Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (19. týden 2015) - ani data z trhu práce nepohnula významněji zlatem či stříbrem
11. 5. 2015, Jan Železník
Zlato i stříbro v minulém týdnu opět vzrostly. Přestože se zlatu nepodařilo dostat přes psychologickou cenu 1.200 USD za unci, jeho cena nakonec uzavřela o 9 USD výše (+ 0,8 %). Stříbro si polepšilo v minulém týdnu o 32 centů (+ 2 %).
Aktuální vývoj
Cenová volatilita se v minulém týdnu spíše snižovala. V pátek byl zveřejněn nejdůležitější statistický výkaz pro americký trh (tedy alespoň co se týče vlivu na cenu vzácných kovů a akciových indexů). Jednalo se o měsíční zprávu o stavu nezaměstnanosti v USA, která vyzněla pro zlato a stříbro neutrálně. Data z trhu práce za měsíc duben přinesla počet vytvořených pracovních míst na úrovni 223.000, čekalo se 228.000. Americké akciové indexy však reagovaly silným růstem. Mohou znamenat silné akcie slabé zlato? Někdy lze tuto souvislost vypozorovat, ale zda tomu tak bude i tentokrát, není tak jisté. Struktura COT totiž naznačuje jiný vývoj – viz kapitola COT.
Nyní přejdu k technické analýze obou trhů. V minulém reportu jsem se zmiňoval o „býčí vnitřně tržní divergenci“, která nastala na trhu zlata i stříbra. Zatím se tato divergence potvrzuje, neboť zlato nekleslo pod cenu z 1.5.2015 a stříbro také nekleslo pod cenu 15,50 USD z 24.4.2015.
Z hlediska analýzy cyklů se zdá, že zlato dokončilo korekci ceny v 1/3 svého primárního cyklu, neboť zlato je nyní již v 8. týdnu tohoto cyklu. Korekce ceny měla nastat v 5. – 7. týdnu, což se také stalo.
Cenový vývoj zlata v minulém a současném primárním cyklu |
Trh se stříbrem je nyní v 9. týdnu svého primárního cyklu a větší korekce ceny byla dokončena v 7. týdnu, což je přibližně polovina tohoto cyklu.
Aby se však výše uvedené předpoklady potvrdily, měly by nyní oba kovy zamířit výše a ideálně v tomto týdnu. Zlato má před sebou psychologickou úroveň 1.200 USD a dále velmi silné pásmo rezistence 1.220 – 1.224 USD.
Cena stříbra se naopak zastavila pod sestupnou rezistenční linií, která se tvoří od konce ledna. Pokud by cena stříbra uzavřela nad touto linií, měl by trh potenciál vyrůst výše, a zřejmě i přes 1. cenový vrchol z 26.3.2015 na ceně 17,40 USD.
Cenový vývoj stříbra v minulém a současném primárním cyklu |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
S velkým napětím jsem očekával, jak dopadne současný report COT. A to především z toho důvodu, že cena zlata působila a působí v poslední době dosti nerozhodným dojmem. A reporty COT nám mohou poměrně dobře naznačit vývoj ceny v brzké budoucnosti (avšak nikoliv bezprostřední vývoj ceny).
V minulé týdenní zprávě jsem psal v části COT následující: „Butlerresearch odhaduje, že vzhledem k velkému množství kontraktů, které byly ve čtvrtek (30.4.) zobchodovány, mohly commercials snížit své čisté prodejní pozice na zlatě o 30.000 kontraktů.“ BINGO! Butlerresearch je dle mého názoru skutečně nejlepší (anebo alespoň jedna z nejlepších) analytickou společností na strukturu COT na COMEXu.
V reportovaném týdnu do 5.5.2015 totiž klesly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials na zlatě o velmi značných 32.700 kontraktů na celkový počet 74.200 kontraktů. Kromě 2 týdnů v březnu 2015 a několika týdnů v listopadu 2014, kdy zlato kleslo na několikaleté dno, můžete spočítat na prstech jedné ruky nižší čisté prodejní pozice commercials – což je zajisté velmi býčí struktura pozic.
Všechny 3 skupiny commercials souběžně nakupovaly (snižovaly své SHORT pozice), když „Velká 4“ snížila pozice o 6.500 kontraktů, „Velká 5-8“ o 5.500 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) nakoupily solidních 20.600 LONG kontraktů.
Jak již bývá zvykem, byly na straně prodejců převážně technické fondy z kategorie managed money, když prodaly téměř 28.000 kontraktů, z čehož bylo 16.000 kontraktů ve formě likvidace LONG pozic a 11.700 kontraktů v podobě nových SHORT pozic. Celkový počet LONG kontraktů v kategorii managed money klesl pod 99.000, což byste za posledních 6 let spočítali také na prstech jedné ruky. To je bezesporu býčí znamení, jelikož možnost likvidace (prodeje) dalších LONG pozic je tím pádem velmi nízká.
A v neposlední řadě dosáhl počet SHORT kontraktů kategorie managed money 76.100. Jsme tedy velmi blízko rekordu, který byl něco přes 80.000 SHORT kontraktů, což je také další býčí znamení, a to z toho důvodu, že tyto kontrakty začnou být při eventuelním mírném nárůstu ceny uzavírány a mohou působit jako palivo při „short covering rally“, což se již v minulosti několikrát stalo.
Na trhu stříbra tentokrát čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials vzrostly o 3.300 kontraktů na celkový počet 37.300 kontraktů. Normálně by takový nárůst pozic nebyl příliš pozitivní, avšak v tomto případě se to Butlerresearch nedomnívá ze dvou důvodů:
- za prvé v podstatě nedošlo k novým SHORT prodejům commercials; vím, že to může znít pomýleně, ale čisté prodejní (net SHORT) pozice se zvedly tím, že Raptors odprodaly své LONG pozice;
- za druhé došlo v minulých týdnech k tak zásadní pozitivní změně ve struktuře COT na stříbře (snižování SHORT pozic commercials), že současný nárůst prodejních pozic je spíše jistou korekcí.
„Velká 4“ tedy snížila SHORT pozice o 600 kontraktů, „Velká 5 – 8“ o 1.000 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) odprodaly 4.900 LONG kontraktů. Nárůst čistých SHORT pozic se vypočítá následujícím vzorcem (4.900 – 1.000 – 600 = 3.300 kontraktů). Rapotrs ale nadále drží 30.900 LONG kontraktů, což je také býčí indikátor.
Závěr
Vypadá to, že zde máme spoustu „tvrdých“ argumentů pro brzký růst ceny na obou trzích. Znamená to, že se tak bezpodmínečně stane? Vzhledem k tomu, že je vypozorováno, že na COMEXu je možné cokoliv a ceny se mohou pohnout bezdůvodně jedním či druhým směrem, netroufám si nic tvrdit 100%. Navíc trh se zlatem stále působí jistým apatickým dojmem. Např. pokles kurzu amerického dolaru za poslední měsíc se nijak významněji na růstu ceny zlata nepodepsal. Pokud snad ceny zamíří ze současných hodnot ještě krátkodobě níže, hlavním motivem bude zajisté vylepšení struktury COT ve prospěch commercials. Pokud naopak ceny začnou bezprostředně růst, znamená to, že nádrž automobilu je opět natankována a nová cesta směrem vzhůru může začít (viz analogie v týdenní zprávě ze dne 20.4.2015, kapitola COT).
Jan Železník, hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.