Cena zlata vzrostla na 20měsíční maximum (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra 16. týden 2018)
16. 4. 2018, Jan Železník
Zlato má za sebou opět divoký týden. Jeho cena se v polovině týdne vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních 22 měsíců, aby vzápětí korigovala dolů. I přesto se ale zlatu podařilo připsat si týdenní zhodnocení ve výši 1 %. Cena stříbra nabrala také severní směr a na konci minulého týdne byla o 1,8 % výše.
Aktuální vývoj
V minulé týdenní zprávě jsem si kladl otázku, „zda zlato zamíří rovnou výše, nebo zda nejdříve přijde pokles pod cenu 1.300 USD a teprve poté nastane další růstový cyklus.“ Současně jsem rozebíral střednědobý cyklus na zlatě, jehož délka je 34 měsíců, a k jeho aktuálnímu vývoji jsem uvedl: „Jediná věc, která schází k ideálnímu vývoji 34měsíčnho cyklu, je jeho dosavadní vrchol. Tento vrchol totiž nastal již v červenci 2016, což bylo v rané fázi tohoto cyklu. Z hlediska býčího vývoje by bylo ideální, pokud by zlato vytvořilo nový vrchol tohoto cyklu "někdy v nejbližší době", tedy dříve, než začne cena klesat ke dnu 34měsíčního cyklu.“
Zlato zamířilo v minulém týdnu rovnou výše, aniž by cena významněji korigovala dolů. Trh vytvořil nový vrchol aktuálního primárního cyklu a současně téměř otestoval vrchol uváděného 34měsíčního cyklu. Ve středu večer však byla aktuální rally za velikých objemů na burze COMEX opět zastavena. Kontinuální kontrakt na zlato se dostal na hodnotu 1.369,50 USD, což byla nejvyšší cena od srpna 2016. Zlato se tak tlačí na několikaletou rezistenci, jejíž pásmo je kolem cen 1.360 – 1.380 USD.
Týdenní kontinuální graf ceny zlata, 6/2015 - 4/2018 |
Minulý týden jsem narazil na několik článků, které se shodovaly v tom, že zlato je v blízkosti proražení této rezistence, neboť si vytvořilo masivní základ, ze kterého jeho cena vyrazí strmě vzhůru. Např. dluhopisový „král“ Jeffrey Grundlach uvedl, že zlato je na pokraji vysokého pohybu ceny, a to jakmile prorazí uvedenou rezistenci. Podle něj je to jen otázkou času a jako jeden z hlavních argumentů uvádí velmi slabou výkonnost amerického dolaru. „Dolar bude v roce 2018 pokračovat v poklesu. Pokud máte mizerný rok na dolaru, tak jako byl rok loňský, je typické, že je následován další špatným rokem,“ uvedl Grundlach.
Dlouhodobý vývoj ceny zlata 2011 - 2018 |
Dlouhodobý vývov US Dollar Indexu 1975 - 2018 |
V mnohém bych s výše uvedenými názory souhlasil, avšak stále mi vrtá hlavou, zda zlato vyrazí strmě vzhůru již v současném 34měsíčním cyklu, nebo zda trh nejprve klesne ke dnu tohoto cyklu, a teprve poté půjde v rámci dalšího 34měsíčního cyklu výše. Mnohokrát jsem se setkal totiž s tím, že pokud se většina shodovala na tom, že dané aktivum musí jít nyní nahoru, zpravidla se to tak nestalo, trh udělal pravý opak, a teprve poté (o několik týdnů, měsíců později) se vydal odhadovaným směrem.
Již jsem se o tom zmiňoval v předchozích odstavcích a znovu to zopakuji. Zlato může v rámci očekávání prolomení rezistence 1.370 USD vyrůst nad vrchol z července 2016, tím přilákat spoustu kupujících do trhu a vytvořit tak naději očekávaného průlomu, který však ještě nenastane. Již minulý týden jsme viděli, jak zlato vyrostlo nad nedávnou sestupnou rezistenční linii, ale trh nad ní nedokázal zavřít. Pokud zlato na tento růst rychle nenaváže, je skutečně možné, že cena začne korigovat dolů. Trh je nyní v 18. týdnu primárního cyklu, což je jeho pozdní fáze. Nový čerstvý vrchol tohoto cyklu byl vytvořen v minulém týdnu, a pokud to byl vrchol celého primárního cyklu, pak trh půjde níže k primárnímu dnu. Aktuálně je na trhu mnoho konfliktních signálů a nelze se přiklonit jednoznačně k variantě bezprostředního poklesu či růstu ceny.
Denní graf ceny zlata a poslední 2 primární cykly |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V posledním reportovaném týdnu (4. - 10.4.2018) cena zlata spíše stagnovala, ale i přesto došlo ke snížení čistých prodejních (net SHORT) pozic komerčních obchodníků. Tyto pozice klesly o 13.200 kontraktů na celkový počet 175.700. Struktura na zlatě je zpět v neutrální oblasti, tzn., že je zde určitý prostor pro další snižování „net SHORT“ commercials, což by znamenalo posun struktury býčím směrem, ale je zde také prostor pro podstatné navýšení těchto pozic, což by následně znamenalo medvědí strukturu.
Vývoj NET pozic commercials a non-commercials na zlatě za poslední 3 roky |
Hlavními kupujícími v kategorii commercials byly Raptors (menší obchodní banky), které koupily celkem 15.400 kontraktů a zvýšily tak své LONG pozice na 73.600 kontraktů. Je ale vysoce pravděpodobné, že ve středu večer (což již bylo po uzávěrce dat pro aktuální COT report) se při prudkém růstu ceny zlata většiny LONG pozic na uváděném vrcholu 1.369 USD zbavily.
Vývoj pozic Raptors vs cena zlata od ledna 2016 |
K velkému překvapení netvořili tentokrát největší protistranu obchodníci z kategorie Managed Money, ale naopak z kategorie Other Reportables. Tato skupina prodala celkem 10.000 „net SHORT“ kontraktů.
Detailní tabulka pozic na zlatě z reportu COT k datu 10.4.2018 |
Na trhu se stříbrem nedošlo k příliš velké změně ve struktuře COT. Zde commercials zvýšily své „net SHORT“ pozice o 1.900 kontraktů na celkový počet 4.600. Na historické bázi se jedná stále o velmi býčí strukturu a je to jeden z nejnižších stavů „net SHORT“ pozic za posledních 20 let.
Theodore Butler (expert na analýzu COT struktury) odhaduje, že banka JP Morgan redukovala své SHORT pozice na stříbře na 17.000 kontraktů (85 mil. uncí), což je nejnižší stav od loňského léta.
Struktura pozic na stříbře tak začíná být extrémně býčí v každém směru.
Vývoj NET pozic commercials na trhu se stříbrem za poslední 3 roky |
Trh s fyzickým kovem
Zásoby zlata v největším světovém ETF fondu se dostaly na 865 tun. Jedná se o nejvyšší množství od října a června 2017. Také banka JP Morgan navýšila svůj oficiální sklad stříbra na COMEXu. Aktuálně drží již 142,1 mil. uncí.
Vývoj zásob zlata a akcií fondu GLD za poslední 2 roky |
Vývoj zásob stříbra banky JP Morgan na COMEXu |
Závěr
Tak jak to na finančních trzích již chodí, není ani nyní jednoznačné, zda zlato „konečně“ vyrazí vzhůru přes cenu 1.400 USD a přitáhne tak pozornost dalších obchodníků, spekulantů a dlouhodobých investorů.
8letý cyklus naznačuje pokračování býčího trhu, avšak podřazenější 34měsíční cyklus by měl v letošním roce nalézt své dno. Proto je možné, že zlato nejprve dokončí první 34měsíční cyklus v rámci cyklu 8letého a teprve ve druhém 34měsíčním cyklu přijde tolik očekávaný průlom ceny, na který většina „Gold-bugs“ trpělivě čeká.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.