REFERENDUM VE ŠVÝCARSKU: bude Švýcarsko kupovat až 1.200 tun fyzického zlata? (4. část )
26. 11. 2014, Jeff D. Opdyke
„Domníváme se, že kampaň „Save Our Swiss Gold“ má potenciál změnit dosavadní podmínky na trhu se zlatem – jednak z hlediska důsledků globálního monetárního systému, jednak i z hlediska vyšších cen zlata. Reportáže o této důležité události se v médiích objevují jen zřídka, z toho důvodu existuje i slabé povědomí o možných dopadech na trh se zlatem. A proto v době před tímto referendem, které se koná 30. listopadu 2014, budeme tuto událost analyzovat, přinášet důležité souvislosti a také důsledky úspěchu či neúspěchu referenda.“
Mark O´Byrne, Head of Research GC
Níže vám předkládáme 4. část seriálu o referendu ve Švýcarsku. Pro zobrazení 1. části klikněte zde, pro zobrazení 2. části zde a 3. části zde.
Uspění referenda ve Švýcarsku by mohlo znamenat postupný konec „fiat“ měn
Zlato je nyní ve středu velkého zájmu, což je nepochybně důležitější, než to, která politická strana vede americký kongres. 30.11.2014 se švýcarští voliči budou rozhodovat, zda chtějí, aby jejich měna – švýcarský frank – byla kryta z 20 % fyzickým zlatem. Lidé, s nimiž jsem hovořil zde v Zürichu, v nejlepším doufají, že odpověď bude znít „NE“. Vědí, že takový plán může zapříčinit poškození švýcarské ekonomiky a ochromení Švýcarské národní banky a její snahy udržovat kurz franku vůči euru na plánované úrovni (1,20). Většina sebevědomě prohlašuje, že švýcarští voliči tomuto rozumějí a že budou tento plán vetovat.
Avšak v jejich řeči můžete zřetelně slyšet určitý tón obavy. Hlasování je uzavřené. Švýcaři vědí, že většina z nich cítí, že jejich ekonomika je často manipulována tím, co se děje s eurem a americkým dolarem. A Švýcaři mají v sobě pevně zakořeněnou vlastnost nezávislosti.
Tudíž je zde poměrně velká šance, že tamní voliči mohou tento víkend šokovat celý světový monetární systém, což by mohlo být považováno za počátek konce moderních „fiat“ měn, tak jak je doposud známo.
Světové měny balancují na hraně
Západní vlády neodvedly dobrou práci tím, jak řídily nejdůležitější světové měny – dolar, euro, japonský jen, libru a další. Politici utratili nepředstavitelné sumy peněz, které jejich ekonomiky nikdy nevytvořily, a důvodem bylo to, aby byli opět zvoleni svými voliči, kterým slibovali nezasloužené benefity a odměny.
Vytvořili skutečně gigantické dluhy a následně se spoléhali na centrální banky, aby manipulovaly monetární systém a oddalovaly tak nevyhnutelný den zúčtování, který je nutný k tomu, aby byl celý finanční systém znovu „očištěn“ a oddlužen.
A toho všeho byli schopni dosáhnout skrze to, že současné měny nemají v podstatě svou vnitřní (reálnou) hodnotu. Současné měny jsou doslova pouze „papírem“, o kterém vlády tvrdí, že má nějakou hodnotu…..a to proto, že to právě ony tvrdí.
„Švýcarská zlatá iniciativa“ tuto domněnku zpochybňuje.
Toto je skutečně jedno z prvních znamení, že lidé ztrácí důvěru v monetární a fiskální politiku vlád a přehodnocují dosavadní slepé akceptování jejich „fiat“ měn.
Případné „ANO“ však může způsobit velké problémy švýcarské ekonomice. Frank krytý zlatem bude růst na hodnotě vůči ostatním měnám a Švýcarská centrální banka bude jen stěží kontrolovat jeho hodnotu. Švýcarské exporty – krevní oběh jejich ekonomiky – budou zdražovat, tudíž budou méně žádoucí. Švýcarská ekonomika bude pokašlávat.
Avšak pro voliče to nemusí být nutně to nejdůležitější – pro ně to může být lékem, který jsou ochotni si vzít, aby zdůraznili, že vlády nemohou jen tak donekonečna tisknou peníze jen proto, že vlastní tiskařský stroj.
Každá akce vyvolává reakci a obyvatelé Západu, kteří rozumějí důsledkům nekontrolovatelného tištění peněz přímo uprostřed strachu z globální měnové a dluhové krize, vědí, že toto „tištění“ nakonec zničí veškerou hodnotu aktiv, která oni vlastní. A někteří švýcarští voliči to vědí a jsou rozhněváni. Jejich hlas je zároveň vzkazem ostatním lidem na Západě, kteří jsou stejně tak popuzeni současnou monetární politikou, jež způsobuje újmu celému světu. A pokud nic jiného, měli bychom Švýcarům alespoň aplaudovat za snahu o navrácení měny kryté částečně zlatem po více než 40letém monopolu „fiat“ měn.
Pojistka proti krizi měn
Nedávno jsem hovořil se svým přítelem žijícím ve Švýcarsku a shodli jsme se na tom, že existuje jen malý důvod k obavám ohledně dlouhodobého „zdraví“ švýcarské měny. Pokud by byla částečně kryta zlatem, byla by fundamentálně „zdravou“ měnou. A pokud by frank ani částečně krytý zlatem nebyl, stále by byl jednou z nejlépe řízených „fiat“ měn na světě.
Americký dolar je naopak „sud prachu“, čekající na odpálení, které může přijít odkudkoliv. Vyjma japonského jenu, je náš americký dolar snad „nejnemocnější“ světovou měnou, a to i přes současné (a dočasné) posilování jeho kurzu. V našem systému je příliš mnoho dluhu a není bezbolestného východiska z toho, aby byl odstraněn a také zde není politické vedení s realizovatelným řešením.
Skutečnost, že švýcarští voliči budou rozhodovat o tom, zda má být jejich měna opět částečně kryta zlatem, nám naznačuje, že světové „fiat“ měny (vedené dolarem) se blíží k velké propasti.
Zdroj: D. OPDYKE, Jeff. Swiss Gold Vote Could Mark the End of Fiat Money. In: [online]. [cit. 2014-11-26]. Dostupné z: http://www.kitco.com/ind/Opdyke/2014-11-21-Swiss-Gold-Vote-Could-Mark-the-End-of-Fiat-Money.html
Tagy: REFERENDUM VE ŠVÝCARSKU 11/2014: bude Švýcarsko kupovat až 1.200 tun fyzického zlata?