Nárůst ceny zlata v inauguračních letech dosahuje od roku 1974 průměrně 15 % (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 3. týden 2017)
23. 1. 2017, Jan Železník
Zlato si udržuje růstový směr již 4 týdny v řadě a v minulém obchodním týdnu vzrostla jeho cena o 13 USD (+ 1,1 %). Cena stříbra vyrostla o 30centů (+ 1,8 %).
Aktuální vývoj
Hlavní politickou událostí minulého týdne byla inaugurace prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. První rok pod vládou nového prezidenta největší ekonomické světové velmoci je často doprovázen zvýšeným obdobím nejistoty a rizika. Během prvních 12 měsíců vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy vzrostla cena zlata o 30 %. V té době však vypukla jedna z největších světových finančních krizí. Podle některých ekonomů brzy skončí politika silného dolaru, neboť deficit Spojených států dosahuje 120 bilionů USD, což následně povede k růstu ceny zlata v amerických dolarech. Cena zlata si zatím připisuje od počátku roku zhodnocení 5 %. V níže uvedené tabulce můžete vidět vývoj ceny zlata v inauguračních letech od roku 1974.
Nárůsty a poklesy ceny zlata v % v inauguračních letech od 1974 |
Bude se historie opakovat a zlato zakončí rok 2017 s dvouciferným zhodnocením? Takové očekávání je reálné a vyjma radikálního zvyšování úrokových sazeb zde momentálně není příliš argumentů pro velký pád ceny zlata. Ba naopak došlo v minulém týdnu k nečekanému vývoji ve struktuře COT, což také zvyšuje pravděpodobnost pozitivního roku pro zlato.
Z hlediska analýzy krátkých i delších cyklů jsem v minulé týdenní zprávě uváděl: „Pokračující růst ceny zlata a stříbra v minulém týdnu udržuje při životě variantu, že v polovině prosince mohlo nastat na trhu se zlatem dno primárního cyklu (na stříbře nastalo dno o týden později) a dokonce i roční cenové dno (11 – 14měsíčního cyklu). Avšak stále nelze vyloučit, že se zatím jednalo o dno v polovině starého primárního cyklu, který začal 7.10.2016, a že současný růst zlata byl pouze korekcí ceny v rámci tohoto medvědího primárního cyklu. Pokud by byla platná druhá varianta, pak zlato zamíří v nadcházejících týdnech ještě jednou dolů, a to pod cenu 1.124 USD z 15.12.2016.“
Trh stále nevyslal jasný signál, která ze dvou uváděných variant je platná. Momentálně se začínám přiklánět k první variantě, neboť růstová fáze zlata trvá již 25 obchodních dnů, což je na korekci v polovině starého primárního cyklu poměrně dlouhé období. Na druhou stranu musíme mít na paměti fakt, který jsem uváděl v první týdenní zprávě letošního roku: „Je možné, že cena 1.124 USD byla ročním cenovým dnem. Jediný „problém“ této varianty je v tom, že tohoto minima bylo dosaženo v 10. týdnu primárního cyklu a taková varianta nastala v uplynulých 37 letech pouze jedenkrát.“
Bylo by tedy velmi ojedinělé, pokud by zlato vytvořilo dno nového primárního cyklu po 10 týdnech. Důvodem mé ostražitosti je zkušenost, jaké „běsnění“ může nastat, pokud se začne přibližovat období opětovných spekulací kolem růstu úrokových sazeb. Tato mánie dokáže srazit cenu zlata velmi rychle a do dalšího klíčového zasedání FEDu již zbývají jen necelé dva měsíce.
Proti tomuto fundamentu zde ale stojí tvrdá fakta v podobě nečekaného vývoje struktury COT na burze COMEX.
Denní graf ceny zlata, 3/2016 - 1/2017 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V minulosti (před 20 lety) byla situace na COMEXu zcela odlišná. Často se sledovaly změny v pozicích kategorie Non-reportable traders, která je dnes již nejméně významnou kategorií. Aktuálně dominují commercials a především obchodníci z Managed Money (MM), kteří rozšiřují svou dominanci i na ostatní komoditní trhy (platina, ropa, cukr, sojové boby, pšenice apod.).
V posledních 5 letech byl obchodní model na zlatě a stříbře následující. S růstem ceny zvyšovali MM své čisté nákupní (net LONG) pozice a commercials naopak zvyšovaly své čisté prodejní (net SHORT) pozice a při poklesu ceny nastal opačný scénář.
Od počátku roku je však situace mírně odlišná. Přestože cena zlata vzrostla od 1. ledna 2017 o 75 USD, commercials nezvýšily v tomto období své čisté prodejní (net SHORT) pozice, ale dokonce snížily o cca 11.000 kontraktů, což je velmi neobvyklý jev. Standartní definice je taková, že čím nižší "net SHORT" pozice commercials, tím je struktura více býčí, a proto nemůže být lepší zprávy pro budoucí vývoj ceny zlata než skutečnost, že commercials nezvyšují razantně své "net SHORT" pozice při růstu ceny zlata.
Net (čisté) pozice NonCommercials (červená) a commercials (modrá) na trhu se zlatem a jejich týdenní změna za uplynulých 12 měsíců |
V posledním reportovaném týdnu (od 11. do 17. ledna) se snížily na trhu se zlatem "net SHORT" pozice commercials o 2.700 kontraktů na celkový počet 123.100 kontraktů. V uvedeném týdnu bylo na COMEXu zobchodováno nadprůměrné množství kontraktů a vzhledem k tomu, že rostl i Open Interest počítalo se s nárůstem „net SHORT“ pozic commercials.
Struktura je tedy i nadále spíše býčí, avšak to neznamená, že cena nemůže korigovat směrem dolů. Pokud by zlato bylo i v novém primárním cyklu, pak je nyní v jeho 6. týdnu, a jestliže bude mít primární cyklus 3fázový vývoj, pak první korekce ceny přichází v 5. - 7. týdnu.
Trh se stříbrem působí vůči trhu se zlatem v poslední týdnech trochu apaticky. V minulosti rostlo stříbro mnohem agresivněji, pokud současně rostla i cena zlata. Stejně tak tomu bylo při poklesu ceny – pokud zlato klesalo o 2 %, stříbro padalo 4 až 5 %. Toto se nyní neděje a jedením z důvodů může být skutečnost, že struktura COT na stříbře je v podstatě již cca 11 týdnů téměř neměnná.
Net (čisté) pozice NonCommercials (červená) a commercials (modrá) na trhu se stříbrem a jejich týdenní změna za uplynulé 3 roky |
Akumulace fyzického stříbra bankou JP Morgan nadále pokračuje
V minulé týdenní zprávě jsem uváděl, že JP Morgan drží téměř polovinu veškerých zásob stříbra na COMEXu, přičemž v roce 2011 nedržela ve svém skladu jedinou unci. Za minulý týden se její zásoby navýšily o dalších 2,3 mil. uncí a nyní dosahují její oficiální zásoby celkem 88,9 mil. uncí fyzického stříbra.
Vývoj oficiálních zásob stříbra banky JP Morgan ve skladu na COMEXu 2011 - 2017 |
ETF fondy
Po několika týdnech nepřetržitého poklesu zásob zlata v největším světovém ETF fondu SPDR Gold Shares (GLD) se zásoby v minulém týdnu nepatrně navýšily a nyní dosahují 809,15 tuny zlata.
Zásoby stříbra ve fondu SLV vykázaly v minulém týdnu nezměněný stav a nyní jsou nejníže od července 2016 a dosahují celkem 10.523,97 tuny stříbra.
Vývoj fondu GLD za 12 měsíců | Vývoj fondu SLV za 12 měsíců |
Závěr
Vývoj primárních cyklů, struktury COT a první inaugurační rok prezidenta USA naznačují, že zlato může mít před sebou další pozitivní rok. Avšak jsme teprve na jeho počátku, a proto nepředbíhejme vývoj. Aktuálně bych se soustředil na nadcházející události, jež mohou ovlivnit trh se zlatem. Těmi jsou svátky Nového čínského roku, během nichž je burzovní aktivita na Shanghai Gold Exchange (SGE) zcela minimální. A v minulosti jsme byli již několikrát svědky toho, že cena zlata prudce klesla při zavření čínské burzy SGE.
Další významnou událostí bude březnové zasedání FEDu. Podle mého názoru bude nyní korelace mezí vývojem amerického dolaru a ceny zlata v USD vysoká. Pokud US Dolar Index obnoví svůj růst a udrží podporu na hodnotě 98 - 100,5 bodu, může to dostat cenu zlata opět pod tlak. To však nemění nic na situaci, že v prosinci 2016 již mohlo na trhu se zlatem nastat roční cenové dno.
Vývoj US Dollar Indexu, 2014 - 2017 |
Zdroj: bloomberg, goldcore
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.