John Embry: Mocnosti, kterým se opět podařilo shodit zlato
12. 6. 2012
To není náhoda, že předseda FEDu Ben Bernanke měl proslov ve stejný den, kdy Evropa ohlásila masivní refinancování.
Zlato a stříbro zažily nedávno hrbolatou jízdu, když byly 29. 2. 2012 oba kovy sraženy dolů. Tentýž den ohlásila Evropa masivní dlouhodobé refinancování svých sužovaných bank; krok, který reprezentuje kvantitativní uvolňování ve své nejčistší podobě.
29. únor byl také dnem, kdy předseda amerického Federálního rezervního systému Ben Bernanke plnil přední stránky novin. Učinil několik připomínek ohledně zlepšení ekonomiky Spojených států, které měly signalizovat, že FED již nebude – alespoň prozatím – provádět další kvantitativní uvolňování. Jeho komentáře spolu s evropským refinancováním rozpoutaly na zlatém trhu pohromu, kdy cena tohoto kovu náhle spadla za jediný den o téměř 100 USD za unci a cena stříbra byla stlačena o více než 3 USD za unci.
Tento počin byl předem naplánován
Jednoduše řečeno, tento počin byl pečlivě připraven oběma západními vládními mocnostmi a jejich centrálními bankami, které nejsou v současnosti daleko od paniky ohledně skutečného stavu světové ekonomiky. Tito lidé znají lépe než kdokoliv jiný zoufalost stavu „jejich“ bankovního systému a stejně tak dobře znají nestabilitu ekonomického zotavení. Ve skutečnosti vědí až příliš dobře, že jedinou cestou jak odvrátit naprostý kolaps, je tisknutí peněz ohromného rozsahu.
Centrální bankéři... |
Zároveň ale chtějí tuto realitu skrýt před nic netušící veřejností. Proto se zoufale snaží držet zlato a stříbro na uzdě, neboť vyšší ceny obou kovů by odhalily skutečné intrikářství těchto lidí. A proto existují operace typu Leap Day masakr (překl: dny skokových propadů).
Ironií však je, že za několik měsíců bude 29. únor vnímán pouze jako nicotný výkyv na grafu cen zlata a stříbra. Myslím si, že budeme svědky pořádného nárůstu cen zlata a stříbra, jakmile investoři využijí výhody uměle nízkých cen těchto kovů. Mezitím machinace této vládnoucí moci pravděpodobně vrhnou více světla na rozměr, jakým se s těmito trhy manipuluje.
Jim Grant, dlouhodobý pozorovatel finančních trhů a také vydavatel svého vlastního zpravodaje z těchto trhů, řekl v minulém projevu toliko k Federální rezervní bance státu New York: „Co se tváří jako přesvědčivá doktrína centrálního bankovnictví 21. století, je takzvaný finanční útlak, manipulace s úrokovými sazbami, nafukování cen akcií a tisknutí peněz, vše skryté pod vágním pojmem „kvantitativní uvolňování“. Nemohl jsem než souhlasit. Zajímavé je, že se Jim ani neobtěžoval zmínit tu nejvíce evidentní a také nejškodlivější manipulaci – manipulaci se zlatým a stříbrným trhem. Znepokojuje mě, že zásahy do všech trhů rostou spolu s tím, jak se ekonomický a finanční systém řítí do pořádné globální finanční krize. Tato skutečnost však žene investující veřejnost do špatných tříd investičních aktiv. Místo toho, aby investoři kupovali „tvrdá“ aktiva, která by je ochránila před pohlcením blížícím se vírem, drží se investoři těch finančních aktiv, do kterých byli povzbuzeni investovat krátkodobým cenovým zásahem.
Nejvíce do nebe volající a bezpochyby nejvíce škodlivá manipulace, která se nedávno objevila, existuje na trhu státních dluhopisů USA. Bylo zjištěno, že 61 % veškerých státních dluhopisů vydaných Spojenými státy v roce 2011 bylo nějakým způsobem financováno FEDem. Nejenže se tyto zásahy – monetizace nejhoršího druhu − postarají o růst inflace, ale také prakticky garantují kolaps amerického dolaru. Toto navíc zbídačuje ty Američany, kteří udělali správnou věc, když spořili své peníze namísto toho, aby se masivně zadlužovali. Tyto nevědomé duše – lidé, kteří si naivně mysleli, že se jejich vláda bude chovat správně – mají nyní záporný reálný úrok ze svých úspor.
Podvedení občané
Jsou také svědky toho, jak jejich jistinu požírá jednak inflace a zároveň znehodnocení měny.Proto se více investorů obrací na akciové trhy – na něco, co se vznáší i přes zřejmý nedostatek fundamentální podpory, samozřejmě kromě té, která vzpružila Apple Inc. (AAPL-NASDAQ, US$629,26).
Jelikož jsou měny rozmělňovány, myslím si, že se akcie stanou bezpečným útočištěm pro úspory vzhledem k tomu, že obvykle nahrazují tvrdá aktiva. Ale protože byly akcie krátkodobě nadměrně nakupovány, obávám se, že nejdříve budeme muset přežít prudkou korekci. K té dojde ve chvíli, kdy se lidé, kteří věří představě udržitelného zotavení ekonomiky, konečně zbaví tohoto falešného dojmu. Nad tímto vším se vznáší blížící se americké prezidentské listopadové volby.
Myslím si, že dokud americká veřejnost věří, že dojde k zotavení a zaměstnanost roste, prezident Obama bude znovuzvolen. To, že republikánům chybí charismatický kandidát, je také pro Obamu velké plus, ačkoliv jakékoliv ekonomické poklesy by závažným způsobem poškodily jeho vyhlídky. Proto pevně věřím, že ekonomické statistiky budou nadále falšovány a úrokové sazby budou dále drženy nízko pod úrovní, na které by měly být.
Také si myslím, že prezidentova pracovní skupina pro finanční trhy si bude brát přesčasy, aby dala do pořádku akciový trh v pokračující snaze přesvědčit Američany, že je všechno v pořádku. Bohužel, nic není v pořádku; ve skutečnosti jsou věci v příšerném stavu. Spojené státy pouze přihlížejí, protože jen za posledního 3,5 roku byly svědky mimořádného růstu dluhu o 5,6 bilionu dolarů. Jedná se o zhruba pětinásobný dluh, než byl ten, který se v Americe nashromáždil za prvních 200 letech její existence. Například jen v únoru si Washington připočítal rekordní deficit ve výši 230 miliard USD.
Sečteno a podtrženo, pokud by byla americká ekonomika alespoň trochu zdravá, musela by při takové míře fiskálních stimulů explodovat.
Zatím však zůstávají úrokové sazby amerických dluhopisů nebezpečně nízko a tedy bez jakéhokoliv vztahu k rostoucí hrozbě nějaké možné formy pádu nebo k extrémnímu znehodnocení měny. Pokud by sazby byly věrohodné – a ony se nakonec věrohodnými stanou – pak by teď byly násobky současné hodnoty, čímž by v příštích několika letech přidaly biliony k federálnímu deficitu.
Pozoruhodné je, že i přes výrazné monetární stimuly FEDu nadále americká ekonomika stagnuje. Například statistiky nezaměstnanosti se dostaly do takových dimenzí, že spíše připomínají špatný vtip. Ano, Spojené státy v lednu vytvořily 243 000 pracovních míst. Ale to byla pouhá iluze, falešný úsvit způsobený sezónní úpravou a použitím špatného modelu narozených-zemřelých. Ve skutečnosti přišla Amerika o 2,7 milionu pracovních míst. Byl to kouzelnický trik, který umožnil Washingtonu vykázat míru nezaměstnanosti na úrovni 8,3 %. Přitom to byl absolutní výmysl − výsledek neobjasněného rozhodnutí vyloučit tisíce osob z kategorie pracovní síly. John Williams, který jde více do hloubky než oficiální vládní čísla na svých stránkách ShadowStats.com, naznačuje, že pravá míra nezaměstnanosti ve Spojených státech může v současnosti snadno převyšovat 20 %.
Mohu takto pokračovat dále a dále, ale bylo by toho přespříliš. A přece skutečným pádným důkazem hrozící katastrofy je nekrytý dluh za Medicare, Medicaid a za sociální zabezpečení; částka, která by v této chvíli měla dosahovat 100 bilionu USD. Řečeno bez obalu, tyto závazky nebudou proplaceny.
Zkrátka a dobře, Spojené státy se i přes současné „nadějné“ perspektivy zcela jistě řítí do velkých potíží. Ale budou jejich strasti horší než ty evropské nebo japonské? Kdo ví. A záleží na tom vůbec? Všechny 3 jsou ztracenými případy, finančně i ekonomicky. Pevně věřím, že vyřešit tyto problémy bude trvat desetiletí. Navíc se domnívám, že jak se začne rozkrývat skutečný rozměr nejasností, může další velký problém rapidně akcelerovat inflaci doprovázenou stagnací ekonomiky. V takovém případě vyrazí investiční zlato a stříbro nakonec prudce nahoru ve chvíli, kdy fyzická poptávka přesáhne nabídku. Trvalé třenice na papírovém zlatém trhu vzniklé kvůli opakovaným papírovým útokům, nekrytým krátkým prodejům a neustávajícím algoritmickým činnostem navíc definitivně skončí.
Za drátky bylo zataháno
Přesto, že za posledních 11 let tento býčí trh neustále rostl, bylo tomuto stabilnímu růstu cen zlata a stříbra neustále bráněno a také byl tento trh poznamenán závratně vysokými poklesy – poklesy, které byly zcela jistě zinstrumentovány. Navzdory tomu zlato vzrostlo zhruba šestinásobně a stříbro více než osminásobně.
Na straně jedné byla většina veřejnosti doposud slepá k tomu, co se dělo a na straně druhé, člověk používající selský rozum a chápající o co zde běží, byl hnán z trhu iracionalitou cenových zásahů. Nejenže si myslím, že se to brzy změní, také věřím, že raketový start růstu cen, který bude následovat, bude lákat stále více kupců.
Toto bude prospěšné zlatým a stříbrným akciím (těžařských společností), které jsou nyní z pohledu jakékoliv metriky nápadně levné.
John Embry - ředitel oddělení strategických investic ve společnosti Sprott Asset Management v Torontu.
(Zdroj: Investor`s Digest of Canada May 2012 - 44. vydání / 8. ročník)
Překlad: Lucie Hošková
The text is also available in EnglishTagy: Volby 2012 v USA