Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (34. týden 2014) - zlato kleslo pod 200denní průměr
25. 8. 2014, Jan Železník
Cena zlata uzavřela v minulém týdnu o 24 USD níže (-1,8 %) a stříbro kleslo o 15 centů (-0,8 %).
Aktuální vývoj - technická analýza
Zlato prolomilo v minulém týdnu důležitou Fibonacciho úroveň (61,8 %), což byla cena 1.280 USD. V minulé zprávě jsme upozorňovali, že pro zachování aktuálního býčího výhledu je důležité, aby byla tato cena udržena. Z technického pohledu došlo k poškození býčího výhledu v krátkodobém horizontu. Byla prolomena trendová linie č. 2 a trh opět klesl pod 200denní průměr.
Ve střednědobém výhledu se zlato stále drží nad trendovou linií, která se vytvořila od začátku roku, avšak její prolomení by mohlo přimět spoustu technických obchodníků k dalším prodejům, a tím by se vytvořil značný tlak na cenu s možným poklesem až k úrovni 1.240 – 1.250 USD. Většina komentářů v mainstreamu zastává nyní pro zlato spíše medvědí výhled, což jsme mohli vidět právě v minulém týdnu v souvislosti s konferencí centrálních bankéřů v Jackson Hole. A právě to jsou často momenty, kdy dochází k opačným pohybům. Není vyloučeno, že se trh neodrazí ještě vzhůru k červené rezistenční linii. Muselo by se však jednat o velmi prudký růst a trh by měl tuto linii prorazit směrem vzhůru. Např. indikátor RSI se dostal téměř na stejnou úroveň jako při odrazu 1.4. z ceny 1.280 USD nebo 3.5. z ceny 1.240 USD, což byl začátek aktuálního primárního cyklu na zlatě. Pokud se to však nepodaří, pak skutečně mohou medvědi ovládnout trh a hnát cenu níže k více jak ročnímu cenovému dnu.
Cenu 1.280 USD / unce zlata jsme považovali za možné cenové dno v polovině tohoto cyklu a tím, že byla prolomena, může trh skutečně i z hlediska cyklické analýzy pokračovat v následujících týdnech níže. Je možné, že se ještě nějakou dobu bude pohybovat v zužujícím se trianglu, než dojde k definitivnímu pohybu jedním či druhým směrem. Máme zde totiž sérii vyšších cenových den a současně nižších cenových vrcholů. Trh se zlatem již nějakou dobu osciluje kolem 200denního průměru a zdá se, že se čeká na určitý katalyzátor, který by s ním pohnul jedním či druhým směrem.
Cenový vývoj zlata od začátku roku |
Je však překvapivé, jak si zlato vede vzhledem k tomu, jak silně posiluje v posledních týdnech americký dolar. Bylo pravidlem, že tyto 2 trhy se chovají inverzně, avšak v posledních letech toto pravidlo již neplatí ze 100 %. US Dollar Index je totiž na stejné hodnotě jako v roce 2005. Avšak cena zlata je přibližně o 800 USD za unci výše. Nyní americký dolar prudce posiluje od 8. května a cena zlata je stále na stejné úrovni (cena 1.280 USD).
Cenový vývoj US Dollar Indexu od začátku května 2014 |
Trh se stříbrem si v aktuálním cyklu nevede příliš dobře a již vrátil ¾ svého předchozího nárůstu ceny. Jedinou útěchou nám snad může být aktuální stav otevřených pozic mezi jednotlivými kategoriemi na burze COMEX, jelikož ty naznačují, že trh stříbra by již mohl být v blízkosti svého cenového dna. Navíc je také mnohem více vzdálen hlavním klouzavým průměrům než zlato.
Cenový vývoj stříbra od začátku roku |
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Změny ve struktuře pozic byly v souladu s očekáváním. Tradičně již bývá zvykem, že když ceny klesají (případně hodně klesají), commercials nakupují (hodně nakupují).
V reportovaném týdnu do 19.8.2014 klesly čisté prodejní (SHORT) pozice kategorie commercials na trhu se zlatem o 13.000 kontraktů na celkový počet 147.700. V této redukci pozic však není zahrnut prudký pokles ze středy a čtvrtka minulého týdne. Pokud dnes nebo zítra cena významněji nevyroste, pak můžeme v následujícím reportu očekávat další snížení prodejních pozic commercials. Commercials tedy opět nakupovaly (snižování čistých SHORT pozic = nakupování) a zřejmě se snaží přimět technické fondy k dalším prodejům, aby se samy mohly zbavit stále vysokého počtu čistých prodejních pozic.
Naopak kategorie non-commercials prodávala v reportovaném týdnu. Celkem se jednalo o 13.200 kontraktů, z čehož bylo 10.000 kontraktů ve formě likvidace již otevřených LONG pozic a 3.200 kontraktů ve formě nových SHORT pozic.
Na trhu stříbra klesly v reportovaném týdnu do 19.8.2014 čisté prodejní pozice kategorie commercials o 6.300 kontraktů na celkový počet 37.400 kontraktů.
Pozitivní zprávou je, že technické fondy, které jsou v kategorii non-commercials, se blíží v počtu hrubých SHORT pozic stejným úrovním jako začátkem června, kdy se poté cena prudce zvedla z cenového dna. Pokud mají totiž technické fondy maximální množství hrubých SHORT pozic, zpravidla trh již nížeji neklesne, jelikož již nejsou další subjekty ochotny prodávat. Hrubé prodejní pozice technických fondů nyní dosahují počtu téměř 25.000 kontraktů.
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Závěr
V médiích se často uvádějí různé důvody pro růst či pokles ceny zlata nebo stříbra. Jedná se o pravidlo, kdy pohyby ceny vytvářejí zprávy a ne opačně. Někdy se skutečně stane, že jistá zpráva má krátkodobý vliv na cenu dané komodity, ale stále více se potvrzuje, že primárním hybatelem cen zlata i stříbra je vzájemný přesun pozic na COMEXu mezi jednotlivými kategoriemi, v konkrétním případě pouze mezi dvěma hlavními kategoriemi – commercials a jejich soupeři technickými fondy z kategorie non-commercials.
Vždyť jen v minulém týdnu technické fondy prodaly a commercials naopak nakoupily celkem 30 mil. uncí stříbra ve formě futures kontraktů, což se rovná takovému množství stříbra, které USA vyprodukují za jeden rok. A to jsou Spojené státy mezi 10 největšími producenty stříbra na světě. A za poslední 4 týdny technické fondy prodaly a commercials nakoupily celkem 105 mil. uncí stříbra, což je trojnásobně vyšší množství, než Spojené státy vyprodukují za jeden rok. Jak by přesuny tak velkého množství stříbra neměly mít zásadní vliv na cenu!! Na celé této skutečnosti je smutná jedna věc: že dvě skupiny spekulantů určují cenu pro těžaře, producenty, výrobce a ostatní účastníky trhu, kteří pracují se skutečnou fyzickou komoditou a nejen s papírovými futures kontrakty.
Jan Železník
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, mmacycles
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.