Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (31. týden 2014) - COMEX dále ovládá tvorbu ceny
5. 8. 2014, Jan Železník
Přestože se zlato i stříbro solidně odrazily po pátečním zveřejnění dat o stavu nezaměstnanosti v USA, uzavřely nakonec oba kovy týdenní obchodování se ztrátou (zlato -1,1 % a stříbro -2,2 %). Ceny tedy klesají již třetím týdnem v řadě. Předtím naopak rostly 6 týdnů po sobě.
Aktuální vývoj - technická analýza
Tím, že zlato kleslo v minulém týdnu pod nejnižší cenu z předcházejícího týdne, nevypadá aktuální situace příliš pozitivně. Přinejmenším ne z krátkodobého hlediska. Cenu 1290 USD z 24.7. jsme totiž považovali podle teorie cyklů za možné dno v první korekční třetině celého cyklu. Jelikož cena klesla v minulém týdnu ještě níže, může korekce pokračovat hlouběji až k úrovni ceny 1.250 USD. Celkový cyklus by poté měl zřejmě dvoufázový průběh. Primární cyklus na zlatě totiž trvá v průměru 15 – 21 týdnů. Tzn., že je tvořen třemi cykly o délce 5 – 7 týdnů nebo dvěma cykly o délce 8 – 11 týdnů. Nyní jsme v 9. týdnu současného primárního cyklu, možnost tvoření nového cenového dna je tedy stále aktivní.
Technické indikátory mají nyní spíše neutrální charakter, některé z nich jsou však v přeprodaných oblastech. Zlato balancuje na rozhraní 50denního a 200denního průměru a kleslá v sestupném trendovém kanálu. Pro odvrácení tohoto krátkodobého medvědího pohybu je třeba, aby se zlato dostalo přes cenu 1.310 USD a také aby prorazilo dočasný cenový vrchol (1.344 USD) současného primárního cyklu, který začal 3.6.2014 při ceně 1.240 USD.
Cenový vývoj zlata od začátku roku |
Střednědobý výhled je nyní smíšený a čeká se, zda trh významněji ovládnou medvědi či býci. Jedno je však patrné, že v současném světovém geopolitickém napětí není v trhu příliš ochotných prodejců, pokud se cena dostane pod 200denní průměr. A to ani přesto, že americký dolar zaznamenal v minulém měsíci poměrně silné a prudké zhodnocení.
Vývoj US Dollar Indexu od května 2014 |
V minulém roce jsme naopak viděli, že technické fondy reagovaly významněji na protnutí důležitých klouzavých průměrů a byly často ochotny prodávat při nižších cenách. Pokud se však nenajde dostatek ochotných prodejců, poklesový potenciál se vyčerpá. Pravděpodobnost velkého výprodeje jako v roce 2013 je také velmi nízká (viz článek Mission Impossible: proč se pokles ceny zlata z roku 2013 nemůže opakovat). Otázkou tedy nadále zůstává, jak se trh vypořádá s poměrně velkými prodejními pozicemi kategorie commercials, které byly otevřeny převážně v pásmu 1.310 – 1.330 USD. Zatím se totiž potvrzuje, že pokud commercials otevřou velké množství prodejních pozic na určitých úrovních, trh poté není schopen tuto bariéru překonat (ledaže by došlo k vychýlení dodávek na fyzickém trhu, což by se mohlo stát spíše u stříbra než u zlata).
Cenový výoj zlata od května 2013 (týdenní graf) |
Stříbro také pokračuje v současném krátkodobém sestupném trendu a cena osciluje kolem 50denního a 200denního průměru. Stříbro je nadosah silné ceny 20 USD, jež byla průrazovou cenou, když trh v polovině června vystřelil vzhůru.
Cenový vývoj stříbra od začátku roku |
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
V reportovaném týdnu do 29.7.2014 klesly čisté prodejní pozice kategorie commercials na trhu se zlatem o 11.300 kontraktů na celkový počet 148.900 kontraktů, což je nejnižší stav těchto pozic za posledních 5 týdnů, a tedy dobrá zpráva, avšak zároveň je to stále o 86.000 kontraktů více něž před 2 měsíci.
V rámci skupin snížila „Velká 8“ SHORT pozice o 4.000 kontraktů, Raptors koupily 7.500 LONG kontraktů a banka JP Morgan snížila své LONG pozice o 2.000 kontraktů a nyní drží přibližně 23.000 LONG kontraktů.
Na trhu stříbra klesly v reportovaném týdnu do 29.7.2014 čisté prodejní pozice kategorie commercials o 1.800 kontraktů na celkový počet 56.600 kontraktů. To je nejnižší stav za poslední 4 týdny, ale zároveň pouze o 2.100 kontraktů méně, než byl největší celkový stav těchto pozic v minulých týdnech a stále o 47.000 kontraktů více než na začátku června.
8 největších obchodníků na COMEXu (převážně bank) drží aktuálně 67.000 kontraktů stříbra, což je ekvivalent 335 mil. uncí. Kolik z těchto uncí může být přiřazeno legitimnímu hedgeování (zajištění) pozic nějakého těžaře či producenta? Zřejmě velmi málo. Toto množství představuje 40 % světové roční těžby stříbra a také 200 % celkových zásob stříbra na COMEXu. Proto by nemělo nikoho překvapit, že cena stříbra se drží na tak nízkých úrovních. Stříbro má největší koncentrované prodejní pozice ze všech komodit na světě.
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Závěr
Začátkem týdne vyšla zpráva, že banka JP Morgan obdržela pokutu za poskytování nesprávných dat dohlížejícím úřadům. Podle zprávy CFTC předávala J.P.Morgan Securities LLC opakovaně chybné informace a data ohledně svých otevřených pozic na burzách. J.P.Morgan patří mezi největší obchodníky s deriváty na světě a jako taková má za povinnost hlásit pravidelně své pozice na burzách s termínovými kontrakty. Z těchto údajů jsou poté sestavovány týdenní reporty COT a měsíční zprávy Bank Participation Report. „Zprávy od banky JP Morgan obsahovaly stovky chybných údajů a jednalo se o období 1.2.2013 – 1.2.2014,“ uvedla komise.
Nyní vyvstává otázka, jak moc se dá spoléhat na data COT, když výše uvedená banka poskytovala chybné údaje. Zřejmě se na ně dá stále poměrně slušně spoléhat, jelikož poskytujících subjektů je mnohem více, a tudíž je málo pravděpodobné, že by všechny subjekty poskytovaly chybná data. A v poslední době můžeme také sledovat zaběhlou rutinu (s růstem ceny se zvyšují prodejní pozice commercials, s prudkým růstem se zvyšují prudce; naopak při poklesu ceny, se prodejní pozice snižují, při prudkém poklesu se snižují prudce). Zarážející je však období, které je zkoumáno. Právě v tomto období byl vytvořen velký tlak na cenu zlata i stříbra a na COMEXu došlo k protočení pozic mezi jednotlivými kategoriemi v nebývalých rozměrech. Navíc Butlerresearch LLC v té době poukazoval na skutečnost, že banka JP Morgan vytvořila „corner of the gold market“ na LONG straně, když držela až 7násobné množství kontraktů, než povolují limity burzy. Na druhé straně vytvořila banka JP Morgan „corner of the silver market“ na SHORT straně, když držela také nadlimitní množství prodejních pozic.
Zlato a stříbro jsou tedy nadále ovládány na papírovém trhu a pokud nedojde k vychýlení dodávek na trhu fyzickém, bude mít derivátový trh stále nadvládu nad tvorbou ceny obou kovů.
Jan Železník
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, mmacycles
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.