Jim Rickards: Švýcarská centrální banka lhala svým občanům při referendu o zlatě
19. 1. 2015, 15:36, Jan Železník
V minulém týdnu bylo zajisté největší zprávou nečekané oznámení Švýcarské centrální banky (SNB), že ruší „cap“ na švýcarském franku, v jehož rámci udržovala kurz franku a eura na úrovni 1,20. V důsledku toho frank posílil skokově o 20 % na paritu k euru. Tento krok byl zcela bezprecedentní a bude zajímavé sledovat, jakým způsobem guvernér SNB vysvětlí Švýcarům toto nečekané rozhodnutí. Jedná se totiž o to, že ještě před 2 měsíci, kdy probíhalo referendum o zlatě ve Švýcarsku, zastávala SNB rezolutně názor, že příliš silný frank bude škodit švýcarskému hospodářství. SNB dělala ve své kampani vše pro to, aby nemusela nakupovat během následujících 5 let zlato, což by mělo za následek postupné zvyšování kurzu franku. Představitelé centrální banky tvrdili svým občanům, že příliš silný frank poškodí exporty, ničí pracovní místa a podkopává federální rozpočet a rozpočty jednotlivých kantonů a že „úspěch „Švýcarské zlaté iniciativy“ by byl pro Švýcarsko fatální a byl by pozitivní pouze pro spekulanty“.
Někteří političtí představitelé hlásali, že „Zlatá iniciativa by uvalila na SNB řetězy a že SNB musí být vždy schopna použít celou škálu monetárních opatření a jednat adekvátně v krizových dobách“.
Iniciativa však namítala, že výroky SNB byly alarmující a přehnané. Konstatovala, že případný úspěch referenda není pozvánkou pro spekulanty, jelikož k nákupu zlata by byla poskytnuta dostatečná lhůta 5 let. Naopak varovala, že je zde skutečné riziko další dluhové krize a krize světových měn a že zlaté rezervy by v tomto případě ochránily švýcarskou měnu a její ekonomiku. Švýcarský frank by tak posiloval postupně a nikoliv skokově, jak nyní předvedla SNB. Nebyl tento krok náhodou pozvánkou pro některé „vyvolené“ spekulanty? Tímto krokem SNB naopak poškodila spoustu bank, exportních společností a vytvořila skutečný šok v systému. Centrální banky většinou jednají koordinovaně a nikoliv takovým způsobem, jaký předvedla SNB. Podle některých finančních komentátorů odstartovala SNB tímto krokem „RESET“ globálního finančního systému.
Jim Rickards, autor knihy Currency Wars, se vyjádřil na Twitteru k tomuto kroku následovně: „SNB lhala svým občanům při referendu o zlatě, že je nutno držet kurz franku k euru na úrovni 1,20, tak jako lhal FED svým občanům o zlatě předtím, než v roce 1934 zvedl úředně jeho cenu z 20 USD na 35 USD.“
Zdroj: goldcore, jim rickards - twitter