Co stojí za nejdelším kontinuálním poklesem množství zlata ve fondu GLD?
18. 1. 2017, 12:26
Od prezidentských voleb v USA klesá kontinuálně množství zlata v největším světovém ETF fondu SPDR Gold Shares (GLD). Jedná se tak o nejdelší období poklesu zásob v tomto fondu (43 seancí v řadě), které překonalo i rekordní vyskladňování zlata z června až srpna 2013 a října až prosince 2015.
Fond GLD je největším komoditním ETF fondem a velikost jeho aktiv dosahuje 31 mld. USD, přičemž v posledních 2 měsících z něj odtekl majetek v objemu 5,7 mld. USD.
GLD je primárně využíván institucionálními investory, kteří zpravidla plánují dlouhodobé investiční strategie. Pokud je zrovna v oblibě, může investiční zájem trvat velmi dlouho, avšak při opačném scénáři se od něj mohou investoři odvrátit i na několik let, jako se to stalo v letech 2013, 2014 a 2015. Předtím se fond GLD těšil oblibě investorů od svého založení nepřetržitých 9 let.
Podle Todda Rosenblutha, ředitele pro výzkum ETF fondů ve společnosti CFRA, je pokračující pokles zásob zlata zcela překvapující a velmi neobvyklý. „Rok 2017 začal pro zlato pozitivně a navíc jeho cena roste již od poloviny prosince, což se v minulosti nakonec vždy projevilo i v opětovném nárůstu zásob fyzického kovu. Jsem šokován, že k tomuto efektu zatím nedošlo,“ uvádí Rosenbluth.
Vývoj akcií (modrá křivka) a zásob (černá křivka) fondu GLD za posledních 12 měsíců |
Pozn. Redakce: Theodore Butler, expert na fyzický trh se stříbrem a zlatem se k této skutečnosti několikrát vyjadřoval ve svých pravidelných týdenních reportech. Podle něj neznamená odtok fyzického kovu z fondu GLD nezájem ze strany investorů. Každý velký investor, který drží v tomto fondu pozice ve zlatě ve výši 5 % a více z hodnoty fondu, je povinován reportovat svá aktiva Americké komisi pro obchodování s cenným papíry (SEC). Pokud se takový investor chce této povinnosti vyhnout, může akcie tohoto fondu směnit za fyzický kov a požadovat jeho vyskladnění. Podle Butlera se právě toto děje a jeho podezření padá na banku JP Morgan.
Podobná situace je v největším světovém fondu na stříbro – SLV. Podle Butlera akumuluje banka JP Morgan velké množství fyzického stříbra, což dokazují její obří zásoby stříbra na COMEXu (tato skutečnost je rozebrána v aktuální týdenní zprávě) a současně poptává od počátku roku 2016 i velké množství fyzického zlata, což se podle něj mj. projevilo i v rekordních prodejích zlatých investičních mincí American Eagle za rok 2016, neboť retailová poptávka nebyla zdaleka tolik silná. Podle něj stál za těmito nákupy velký institucionální investor. Podobně tomu bylo se stříbrnými investičními mincemi American Eagle v letech 2013, 2014 a 2015, což byly doposud historicky rekordní roky co do počtu prodaných mincí. Retailová poptávka byla v těchto letech skutečně slabá a navíc drobní investoři jen zřídka nakupují při klesajících cenách. Takto se chová typický velký investor. Týdenní a měsíční prodejní reporty z Americké mincovny utvrzovaly Butlera v přesvědčení, že v letech 2013 – 2015 skupovali na trhu jeden až dva institucionální investoři stříbro ve velkém. Pokaždé když cena stříbra klesla na nové minimum, prodeje mincí razantně vyskočily. Naopak když cena stříbra dosáhla cyklického vrcholu, prodeje ochably, SHORT pozice velkých bank se navýšily a následně přišlo další kolo poklesu. Takto podle Butlera jedná banka JP Morgan – využívá derivátového trhu, aby zastavila růst ceny stříbra prodejem derivátových kontraktů (zvyšuje své SHORT pozice), aby mohla následně „za levno“ koupit fyzický kov.
Zdroj: bloomberg, butlerresearch