Zlato šlape jako švýcarské hodinky
2. 3. 2011, Roman Pilíšek
Během včerejšího dne se na burze - dle našeho očekávání - podařilo zlatu prolomit své historické high a zavřelo na ceně 1431,2 USD za jednu trojskou unci.
Základním a stálým faktorem tohoto růstu jsou mechanismy, na kterých současný bankovní systém pracuje. Těmito mechanismy se budeme zabývat v několikadílném seriálu, který poběží na našich stránkách již od příštího týdne.
Nyní alespoň potěšující zpráva pro klienty nakupující v českých korunách: zlato, jak můžete vidět níže, svého vrcholu - vlivem silnější koruny - ještě nedosáhlo. Avšak nebude se tak dít věčně. Zadlužování České republiky úspěšně pokračuje - viz deficit za únor 2011 a jistě hned tak nepřestane (státní dluh by se měl dle plánů vlády do roku 2014 vyšplhat na 1,94 biliónů korun - více zde).
A kdyby se snad česká koruna i přes současné nízké úrokové sazby stanovené Českou národní bankou zcela zásadně vymykala evropskému a americkému "standardu" současného rychlého znehodnocování měn, česká centrální banka jistě zasáhne jiným způsobem, jak se již dělo v minulosti (ČNB prodá CZK a kupuje EUR, USD. Tímto hrubým způsobem zdraží dovoz a poškodí spotřebitele. Následně zvýhodní vybrané vlivné skupiny, např. exportéry. Více o těchto důsledcích se dočtete v našem nadcházejícím seriálu.).
Držitelé investičního zlata jsou však před těmito vlivy na jejich úspory ochráněni. Důkazem je rostoucí cena zlata.