Mission Impossible: proč se pokles ceny zlata z roku 2013 nemůže opakovat
1. 8. 2014, Julian Phillips
Začátkem roku 2013 přišla banka Goldman Sachs s varováním, že cena zlata silně klesne. Několik měsíců předtím také došlo ke značným prodejům zlata v největším ETF fondu SPDR Gold Trust. Poté, co Goldman Sachs a JP Morgan pomohly „medvědí jízdě“, cena zlata skutečně klesla. A od té doby také pokračovaly prodeje fyzického zlata v SPDR fondu, které přetrvaly v průběhu celého roku 2013.
Avšak začalo být evidentní, že prodeje fyzického zlata z ETF fondů poskytly příležitost „shortovat“ (prodávat) zlato na derivátových trzích (COMEX). Goldman Sachs, JP Morgan a jejich klienti následovaly tuto předpověď a v polovině dubna 2013 bylo vrženo najednou na trh přibližně 400 tun zlata a jeho cena byla sražena v podstatě přes noc o 200 USD. Tato skutečnost podpořila...
další prodeje zlata z ETF fondu SPDR a jeho cena byla stlačena z hodnoty 1.650 USD až na úroveň 1.180 USD. „Medvědí jízda“ byla tedy efektivní.
Po dubnovém výprodeji v roce 2013 se značným způsobem zvedla poptávka z Asie, která doslova vysála trh se zlatem na Západě, když jen do Číny bylo oficiálně importováno v průběhu roku 2013 celkem 1.188 tun zlata. Jednalo se především o 1kg zlaté slitky, které byly pro tuto příležitost přetavovány přímo ve švýcarských rafineriích. A cena zlata byla přitom stále držena na minimálních úrovních a na konci roku 2013 nastalo na trhu dvojité cenové dno na hodnotě 1.180 USD.
Většina amerických bank také předpovídala, že cena zlata klesne až na hodnotu 1.000 USD. Tato skutečnost měla nastat přibližně do konce jara, což je v podstatě ze sezónního hlediska konec „zlaté sezóny“. Proto jsme se ptali – mohou tyto banky vyvolat další „medvědí jízdu“ takových rozměrů?
V dlouhodobém horizontu nedokáží „HFT tradeři“ trh se zlatem ovládnout. Taková prodejní praktika může mít úspěch pouze v kombinaci s fyzickými prodeji zlata, a pokud proběhne samostatně, je zpravidla bez velkého úspěchu.
Letmý pohled na burzu COMEX nám ukazuje velké množství SHORT pozic commercials (převážně bank), což otevírá prostor pro takovou „jízdu“. Avšak zcela evidentní je fakt, že aby tato jízda byla efektivní a „shortaři“ (prodávající) na COMEXu mohli vydělat, musí nejprve dojít k velkým prodejům fyzického zlata na trhu. Bez nich mohou „shortaři“ na COMEXu pouze doufat, že se cena bude pohybovat jejich směrem. Ideální období pro tento záměr je na konci měsíce, když je požadováno, aby pozice v nejbližším termínu dodání byly uzavřeny a tzv. „přerolovány“ do měsíců dalších. Tento týden (29. týden 2014) jsme zaznamenali 2x masivní nárůst SHORT pozic v hodnotě 1,37 mld. a 2,3 mld. USD (ekvivalent 32 a 52 tun zlata). Avšak neviděli jsme fyzické prodeje zlata.
Jediným důvodem pro pokles ceny zlata z 1.338 USD na 1.294 USD v minulém týdnu (28. týden 2014) byl růst amerického dolaru a také slabší technický pohled na zlato ve velmi krátkém časovém úseku. Nicméně mezi současnou situací na trhu a tou v dubnu 2013 jsou značné rozdíly:
- Prodeje zlata z ETF fondu SPDR v roce 2013 snížily jeho zásoby na takovou úroveň, kdy se naopak zlato začíná do tohoto fondu zpět naskladňovat. Poměrně slušné nákupy kovu byly uskutečněny v červnu.
- Nabídka téměř 1.300 tun zlata téměř vyschla. Ale kdyby např. Paulson vstoupil do trhu se svým množstvím, byla by taková jízda možná. Avšak tato varianta se jeví jako velmi nepravděpodobná vzhledem k pozicím, jaké jeho fond drží. Tzn., že „medvědí jízda“ by neměla podporu ETF fondů, která je pro tento účel zásadní ingrediencí.
- Navíc prodejní potenciál se v USA vyčerpal právě prodejem oněch 1.300 tun zlata. A jestliže poptávka z USA činí pouze 7 % globální poptávky po zlatě, musel by se trh v USA spoléhat na vliv derivátového trhu na COMEXu.
- Čínská poptávka zůstává nadále robustní, neboť výběry zlata na burze v Šanghaji mohou letos dosáhnout na roční bázi téměř 2.000 tun zlata. Toto množství je sice o něco nižší než v roce 2013, ale stále schopno nadnášet cenu zlata na současných úrovních.
- Cena zlata není 1.650 USD, ale 1.300 USD s velmi silnou podporou pod touto úrovní. To snižuje náchylnost k velkým poklesům.
- Přestože nedošlo k zásadnímu snížení restrikcí (10% clo) na dovozy zlata do Indie, může se poptávka v Indii do konce roku vzkřísit.
Pokud vezmeme v úvahu výše uvedená fakta, poměr rizika a výnosu nenahrává příliš úspěšně „medvědí jízdě“, kterou jsme viděli v minulém roce.
Někteří mohou namítat, že HFT „tradeři“ (obchodníci) mohou vyvolat určitý tlak na cenu směrem dolů. Viděli jsme, že „HFT tradeři“ dokáží na trzích dobře surfovat, ovlivnit především denní obchodníky a vytlačit je z trhu jako tzv. „weak hands“ (slabé ruce). Avšak v dlouhodobém horizontu nedokáží „HFT tradeři“ trh se zlatem ovládnout. Téměř většina těchto obchodů je z trhu rychle vymazána. Taková prodejní praktika může mít úspěch v kombinaci s fyzickými prodeji zlata, a pokud proběhne samostatně, je zpravidla bez velkého úspěchu. Povaha HFT tradingu je nakonec taková, že pokud nevyvolá prudký pokles, otočí naopak cenu zpět vzhůru a může navíc způsobit jejích rychlou akceleraci.
Zatímco jen džentlmeni v mrakodrapech na Wall Streetu vědí, zda nás čeká další „medvědí jízda“, my se domníváme, že pokud bude spuštěna, bude mít jen krátkou životnost. Pro tak silné obchodníky dává mnohem větší smysl být připraven změnit „medvědí jízdu“ v „býčí jízdu“ a dostat cenu mnohem výše, než je nyní. Avšak bude se regulátorům trhu taková destruktivní hra na trhu líbit?
Pro začátek můžeme říci, že trh se zlatem se zřejmě nebude dlouho držet ve své klidné konsolidační fázi, ve které se nachází poslední týdny / měsíce.
Zdroj: PHILLIPS, Julian. Why a bear raid of 2013 proportions is Mission Pretty Impossible. In: [online]. [cit. 2014-08-01]. Dostupné z: http://www.mineweb.com/mineweb/content/en/mineweb-editors?oid=247818&sn=Detail