Nový zlatý standard: řádný nebo chaotický?
22. 10. 2020, James Rickards
Před rokem 1914 byl světový měnový systém založen na klasickém zlatém standardu. Během minulého století se však měnové systémy měnily v průměru přibližně každých 30 až 40 let.
31 let po skončení klasického zlatého standardu (v roce 1945) se v Bretton Woods zrodil nový měnový systém. Americký dolar byl oficiálně označen za přední světovou rezervní měnu a získal tak pozici, kterou si drží dodnes. Na základě tohoto systému byl dolar ukotven ke zlatu za 35 USD za unci. Ale o 25 let později, v roce 1971, americký prezident Nixon ukončil přímou směnitelnost dolaru za zlato. Poprvé v historii neměl peněžní systém žádné krytí zlatem.
Dnes je stávající měnový systém téměř 50 let starý, takže nový světový měnový systém je v podstatě již několik let ve zpoždění. Zlato by mělo hrát při jeho tvorbě opět vedoucí roli. Je to jediné aktivum, které může v těchto nepokojných dobách ukotvit mezinárodní měnový systém. Cena zlata však bude poté podstatně vyšší.
Po mnoho let jsem psal a mluvil veřejně o vyhlídkách na nový zlatý standard. Od vzniku koronaviru a měnového chaosu, který se tím spustil, mé přesvědčení jen zesílilo. Moje analýza jde přímo k věci.
Pokračování článku je uzamčeno
Pro odemknutí článku můžete využít jeden z níže uvedených způsobů:
Pokud již využíváte jednu z výše uvedených služeb, prosíme, přihlaste se prostřednictvím odkazův pravé horní části stránek.