Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (16. týden 2015) - boj o cenu 1.200 USD pokračuje
20. 4. 2015, Jan Železník
Cena zlata se v uplynulém obchodním týdnu téměř nezměnila, neboť zlato kleslo o 4 USD (- 0,3 %). Stříbro naopak ztrácelo již třetí týden v řadě - 25 centů (- 1,5 %).
Aktuální vývoj
Ani minulý týden nepřinesl rozřešení, kterým směrem se cena zlata významněji vydá. V poslední týdenní zprávě jsem v závěrečné části uváděl: „V současnosti je nejbližší významná podpora na ceně 1.180 USD, naopak významná rezistence na ceně 1.224 USD. Proražení jedné či druhé bariéry určí další nejbližší cenový pohyb.“
Zlato zůstalo uzavřeno ve výše uvedeném obchodním pásmu. Z kraje minulého týdne cena nejdříve padala k úrovni 1.180 USD, avšak následně se od této ceny prudce odrazila, ale pouze k ceně 1.210 USD. Zde bylo již zlato vyprodáváno a cena byla z této úrovně opět srážena dolů. Co se bude dít nyní?
Z hlediska technické analýzy došlo na denním grafu zlata k poměrně solidnímu zúžení Bollingerova pásma. O Bollingerově pásmu (BP) se běžně příliš nezmiňuji, ale dnes jej mírně rozeberu. Bollingerovo pásmo měří volatilitu ceny – tedy její rozpětí (relativní cenovou úroveň v určitém období). Pokud je BP příliš roztáhlé a cena se nachází např. na jeho spodní části, dá se předpokládat, že v dohledné době zamíří postupně k jeho horní hranici (ceny finančních instrumentů se obvykle pohybují v rámci Bollingerových pásem a odrážejí se z jedné strany na druhou). Pokud je ale BP zúžené (což je nyní u zlata), často je to předzvěstí přicházejícího prudkého pohybu jedním či druhým směrem. V takovém případě se poté cena vychýlí vně tohoto pásmá a následně po „něm klouže“ k další významné podpoře či rezistenci. Samozřejmě jsou i případy, kdy se cena pohybuje dny i týdny ve velmi úzkém BP a čeká na katalyzátor, který ji vyšle významněji nahoru či dolů.
US Dollar Index a vývoj Bollingerova pásma při současné rally na dolaru |
Cenový vývoj zlata a Bollingerova pásma v dubnu a červnu 2013 |
Nastane tedy na trhu se zlatem v nadcházejících dnech větší pohyb jedním či druhým směrem? Současný primární cyklus, který začal 17.3., je nyní ve svém 5. týdnu. Trh je tedy stále náchylný ke korekci, která může nastat v první třetině tohoto cyklu (5. – 7. týden). Pokud by naopak k avizované korekci nedošlo, měli bychom co do činění s dvoufázovým primárním cyklem. V takovém případě by cena zlata nyní pokračovala výše bez nutnosti korekce. Nyní si skutečně netroufám tvrdit, kterým směrem se ceny obou kovů vydají. Struktura COT je totiž neutrální a navíc se zdá, že za oponou se dějí jisté věci – viz závěrečná část.
Cenový vývoj zlata a Bollingerova pásma za posledních 6 měsíců |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reportovaném týdnu do 14.4.2015, kdy cena zlata klesla, klesly i čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 4.700 kontraktů na celkový počet 103.600 kontraktů. Všechny 3 skupiny commercials – „Velká 4“, „Velká 5 – 8“ i Raptors (menší obchodní banky) souběžně nakupovaly. Naopak na straně prodejců byly opět technické fondy z kategorie managed money.
Na trhu stříbra klesly v reportovaném týdnu do 14.4.2015 čisté prodejní pozice commercials o poměrně solidních 6.600 kontraktů na celkový počet 43.900 kontraktů. Zde nakupovaly především Raptors (5.900 kontraktů) a „Velká 4“ (1.200 kontraktů). „Velká 8“ naopak zvýšila své prodejní pozice o 500 kontraktů.
Struktura pozic je tedy nadále neutrální a je zde zajímavá analogie, kterou Butlerresearch vysvětluje cenové pohyby na obou trzích společně s vývojem struktury COT: „Ceny obou kovů ženou nahoru či dolů nákupní či prodejní příkazy technických fondů – tedy spekulantů z kategorie managed money (non-commercials). Pokuste se vnímat report COT jako benzínovou nádrž automobilu. Jak nám historie už dokázala, jednotlivé pozice COT jsou palivem, které pohybuje s cenou kovů. Pokud je nádrž plná (což přeneseně definujeme jako maximální SHORT pozice a minimální LONG pozice managed money), ceny jsou připraveny na jízdu směrem vzhůru po nějakou dobu. Pokud je palivová nádrž téměř prázdná (což definujeme jako maximální LONG pozice a minimální SHORT pozice managed money), cenový pohyb (cesta) směrem vzhůru je u konce.
Takže je současná nádrž automobilu plná nebo prázdná? Ani první, ani druhé. Osobně si nyní představuji nádrž více než z poloviny plnou, což naznačuje, že můžeme jet pohodlně směrem vzhůru, jelikož máme v nádrži stále dostatek paliva. A pokud bychom poodstoupili od struktury COT, existuje spousta fundamentálních a externích okolností a důvodů k tomu, aby cena zlata a stříbra v dohledné době rostla. Avšak je zde jeden háček! Někdy se cesta protáhne od natankování až do doby, než se nádrž zcela vyprázdní. Někdy je ale cesta přerušena, i když je v nádrži stále dostatek paliva! Takže i s poloviční nádrží se řidič může rozhodnout otočit a jet zpět k benzínové pumpě. Řidičem nejste samozřejmě ani vy a ani já – řidičem je banka JP Morgan. Pokud se JP Morgan rozhodne, že daná cesta směrem vzhůru byla dostačující, má schopnosti, sílu a prostředky k tomu, aby otočila automobil zpět. Tato situace mě vede ke vzpomínce, kdy jsme si v teenagerovském věku půjčovali auta od rodičů, a pouze dotyčný, kterému se to zrovna povedlo (přemluvit rodiče), měl rozhodující slovo, jelikož on zrovna řídil.“
Závěr
A nyní ke zmiňovaným záležitostem za oponou. Za oponu samozřejmě nikdo nevidí, můžeme se pouze domnívat, co se za ní děje. V minulém týdnu jsme vás informovali o neveřejném setkání centrálních bankéřů ve Washingtonu. Tuto zprávu zveřejnila organizace GATA (Gold-Anti Trust Action Committee), která se zabývá manipulacemi na trhu se zlatem již od roku 1999. GATA také minulý pátek publikovala pro své předplatitele zajímavý komentář od Billa Downeyho ze společnosti GoldTrends:
„Nemůžu nereagovat na zprávu, kterou jste právě zveřejnili o neveřejné schůzce centrálních bankéřů ve Washingtonu. Možná je to náhoda, ale jsou to přesně 2 roky, kdy měl prezident schůzku s centrálními bankéři za zavřenými dveřmi a následně poté, nastal prudký propad ceny zlata v dubnu 2013. V té době jeli také Henri Kissinger a Henry Paulson na jednání do Číny (viz článek Proč jeli Henry Kissinger a Henry Paulson do Číny?).
Jedna z věcí, která mě nyní napadá, je téměř dvojnásobný nárůst čínského akciového trhu během 90 dnů, což může vést k tomu, že se Čína chystá ukončit regulaci juanu a investoři „smartmoney“ mají být předem informováni. Nebo se Čína chystá zveřejnit skutečnou výši svých zlatých rezerv?
K zamyšlení, že se možná chystá opět něco většího, mě vede i náhled na současný graf ceny zlata (viz níže). Zatímco fundament ovlivňuje především dlouhodobý vývoj, grafy (technika) nám mohou prozradit nejbližší možný cenový pohyb. V grafu můžete vidět, jak je nyní cena zlata stlačena na 10leté trendové linii, s tím, že posledních 5 měsíců se cena pohybuje těsně na této linii, což naznačuje, že možná další 200dolarový pohyb je před námi. Zlato se nyní pohybuje v pásmu 1.170 až 1.225 USD a průlom jedním či druhým směrem určí následně významnější trend. Také musím přiznat, že tento technický model má spíše vyhlídky směrem dolů. Ale jsou to pouze vyhlídky. Pokud by Čína měla oznámit výši svých zlatých rezerv, pak by se cena s velkou pravděpodobností pohnula směrem vzhůru.
Na druhou stranu, pokud bych usiloval o stlačení ceny zlata, toto je zrovna moment, kdy je pro to vhodná příležitost. Zlato se nyní nachází v bodě, kdy je náchylné k poslední poklesové vlně. „Da Boyz“ (Hoši), kteří kontrolují cenu zlata, vždy vyhledávají náchylnosti, jelikož při takových příležitostech jsou „weak hands“ (slabé ruce) nejzranitelnější a mohou být např. jednoduše „vystopovány“. Nikdo nedokáže odhadnout zda, jak hluboko a kdy cena zlata může klesnout, avšak návrat na předešlý cenový vrchol býčího trhu 70. let min. století (cena 875 USD) by mohl splnit to, čemu se říká „finální výplach“. Ale i krátkodobý pokles pod cenu 1.000 USD za unci může být dostačující. Zatímco tyto ceny se mohou mnoha čtenářům zdát příliš nízké, a samozřejmě také neexistuje fundamentální důvod k tomu, aby cena klesla tak hluboko, nesmíme zapomenout na skutečnost, že největší smrštění likvidity a dluhová krize biblických proporcí již klepou na dveře. Zlato však nakonec povstane z popela tak jako při DEMO verzi v roce 2008. Je tedy pravděpodobné, že v pozadí se vaří něco většího a že hoši, kteří kontrolují cenu zlata, nám přinesou překvapení ve formě finálního poklesu jeho ceny v rámci současného medvědího trendu. Pokud ale finální „RESET“ nastane, pak události, které by za normálních okolností trvaly 4 roky, se mohou odehrát ve 4 týdnech.“
Cenový vývoj zlata za posledních 10 let - odrazí se cena od 10leté trendové linie, nebo bude tato linie naopak prolomena ?? |
Jan Železník
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, GATA, lemetropolecafe
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.