John Embry a nákupy zlata Ruskou centrální bankou
12. 2. 2013, 14:08
John Embry, ředitel oddělení strategických investic ve společnosti Sprott Asset Management v Torontu, uvedl včera v rozhovoru pro zpravodajskou stanici KWN: „Aktuálně se soustředím na absurdní situaci na trhu zlata a stříbra. Pokles ceny zlata a stříbra v posledních 2 dnech byl zcela v režii „papírového“ trhu na burze COMEX a zdaleka neodráží skutečnou situaci na fyzickém trhu. Čína oznámila rekordní importy v roce 2012 – 834 tun. Dnes se také vyjádřil prezident Ruska Putin, že bude měnit své černé zlato – ropu – za takové množství zlata, jak to jen půjde".
Embry dále pokračuje: "V roce 2005 jsem se na konferenci v Yukonu setkal s velmi blízkým Putinovým člověkem, Andreyem Bykovem. Bykov byl tehdy fascinován informacemi, které GATA zjistila za posledních 14 let o trhu zlata a stříbra. Ne náhodou vzrostla poté cena zlata o 60 % během 6 měsíců. Domnívám se, že Rusko tehdy hodně nakupovalo.
Ruská centrální banka patří mezi největší kupce bankovního zlata, jelikož si jsou vědomi skutečné podstaty trhu se zlatem. Vladimir Putin a jeho konzultanti tvrdí, že pokud se americký dolar dostane do potíží, země, které budou mít dostatek zlata ke krytí vlastní měny, budou ve výrazně lepší pozici, než ty, které ho mít nebudou. Z tohoto důvodu putuje spousta zlata ze Západu na Východ. Západní společnost dělá katastrofální chybu a velice mě to jako člena západní společnosti znepokojuje.
Vždy jsem byl za určitého podivína, když jsem tvrdil, že si nemyslím, že produkce zlata bude stoupat s ohledem na vývoj jeho ceny. Většina přístupných ložisek je již téměř vytěžena a nová se nacházejí především v zemích třetího světa. Za jeden z nejlepších objevů poslední dekády byl označen objev v Ekvádoru - společností Keyth Barron´s Group. Avšak toto ložisko ještě ani nespustilo produkci. Nové firmy, které provádí geologický průzkum, byly hodně poškozeny cenovým vývojem zlata a stříbra v posledních 2 letech a polovina až třetina z nich v příštích 12 měsících nepřežije. Proto se domnívám, že za těchto podmínek nebude nalezeno velké množství nového zlata. Produkce tak dramaticky poklesne bez ohledu na cenový vývoj. Pokud dáte do souvislosti zvýšené nákupy zlata ze strany centrálních bank ve výši minimálně 1.000 tun ročně a pokles výtěžnosti, pak budoucí nedostatek komodity musí posunout cenu zlata dříve či později razantně směrem vzhůru. Je jen otázkou času, jak dlouho se podaří „papírovému“ trhu na Comexu držet cenu obou komodit „na uzdě“."
Zdroj: KWN
ZLATÉ REZERVY