
Z výše uvedeného vyplývá, že prodejní pozice technických fondů (non-commercials) budou již brzy na svých maximech, pokud ceny klesnou ještě níže nebo budou min. stagnovat, avšak prodejní pozice commercials, nejsou zdaleka tak nízko, jako na začátku června. Commercials tedy nebudou zřejmě schopny dostat své prodejní pozice na jejich nejnižší historický počet, přičemž cenového dna již bude dosaženo.
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Závěr - zvedne cenu obou kovů až jejich fyzický nedostatek?
Zdá se, že „papírový“ trh s futures kontrakty na COMEXu bude ovládat cenu obou kovů až do soudného dne. Nicméně Butlerresearch LLC již dlouhodobě poukazuje (od dubna 2011), že týdenní pohyby fyzického stříbra do skladů a ze skladů burzy COMEX jsou od výše zmiňované doby skutečně extrémní a naznačují jeho nedostatek mezi velkoobchodníky.
V minulém týdnu dosáhl pohyb stříbra 4,4 mil. uncí, což je průměr letošního roku. Nyní se pokusíme vysvětlit, proč je tak velký pohyb stříbra skutečným unikátem mezi ostatními komoditami a proč si zasluhuje tolik pozornosti ze strany Butlerresearch. Burza COMEX má 6 oficiálních vlastních skladů. 4 z nich jsou v blízkosti New Yorku a další 2 nedaleko – v Delaware a Massachusetts. V blízkosti těchto skladů se netěží či nezpracovává příliš velké množství stříbra, přesto se jedná o transportní a distribuční centrum. V tomto roce dosahovaly denní pohyby stříbra z těchto skladů v průměru 900.000 uncí. Denní světová produkce stříbra dosahuje 3.200.000 uncí. Průměrný denní pohyb stříbra ze skladů a do skladů burzy COMEX tedy dosahuje 28 % celkové denní světové produkce stříbra, a to i přesto, že největší světové doly a rafinéři stříbra se nacházejí velmi daleko od této oblasti.
Tento velmi neobvyklý vysoký pohyb stříbra se neeviduje u žádné jiné komodity a také neexistoval před dubnem 2011, kdy stříbro dosáhlo svého vrcholu 50 USD za unci. Ted Butler se domnívá, že tento nadměrný pohyb poukazuje právě na napjatý stav na trhu se stříbrem, který vyústí jednoho dne v jeho fyzický nedostatek, což povede k růstu ceny a částečnému zlomení její manipulace, na kterou začal Ted Butler upozorňovat mimochodem již v roce 1985.
Jan Železník
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.