Hugo Salinas Price: 12.4. PSYOPS
26. 4. 2013
Na internetových stránkách wikipedia.org najdeme pod heslem PSYOPS, což je zkratka používaná ve vládních kruzích pro "psychological operations" neboli psychologické operace následující vysvětlení: „PSYOPS: „[....] Používají se různé techniky, a to libovolnou množinou skupin, jež jsou zaměřeny na ovlivňování hodnotových systémů, systémů víry, emocí, motivů, uvažování či chování cílového obecenstva."
Definice PSYOPS neboli psychologických operací platí i pro události z pátku 12. dubna a pondělí 15. dubna 2013, kterým předcházela léta příprav, než v uvedených dnech došlo ke knock-outovým úderům. Dlouhá a neustávající válka o zlato způsobila pokles kótované ceny zlata z 1895 USD ze začátku září 2011 na 1380 USD k uvedenému datu, což je pád o 27%.
Podle definice na wikipedia.org je cílem psychologické války o zlato ovlivnit hodnotový systém, systém víry, emocí, motivů, uvažování a chování cílového obecenstva. Dodal bych, že zejména posledně uvedené přímo ovlivňuje cenu zlata.
Poslední fáze války začala před mnoha týdny s pravidelnými poklesy ceny zlata vodopádovým způsobem, a to ve stanovených denních časech.
Později se objevila série plánovaných prohlášení o nadcházejících nedobrých vyhlídkách od prominentů v oblasti financí a od bankovních analytiků. Pro zlato byl vykreslen scénář jako obloha potemnělá blížícími se bouřemi.
Účelem psychologických operací 12.4. bylo vnést strach do myslí „cílového obecenstva“ – investorů do zlata. Pokud zastřelíte vránu a pověsíte ji na svém poli, ostatní vrány – vaše „cílové obecenstvo“ – se poli vyhnou. Stejný princip platí pro investory do zlata.
Identita cílového obecenstva psychologické války o zlato je jasně ukázána v článku na titulní straně amerického vydání Financial Times v úterý 16. dubna 2013.
Pod hlavním titulkem „Investoři ve spěchu prodávají zlato pod cenou“ je graf vývoje ceny zlata od 3. ledna 2011 dodnes, který neukazuje vůbec žádný zisk.
Povšimněte si znění: "Investoři.…ve spěchu....prodávají zlato."
Jde o klasický příklad psychologických operací PSYOPS.
Zajisté to nebyli „investoři“, kdo způsobil obrovský a historický kolaps ceny zlata. Způsobilo to jen několik vzájemně spolupracujících bank předem naplánovaným způsobem. Prodávali v ohromných objemech desítek miliard dolarů nikoliv zlato ve fyzické formě, ale termínové kontrakty futures – známé „papírové zlato“. Byly to banky, které zaútočily, aby "srazily" zlato, a nikoliv investoři.
Zpráva zpravodajské agentury ze dne 16. dubna informuje, že Carsten Fritsch, komoditní analytik banky Commerzbank AG z Německa, říká, že v pátek 12. dubna byly prodány termínové kontrakty na více než 1100 tun zlata.
Toto množství termínových kontraktů se rovná 45% světové produkce zlata.
Je zcela nemožné, aby se investoři do zlata rozhodli zbavit tak ohromného množství ve stejný den. Operace 12.4. byla úmyslnou bombou vrženou na trh bankami, které jsou příliš velké, aby zkrachovaly (nebo byly stíhány), předem domluvené s Fedem a nepochybně s federální vládou. Politikou je: jde-li trh proti vaší politice, vrhněte na něj bombu.
Politikou je: jde-li trh proti vaší politice, vrhněte na něj bombu.
Cílem operace 12.4. bylo přesvědčit investory do zlata, že jejich úsudek, že zlato je bezpečný přístav pro úspory, byl chybný, a příslušným způsobem změnit jejich chování: vyhýbat se nákupům zlata.
Lhaní je nezbytnou součástí PSYOPS, a proto nebyl cenový kolaps přisouzen tajně domluveným bankám, ale investorům, protože ti jsou „cílovým obecenstvem“ uvedeným v článku na Wikipedia.org. PSYOPS řekly investorům, že oni jako investoři panikařili a srazili cenu zlata.
Určením investorů do zlata jako „cílového obecenstva“ v případě 12.4. můžeme zjistit důvod pro PSYOPS.
Investoři po celém světě se během posledních měsíců blížili stavu paniky, která se týkala celého světového finančního systému, a existovalo zde nebezpečí náhlého úniku do letitého bezpečného přístavu, jímž je vlastnictví zlata ve fyzické podobě. Události na Kypru, kde vkladatelé do bank ztratili podstatnou část svých prostředků, byly velmi znepokojivé; a zejména znepokojivá byla poznámka Holanďana Dijsselbloema, který řekl, že tato operace byla modelem pro opatření v případě problémových bank i ve zbytku Evropy. A pokud by něco takového měla utrpět Evropa, byly by američtí vkladatelé do bank mimo?
Akce 12.4. dosáhla svého účelu: odvrátila útěk do zlata – prozatím. Ale lidé nejsou stádo, které utíká kvůli náhlému úleku – například z poplašného výstřelu; tento úlek rychle přejde. Strach lidstva je způsoben ohromným finančním fiaskem, které se týká financí a ekonomik celého světa, a nejde o úlek, který přejde; zůstává dál, protože stav strachu nezmizel, ale den za dnem roste.
Američtí investoři jsou dosti snadnými cíli pro psychologické operace 12.4. Je pravděpodobné, že mnozí doopravdy nepochopili důležitost vlastnictví zlata; americké zkušenosti se zlatem během posledních sta let byly malé. Po řadu let bylo Američanům zakázáno investovat do zlata. Převažujícím způsobem myšlení je mít stále akcie a dluhopisy. Průměrný americký investor do zlata je nováček a tím, že drží zlato, jedná v rozporu s názory většiny ostatních. Jak uvedl de Tocqueville ve své knize Demokracie v Americe, Američané mají hluboce zakořeněnou potřebu myslet podobně. Proto pravděpodobně významné množství amerických investorů do zlata se může vystrašit a investic do zlata se vzdát.
Zbytek světa je něco jiného. Máme tu vlády Ruska a Číny, které se orientují na zlato kvůli dlouhé historii finančních katastrof, jež jsou Američanům neznámé. Indie bude v nadcházejících dnech nakupovat levné zlato rukama nohama; pro Indy je zlato podstatnou součástí jejich psýché. Střední východ a Dálný východ – semitské národy – se budou také radovat z nízké ceny zlata, k němuž mají vrozené sklony.
Investoři, kteří čelí finanční a ekonomické realitě po celém světě, brzy smažou důsledky 12.4. Západní investoři do zlata, kteří snad podlehnou psychologickým operacím z 12.4., budou své slabosti brzy litovat.
Autor: Hugo Salinas Price
Hugo Salinas Price je úspěšným podnikatelem na penzi, který žije v Mexiku. Už od mládí je vyznavačem rakouské ekonomické školy. Napsal tři knihy o tom, jak a proč by mělo být v Mexiku stanoveno stříbro jako peněžní měna vedle papírových peněz, a také četné související články v angličtině a španělštině, které jsou k dispozici na jeho internetových stránkách. Jeho organizace pod názvem Mexické občanské sdružení pro stříbro aktivně lobuje v mexickém kongresu za schválení legislativy, která stanoví unci ryzího stříbra „Libertad“ jako peníze.
V roce 2012 jsme přinesli překlad jeho kompletní studie pod názvem "ZLATÝ STANDARD – tvůrce a ochránce pracovních míst".
ZDROJ: PRICE, Hugo Salinas. 4-12 PSYOPS. In: [online]. [cit. 2013-04-26]. Dostupné z: http://www.plata.com.mx/Mplata/articulos/articlesFilt.asp?fiidarticulo=210
Pokračování článku je uzamčeno
Pro odemknutí článku můžete využít jeden z níže uvedených způsobů:
Pokud již využíváte jednu z výše uvedených služeb, prosíme, přihlaste se prostřednictvím odkazův pravé horní části stránek.