Rychlý pokles ceny zlata před nadcházejícím růstem? (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra 15. týden 2018)
9. 4. 2018, Jan Železník
Přestože zlato v minulém obchodním týdnu nepatrně vyrostlo, zásadní cenová změna však nenastala. Zlato si připsalo růst 0,8 %, zatímco cena stříbra se nezměnila.
Aktuální vývoj
Volatilita uvnitř týdne byla poměrně vysoká, ale jelikož se cena zlata pohybuje tam a zpět, nedošlo k jednoznačnému proražení podpory či rezistence. Trh aktuálně osciluje kolem 50denního průměru. V pátek na tomto průměru zlato dokonce zavřelo. Je evidentní, že techničtí obchodníci z kategorie Managed Money (MM) podle 50denního průměru hodně obchodují. Když zlato po zasedání FEDu prorazilo tento průměr směrem vzhůru, došlo k velkým nákupům ze strany MM a jakmile cena zlata padala zpět pod tento průměr, došlo opět k téměř stejně velkým prodejům kontraktů – jednotlivé změny rozeberu v části COT.
Dle mého názoru je zlato v 17. týdnu primárního cyklu, který začal 12.12.2017 na ceně 1.238 USD u tehdejšího kontraktu, přičemž jeho průměrná délka je 15 – 21 týdnů. Pokud je tento můj předpoklad správný, pak byl měl přijít v následujících 4. týdnech pokles ceny k primárnímu dnu. Primární vrchol nastal pravděpodobně 25. ledna a již v minulé týdenní zprávě jsem uváděl, že commercials při vyšších cenách agresivně prodávají, z čehož usuzuji, že zatím nechtějí pustit cenu zlata podstatně výše.
Denní graf ceny zlata během posledních 2 primárních cyklů |
Na druhou stranu se zlato již více než 3 měsíce drží nad 200denním průměrem. Naposledy byl trh pod tímto průměrem v prosinci 2017 a předtím v červenci 2017, a to vždy jen několik obchodních dnů. Býčí trend je tedy dosti silný a pokud se zlatu podaří zlomit nedávnou sestupnou rezistenční linii (která je tvořena třemi vrcholy z 25.1., 16.2. a 27.3.), mohl by trh následně zamířit výše.
Otázkou nyní zůstává, zda zlato zamíří rovnou výše, nebo zda nejdříve přijde pokles pod cenu 1.300 USD a teprve poté nastane další růstový cyklus.
Moje pozornost bude v nadcházejících měsících směřovat k 34měsíčnímu cyklu na zlatě. Nyní několik faktů z analýzy GOLD OUTLOOK 2017:
- na zlatě lze vysledovat poměrně přesný 8letý cyklus, jehož cenová dna nastala v letech 1976, 1985, 1993, 2000 (resp. dvojité cenové dno v letech 1999 – 2001), 2008 a s největší pravděpodobností dno v prosinci 2015. Tyto cykly mají rozpětí 86 – 102 měsíců, což je 7,16 až 8,5 let,
- výše uvedený 8letý cyklus se skládá ze tří 34měsíční cyklů,
- 34měsíční cyklus je tvořen třemi 11měsíčními cykly (tzv. roční cyklus).
Dno posledního 8letého cyklu nastalo v prosinci 2015 společně s dnem 34měsíčního a 11měsíčního cyklu. V prosinci 2016 nastalo dno druhého 11měsíčního cyklu a v prosinci 2017 začal třetí 11měsíční cyklus. V letošním roce by mělo tedy nastat dno poslední třetího 11měsíčního cyklu společně s dnem 34měsíčního cyklu. Jak hluboko nastane dno 34měsíčního cyklu? Na tuto otázku nedokáži přesně odpovědět, neboť bude záležet na tom, jak si zlato povede v nadcházejících primárních cyklech.
Týdenní graf ceny zlata s jednotlivými cykly a dosavadním vrcholem 34měsíčního cyklu |
Jediná věc, která schází k ideálnímu vývoji 34měsíčnho cyklu, je jeho dosavadní vrchol. Tento vrchol totiž nastal již červenci 2016, což bylo v rané fázi tohoto cyklu. Z hlediska býčího vývoje by bylo ideální, pokud by zlato vytvořilo nový vrchol tohoto cyklu "někdy nyní", tedy dříve, než začne cena klesat ke dnu 34měsíčního cyklu.
Trh se stříbrem se naopak drží stále pod 200denním průměrem a naposledy se nad ním nacházel několik obchodních dnů v lednu a předtím v září 2017. Kolem ceny 16,20 USD je nyní velmi silná 2měsíční podpora. Trh se stříbrem je z hlediska tržní struktury na COMEXu v extrému, který zde ještě nebyl. Konkrétní čísla rozeberu v části COT.
Denní graf ceny stříbra |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Určitě si vzpomenete, že v poslední týdenní zprávě jsem uváděl, jak agresivně (prodej téměř 60.000 kontraktů) commercials prodávaly, jelikož cena zlata v reportovaném týdnu (21.3. - 27.3.) rostla. Přesný opak nastal v posledním reportovaném týdnu (28.3. - 3.4.), kdy cena zlata klesala. Commercials snížily své „net SHORT“ pozice o 37.500 kontraktů na celkový počet 188.900. V rámci kategorie commercials snížila „Velká 4“ své SHORT pozice o 12.200 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) koupily 31.900 LONG kontraktů, čímž se vrátily zpět na úroveň před 3 týdny a nyní drží 58.200 LONGů.
Týdenní změna NET pozic commercials a non-commercials na zlatě za posledních 12 měsíců |
U kategorie Raptors bych se nyní rád zastavil. Jedná se o skupinu commercials, která zahrnuje cca 40 – 45 obchodních subjektů, převážně menších obchodních bank. Tato kategorie nyní dominuje krátkodobým pohybům ceny zlata, jelikož jak lze vidět, své kontrakty rychle „točí“. „Velká 4“ naopak reaguje pomaleji a v podstatě si čeká na extrémní situace. Prodává u silných rezistencí a kupuje zpět u dlouhodobých „supportů“. Mezi „Velkou 4“ patří banka JP Morgan, Goldman Sachs a zřejmě také Bank of Nova Scotia a HSBC.
Týdenní změna pozic Raptors vs cena zlata za poslední 3 roky |
Skutečně extrémní je pozice Rapotrs na trhu se stříbrem. Zde tato kategorie svádí souboj s obchodníky z kategorie Managed Money (MM). Zatímco Raptors jsou přesvědčeni o odrazu ceny stříbra směrem vzhůru, pak MM mají vsazeno na pokles ceny tohoto kovu. V posledním reportovaném týdnu padly další nové historické rekordy ve struktuře COT na stříbře. Raptors zvýšily své LONG pozice na 75.544 kontraktů, což je nový historický rekord. MM zvýšily své „net SHORT“ pozice na 40.338, což je také nejvyšší počet v historii a současně drží také nejvyšší množství SHORT pozic – 73.832 kontraktů.
Týdenní změna pozic Raptors vs cena stříbra za poslední 3 roky |
Pokud vezmeme v úvahu, že statistická pravděpodobnost obchodního úspěchu je na straně commercials (tedy „Velké 4“ a Raptors), pak jsou MM vystaveni extrémnímu riziku, pokud by cena stříbra začala růst. MM totiž drží rekordní množství SHORT pozic při velmi nízké ceně stříbra a je skutečně zarážející, co je vedlo a vede k tomu, že SHORTují stříbro při tak nízkých cenách. Pravděpodobně vidina, že stříbro klesne ještě níže.
Spekulativní LONG, SHORT a NET pozice MM na stříbře |
Závěr
V tomto týdnu bude zveřejněn zápis ze zasedání FEDu a pozornost investorů bude také směřovat ke zveřejnění vývoje inflace v USA za měsíc březen.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.