Bill Gross: Kapitalismus „nemůže přežít“ na nulových sazbách
8. 10. 2015
Mnoho lidí se domnívá, že nadešel čas, aby FED odvykl americkou ekonomiku od levných peněz. Poukazují na zlepšení na trhu práce, na býčí akciový trh a na vysoký nárůst prodejů nových automobilů.
Bill Gross, sesazený král na trhu s dluhopisy, rozvádí tento názor o něco dále. Argumentuje, že skrze nulové úrokové sazby je ohrožena skutečná existence kapitalismu. „Nulové úrokové sazby jsou pro ekonomiku destruktivní, protože kapitalismus nemůže přežít na nulových sazbách. Tak by to jistě být nemělo,“ uvedl Gross, který je v současnosti manažerem dluhopisového fondu Janus Capital.
Gross byl velice zklamaný tím, že FED nezvedl minulý měsíc úrokové sazby, a to po téměř jedné dekádě. Centrální banka USA však argumentovala, že nezvedla úrokové sazby kvůli turbulencím v globální ekonomice, především v Číně. Kritikové však tvrdí, že politika FEDu vedla investory ke snížení averze vůči riziku. Tlačila je do rizikovějších aktiv, jelikož peníze na bankovních účtech nic nevydělávají. Z toho důvodu eskalovaly od vypuknutí finanční krize úpisy vysoce rizikových dluhopisů. Živořící společnosti, které by za normálních okolností nedostaly půjčku, byly udrženy při životě právě díky těmto podřadným dluhopisům.
Gross je znepokojen tím, že politika FEDu může vytvořit skutečnou nestabilitu. Především zdůraznil nedomyšlené konsekvence, které nastávají, když investoři používají „levné“ peníze k sázkám, o kterých se domnívají, že nejsou rizikové. „Tak jako v případě energií nebo nemovitostí, tyto bubliny nakonec splasknou,“ dodává Gross v rozhovoru pro Bloomberg.
Gross se domnívá, že americké ekonomice by spíše prospěly vládní výdaje na infrastrukturu. „Potřebujeme fiskální výdaje na podporu ekonomiky, protože je očividné, že monetární politika byla vyčerpána. Pomohla sice stabilizovat finanční trhy, avšak reálné ekonomice mnoho nepřinesla.“
Zvýšené státní výdaje by přivítali stoupenci Johna Maynarda Keynese, který se domníval, že ekonomika může být podpořena státními výdaji a nižšími daněmi. „Keynes by se zajisté ve svém hrobě obracel hrůzou, kdyby viděl, kam až ekonomové jeho učení přivedli,“ poznamenal Gross, který v minulém měsíci zveřejnil ve svém investičním zpravodaji článek s názvem „Get off zero now!“ (Odejděme od nuly nyní!).
Zdroj: cnn/money