Cena zlata se vydala na sever (report z trhu zlata a stříbra - 43. a 44. týden 2018)
29. 10. 2018, Jan Železník
Je to přesně měsíc, kdy jsem vydával report s názvem Cena zlata v CZK na 3letém minimu. V minulém týdnu se naopak cena zlata v CZK vyšplhala na 3měsíční maximum, když dokázala během října vyrůst o více než 2.000 Kč na unci (+ 7%). Také cena zlata v USD pokračovala v růstu a dostala se na nejvyšší hodnotu od 17. července.
Aktuální vývoj
Růst ceny zlata byl o to povzbudivější, že nastal souběžně s posilujícím americkým dolarem. Posledních 9 obchodních dnů totiž rostlo zlato i US Dollar Index. I to byl jeden z hlavních důvodů, proč se cena zlata v českých korunách tak solidně zvedla. V poslední reportu jsem uváděl: „Trh se zlatem vytvořil v minulém týdnu několik velmi solidních technických signálů, a proto stoupla pravděpodobnost, že 6měsíční sestupný trend na zlatě skončil. Avšak ještě 8. října nebyla situace zcela růžová. Trh se totiž poslední 2 měsíce pohyboval v úzkém obchodním pásmu a stále se čekalo na odpověď, zda z tohoto pásma vyrazí nahoru či dolů.“
Vývoj ceny zlata v CZK od konce září (žlutá křivka) |
Zlato uvedenou myšlenku v posledních 2 týdnech nadále podporovalo. Nyní je vysoce pravděpodobné, že 16. srpna nastalo na zlatě 30-34měsíční dno na ceně 1.160 USD. Trh je tedy v rané fázi nového střednědobého cyklu, který má momentálně růstový směr. Jedná se o druhý 30-34měsíční cyklus v rámci cyklu 8letého, jehož dno nastalo v prosinci 2015 na ceně 1.045 USD. Vývoj ceny zlata v tomto druhém cyklu bude zcela klíčový. Pokud má pokračovat býčí směr, musí zlato vyrůst přes první velkou rezistenci - cenu 1.300 USD a následně prorazit vrchol prvního 30-34měsíčního cyklu na ceně 1.375 USD.
Týdenní graf ceny zlata v USD, 2015 - 2018 |
Z krátkodobějšího pohledu nastává 11. týden aktuálního primárního cyklu, který začal také 16. srpna na ceně 1.160 USD. Trh je tedy nyní zhruba v polovině primárního cyklu, a pokud by měla cena začít krátkodobě klesat, znamenalo by to, že klesá ke dnu v polovině tohoto cyklu. Takový pokles by mohl dosáhnout ceny 1.210 USD (+/- 10 bodů), případně ceny 1.195 USD. Zlato totiž v pátek narazilo na cenu 1.240 USD, která v prosinci 2017 znamenala dno ročního cyklu. Jakmile je silné dno jednou proraženo dolů, stává se z něj automaticky rezistence.
Denní graf ceny zlata, 11/2017 - 10/2018 |
Trhu se stříbrem se nepodařilo vytvořit v minulém týdnu vyšší cenu a stříbro tak nenásledovalo zlato. Tím vznikla týdenní medvědí vnitřně-tržní divergence, a i proto se domnívám, že mohou ceny kovů krátkodobě korigovat. Avšak pokud akciové trhy nenaleznou na současných úrovních podporu a budou dále padat, je zcela možné, že ani menší korekce ceny u vzácných kovů nenastane a zlato i stříbro budou pokračovat rovnou výše.
Nadále je také patrné přerušení korelace mezi vývojem ceny zlata a vývojem čínské měny. V posledním reportu jsem k tomu uváděl: „……je pozoruhodné, že se tentokrát nepotvrdila nedávná korelace mezi zlatem a čínským juanem. Od dubna letošního roku bylo toto propojení zcela evidentní – pokud klesal juan, oslabovalo i zlato. Pokud juan posílil, zhodnotilo i zlato. Avšak poslední růst zlata nebyl doprovázen posílením čínského juanu. Ten se naopak drží poblíž svého minima vůči americkému dolaru – aktuálně je kurs 6,91. Nedávné minimum bylo 6,95, a to dne 15.8.2018. Předtím byl nejslabší kurz čínské měny na začátku roku 2017, kdy dosahoval kurz USD / CHINESE YUAN hodnoty 6,98.“
Čínský juan pokračoval dále v poklesu a kurz USD/CNH se dostal v pátek až na hodnotu 6,976. Na internetu se vynořily spekulace o tom, zda Čínská lidová banka (PBOC) ztrácí kontrolu nad vývojem juanu vůči ceně zlata, viz článek na serveru Zerohedge.
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Po posledním reportu COT, který jsem zveřejňoval na našich stránkách, byly commercials na zlatě „net LONG“, což byla historická anomálie, jelikož commercials byly posledních 17 let vždy „net SHORT“. Současně jsem také ve zprávě z 2.10.2018 v závěrečné části uváděl, že „dokud trh nevydá jasný technický signál, že aktuální sestupný trend skončil, pak se Managed Money, kteří mají nejvíce naSHORTováno, nepohrnou do uzavírání svých tučných zisků. A bez toho, aniž by tato kategorie nezačala kupovat své historicky nejvyšší SHORTy zpět, se trh se zlatem jen stěží pohne výše“.
Trh jasný technický signál nakonec vyslal a MM začali kupovat své SHORTy zpět, čímž pohnuli cenou zlata podstatně výše. Od posledního reportu koupili MM zpět celkem 55.000 SHORT kontraktů a současně otevřeli nové LONGy v objemu 17.000 kontraktů. Jejich celkové „net SHORT“ pozice se snížily z 109.000 na 38.000. MM tedy nakoupili 72.000 kontraktů zlata, což je 7,2 mil. uncí.
Vývoj spekulativní NET, LONG a SHORT pozic MM na zlatě |
Zpětný odkup SHORT kontraktů je velmi pozitivní signál z hlediska analýzy aktuální COT struktury. Hedgové fondy totiž vyslaly tímto krokem zprávu, že nadešel čas kupovat své SHORTy zpět, což má, jak vidíme, růstový dopad na trh. A pokud budou v takovém chování pokračovat, může to poslat cenu zlata znatelně výše. Předtím totiž tyto fondy půl roku své SHORTy jen navyšovaly. Pokud již fondy nebudou prodávat, ale v následujících týdnech či měsících spíše nakupovat, je to dalším znamením, že na trhu se zlatem nastalo střednědobé dno.
Současně se protočily i pozice komerčních obchodníků. V posledním reportu jsem uváděl: „Na trhu se zlatem dosáhly čisté LONG pozice komerčních obchodníků (commercials) celkem 25.866 kontraktů, což je množství, které pravděpodobně velmi dlouho neuvidíme.“
Commercials jsou nyní opět „net SHORT“ v celkovém objemu 46.520 kontraktů. Je tedy evidentní, že množství, které MM nakoupili, commercials ve zhruba stejném objemu prodaly. Z historické perspektivy je množství 46.520 „net SHORT“ kontraktů velmi nízké, a proto zůstává struktura i po prudkém navýšení prodejních pozic commercials nadále velmi býčí.
Týdenní změna NET pozic commercials, non-commercials a nonreportable na zlatě za poslední 3 roky |
Na trhu se stříbrem jsou commercials k 23.10. již také „net SHORT“ v celkovém objemu 13.262 kontraktů. Při posledním reportu k 9.10. byly commercials „net LONG“ 3.555 kontraktů. Na stříbře nastala tedy obdobná situace jako na zlatě, kdy commercials přetočily „net LONG“ pozice na „net SHORT“. I zde je ale množství 13.262 „net SHORT“ kontraktů stále velmi nízké a znamená nadále býčí strukturu.
Týdenní změna NET pozic commercials, non-commercials a noreportable na stříbře za poslední 3 roky |
Také Managed Money (MM) na stříbře snížili své historicky nejvyšší „net SHORT“ pozice, a to ze 45.000 na 21.000 kontraktů, což stálo bezesporu z velké části za růstem ceny stříbra ze 14 na 15 USD. Avšak růst ceny stříbra o jeden jediný bod je určitým zklamáním. Očekával jsem, že stříbro zhodnotí z takové struktury více - alespoň k hodnotě 16 USD za unci.
Vývoj spekulativní NET, LONG a SHORT pozic MM na stříbře |
Trh s fyzickým kovem
Na fyzickém trhu stojí za povšimnutí zejména návrat banky JP Morgan k navyšování zásob fyzického stříbra. Zásoby JP Morganu se nějakou dobu příliš neměnily, během léta nastal dokonce jejich mírný úbytek, avšak v posledních týdnech opět vzrostly. Aktuálně se nachází ve skladu této banky na COMEXu celkem 148,5 mil. uncí stříbra, což je více než poloviny zásob této burzy.
Vývoj oficiálních zásob stříbra banky JP Morgan na COMEXu |
Závěr
Nedávný růst ceny zlata bezpochyby vylepšil jeho letošní bilanci - zlato již není tolik v mínusu (viz graf níže). Aktuálně se jeho cena nachází o 5,35 % níže, než byla na počátku roku. Stříbro ztrácí přes 13 %, platina odepisuje 11 % a jediný kov v kladných hodnotách je paladium (+ 2,35 %). Jeho cena dokonce nedávno otestovala historické maximum.
%změna ceny zlata, stříbra, platiny, paladia, indexu těžařů zlata (HUI) a indexu těžařů stříbra (Silver 7) od počátku letošního roku |
Zlato má ale před sebou ještě dlouhou cestu, než se letos přehoupne do kladných čísel. Navíc s pokračujícím zvyšováním úrokových sazeb Americkou centrální bankou můžeme počítat s obnovením mediální masáže a opětovným tlakem na jeho cenu. Avšak momentálně důležitějšími býčími faktory jsou:
- přerušení 5měsíčního sestupného trendu,
- nalezení 30-34měsíčního dna,
- ukončení SHORTování trhu ze strany Managed Money a hedgeových fondů a naopak započetí zpětného odkupu jejich SHORT pozic,
- částečné obnovení fyzické poptávky.
V tomto týdnu nás čeká z hlavních makroekonomických událostí především páteční zveřejnění říjnové zprávy o stavu zaměstnanosti v USA.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.