O papírových penězích, digitálních penězích a zlatu
2. 4. 2014, Hugo Salinas Price
Digitální Bitcoin na Mt. Gox Bitcoin Exchange padl – více než 400 mil. USD zmizelo, či snad bylo přemístěno do něčí kapsy. Je toho teď plný internet.
„Digitální peníze“ jsou akceptovány všude ve světě. Existují pouze pozůstatky fiat papírových peněz, u kterých je ve zvýšené míře a úmyslně bráněno jejich používání a jejich fyzické přepravě. Důvodem je, že digitální transakce za sebou zanechávají stezky informací, které vlády používají, aby kontrolovaly chování svých subjektů (jen těžko je můžeme ještě nazývat „občany“), zatímco občané, kteří používají při svých transakcích papírové peníze, nezanechávají žádnou stopu.
Jedna mexická banka, o které já osobně vím, dostává každý týden miliony v dolarových bankovkách z tisíců jednotlivých transakcí spojených s výměnou peněz. To je pro tuto banku problém. Proč? Protože žádná banka v USA neakceptuje tyto dolarové bankovky (většinou dvacetidolarovky) s následným připsáním sumy ve prospěch účtu této mexické banky.
Zřejmě by bylo potřeba předložit celoživotní résumé každého jednotlivce, který vyměňuje své dolarové bankovky za mexická pesos, aby se prokázalo, že zde neprobíhá žádné praní špinavých peněz. Je naprosto nemožné toto zajistit u desítek tisíců transakcí.
Pouze již dlouho zavedené mexické banky mohou vracet své dolarové bankovky do USA s následným připsáním sumy ve prospěch jejich účtu a pak také pouze u Bank of America. Banka, o které mluvím, je relativně nová – třebaže má o hodně více než 12 milionů držitelů individuálních účtů – a Bank of America od ní dolarové bankovky nepřijme. Ostatní mexické banky, které byly teprve nedávno založeny, jsou na tom stejně.
Peníze – autentické peníze – musí být nejobchodovatelnější komodita ze všech.
Všechny země se snaží zabránit používání papírových peněz. I Mexiko se v tomto procesu angažuje; jinak by totiž mexická monetární autorita – Bank of Mexico – zasáhla, aby pomohla mexické bance, o které mluvím, poslat dolarové bankovky do USA ve prospěch jejího účtu.
Ale abychom se vrátili k Bitcoinu:
Bitcoin si užil velkého množství pozornosti médií v USA i po celém světě. To je dle mého názoru docela podezřelé. Samozřejmě není možné prokázat, že má Bitcoin podporu ve vyšších politických kruzích. Zajímavé na bitcoinu je to, že je pro něj tolik důležité, aby měl cenu v dolarech; má různé ceny, avšak všechny naprosto spekulativní. Rád bych zdůraznil, že když se ve světě používaly skutečné peníze (zlato), neměly žádnou cenu. Všechny národní měny byly pouze určitými rozličnými množstvími zlata s různými národními názvy. Bitcoin, jakožto „digitální měna“, je příkladem enormních zmatků, které vládnou světu, s ohledem na to, co peníze jsou a co být musí.
Peníze – autentické peníze – musí být nejobchodovatelnější komodita ze všech. To je důvod, proč je zlato penězi! Viz tyto stránky. Stříbro jej na druhém místě následuje. Bitcoin nemůže být penězi, protože je digitální. Jelikož je pouhou číslicí, což je tak blízko ničemu, jak to jen lze, nemůže tedy být použit na vypořádání žádného dluhu.
Faktem je, že dnešní svět se o vypořádání vůbec nezajímá. Enormní množství digitálních dluhopisů, které slibují dodat číslice, avšak s připojenou úrokovou sazbou, se akumulovalo jakožto rezervy v centrálních bankách exportujících zemí. Dluhopisy, které jsou známkou dluhu, jsou důkazem toho, že platba – neboli vyrovnání obchodních nerovnováh – se neuskutečnila. Vyrovnání mezinárodních obchodních nerovnováh vyžaduje, aby něco bylo dodáno k zaplacení, a to něco může být pouze zlato. (Stříbro má nižší hodnotu, ale může se také teoreticky hodit pro vypořádání světového obchodu).
Bitcoin nemůže být penězi, protože je digitální. Jelikož je pouhou číslicí, což je tak blízko ničemu, jak to jen lze, nemůže tedy být použit na vypořádání žádného dluhu.
Předpokládejme, že by Čína vstoupila do otevřeného konfliktu se svým sousedem - Japonskem. Japonsko je spojencem USA. Při takovémto konfliktu by se USA mohly rozhodnout zmrazit po dobu trvání konfliktu veškerá čínská dolarová rezervní aktiva. Kvůli pár počítačovým kliknutím v New Yorku by se Čína připravila o možnost použít nějakých 1,3 bilionu dolarů ze svých rezerv, které jsou investovány v digitálních dolarových dluhopisech. Toto je jednoduché vysvětlení toho, proč Číňané – jedni z nejinteligentnějších lidí na planetě – kupují zlato jako o závod. Zlato v čínské státní pokladně nemůže být „zmrazeno“ z New Yorku.
Dne 4. března jsme četli, že Putinův poradce doporučil, aby se Rusko zbavilo amerických dluhopisů v případě sankcí USA proti Rusku, které by se vztahovaly k záležitosti s Ukrajinou. Avšak pokud by se Rusko pokusilo zbavit se amerických dluhopisů, zjistilo by, že již byly v New Yorku „zmrazeny“.
Bitcoin musí mít cenu, ale nedokáže ji najít a nebude schopný ji najít, a to z následujících důvodů:
Všechny digitální měny, které se dnes používají, mají odvozenou hodnotu. Například fiat digitální dolar má hodnotu, která je historicky odvozena z doby, kdy dolar byl 1/20,67 unce zlata a později 1/35 unce zlata, a od té doby do současnosti nastala série poklesů hodnoty. Každá hodnota se vždy odvodila od předchozí hodnoty po sérii devalvací.
Bitcoin nemá žádnou historii, což je nezbytný prvek pro všechny digitální měny, aby byly přijatelné, i když jsou absolutně falešné. Bitcoin je jednoduše dětské rozptýlení pro dětinskou světovou populaci, neschopnou rozpoznat falešnost, a to k velkému uspokojení všech křiváků, velkých i malých, kteří prosperují díky tomu, že podvádějí veřejnost.
Vracím se k Von Misesovi, který uvedl, že žádná fiat měna nebyla nikdy úspěšně uvedena do oběhu bez monetární hodnoty ultimátně odvozené od doby, kdy tato měna byla zlatými nebo stříbrnými penězi. Bitcoin toto nesplňuje; nemůže obíhat spolu se zavedenými fiat měnami světa, protože nemá žádnou historii – žádnou linii předků, která by sahala k jeho rodičům – zlatu či stříbru.
Zdroj: PRICE, Hugo Salinas. Of Paper Money, Digital Money and Gold. In: [online]. [cit. 2014-04-02]. Dostupné z: http://www.plata.com.mx/mplata/articulos/articlesFilt.asp?fiidarticulo=233
Překlad: Ing. Lucie Hošková