Bitcoin - digitální zlato nebo bláznovo zlato?
12. 11. 2015, Prinesha Naidoo
Popularita bitcoinu narůstá, avšak nepřikládejte příliš velkou váhu jeho inverzní cenové korelaci vůči zlatu.
Bitcoin, nesporně nejznámější světová digitální měna, je v posledních dnech opět na vzestupu. Za poslední rok vzrostl jeho kurz o 18 % a podle společnosti Brave New Coin je tak nejlépe zhodnocující měnou v roce 2015. Jeho kurz se zvedl z lednového minima o 108 % a přiblížil se hodnotě 380 USD, přičemž jen za poslední měsíc jsme mohli vidět 39% cenovou rally.
Zatím není zcela jasné, co způsobilo prudký říjnový nárůst ceny bitcoinu. Avšak většina finančních institucí, které akceptují depozita v bitcoinech, hlásí zvýšený zájem o tuto „krypto měnu“.
Cenový vývoj bitcoinu a zlata od počátku roku 2015 |
Kromě toho nárůst ceny bitcoinu se děje současně s poklesem ceny zlata (viz výše uvedený graf). Je to pouhá náhoda nebo bitcoin překonal svou negativní reputaci, že může být také důvěryhodnou alternativní investicí?
Výše měsíčních transakcí v bitcoinech od počátku roku 2012 |
Měna, kterou nevydává žádná vláda, se těší velké popularitě, jelikož i giganti jako Microsoft, Dell a Virgin Galactic akceptují platby v bitcoinech. Podle Soudního dvora EU je bitcoin měnou a jako taková je zproštěna dodatečného daňového zatížení, je-li obchodována. Ve spojených státech je ale dle Komise pro obchodování s komoditními futures kontrakty (CFTC) považován bitcoin za komoditu.
Není tedy příliš překvapující, že bitcoin současně vykazuje vlastnosti měny i komodity. Tak jako u většiny „fiat“ měn a komoditních peněz se i u bitcoinu určuje jeho cena skrze nabídku (která je však limitována množstvím 21 mil. bitcoinů, které mohou být kdy vytvořeny) a poptávku. „Je to cena, za kterou je ochoten kupující nakoupit a prodávající prodat a současně je přepočítána k nějaké lokální měně,“ uvedl zakladatel a výkonný ředitel singapurské společnosti BitX Marcus Swanepoel.
„Bitcoin je celosvětově směnitelný během několika minut, a to bez jakýchkoliv dodatečných nákladů. Neexistují zde tedy dodatečné arbitráže, což nás ujišťuje o tom, že cena bitcoinu se nijak významněji neliší na různých burzách a v různých měnách,“ uvedl Frans Lategan ze společnosti IT Security Consultant.
Jako v případě zlata, tradičního bezpečného přístavu, dokázala vyvolat řecká krize zájem o bitcoin. Podle Lategana by se bitcoin mohl stát dalším aktivem typu bezpečného přístavu. „Bitcoin je likvidní, jednoduše převoditelný a téměř neregulovaný. Je téměř nemožné zavést na bitcoin clo, kontrolu jeho exportů nebo ho zkonfiskovat, pokud je řádně zabezpečen. (Ale) současně je jeho celková tržní kapitalizace příliš nízká na to, aby byl přijatelný širší veřejností, než pouze jednotlivými investory. Z tohoto úhlu pohledu by jeho cena musela dostatečně vyrůst.“
Julian Jessop, vedoucí komoditního oddělení ve společnosti Capital Economics, vidí naopak bitcoin jako „velmi slabý substitut za zlato, a to téměř v každém ohledu“. „Bitcoin je nehmatatelný, postrádá hloubku a likviditu a také nám neposkytuje dostatečná data z minulosti, která by potvrzovala, že je účinným zajišťovacím prostředkem proti inflaci a tradičním bezpečným přístavem. Někteří menší investoři přivítali volbu mezi těmito dvěma alternativami, ale bitcoin jednoduše není důvěryhodnou alternativou jako rezervní aktivum nebo jako prostředek pro diverzifikaci velkého portfolia,“ uvedl Jessop.
Jessop také nepřipustil nedávný inverzní vztah mezi cenou zlata a bitcoinu. Uvedl, že klesající cena zlata je výsledkem očekávání a spekulací ohledně zvýšení úrokových sazeb v USA.
„Naproti tomu nárůst ceny bicoinu je zřejmě další spekulativní bublinou, která nesouvisí s ničím, co se děje na trhu se zlatem,“ tvrdí Jessop.
„Dle mého názoru povede tento nárůst k opětovnému poklesu. Byl to velmi rychlý růst v dlouhodobém vzestupném trendu. Cena může nyní klesnout, avšak ne níže, než bylo předešlé cenové dno,“ uvedl naopak Lategan.
Nezávislý technický analytik Frans de Klerk se vyjádřil, že „pokud klesne cena bitcoinu pod 360 USD, bude to první známka přiházející korekce. Následně může přijít pokles až k hranici 300 USD. Zde cena nalezne podporu, ze které může následně opět začít růst.“
Podle Swanepoela je zase třeba rozlišovat mezi bitcoinem jako měnou a jeho sítí (bitcoin network). „Jsme potěšeni, pokud vidíme narůstající zájem o bitcoin, který se projevuje rostoucí cenou a větším množstvím transakcí. Avšak mnohem více klademe důraz na síť bitcoinu. I pokud by cena bitcoinu hypoteticky klesla na pár centů, stále by měl značnou technologickou příležitost a výhody.“
Společnost Wedbush Securities očekává, že cena bitcoinu může v průběhu následujícího roku vyrůst až na 600 USD, a to především z důvodu jeho předurčené nabídky.
Stejně tak v případě zlata zůstává nejistota ohledně zvýšení úrokových sazeb stále ve hře, a to především nyní, neboť předsedkyně FEDu Janet Yellen prohlásila, že může zvážit i možnost negativních úrokových sazeb, pokud by se ekonomika země zhoršila ve značné míře.
Bude ale určitě zajímavé sledovat, jakým způsobem se na trzích projeví rostoucí akceptace bitcoinu, zda se této měně podaří dosáhnout statutu bezpečného přístavu a zda se bude potvrzovat momentální inverzní vztah jeho ceny a ceny zlata.
Zdroj: http://www.mineweb.com/news/gold/bitcoin-digital-gold-or-fools-gold/