Banka Goldman Sachs opět radí prodávat zlato
19. 2. 2016, Lawrence Williams
Pokud analytici Goldman Sachs, jejichž vliv v investičním bankovním světě je vysoký, vydají doporučení k prodeji zlata a cena následně rychle klesne, je to snad proto, že jsou tito analytici jasnozřiví, nebo je to důsledkem právě takového tvrzení?
Přesně toto se totiž začátkem tohoto týdne opět stalo. V reportu, který byl vydán v pondělí 15.2., uvedl analytický tým této banky, že obavy, které hnaly cenu zlata v posledních týdnech směrem nahoru, jsou zažehnány, a že americký FED může nezastrašeně zvednout opět úrokové sazby.
Zda bylo načasování „Goldmanů“ perfektní, nebo zda cena klesla kvůli této zprávě, ponechejme nyní stranou. Jedno však bylo jisté – cena zlata ustoupila ze svých jednoletých maxim a akciové indexy se nadechly (japonský index Nikkei zaznamenal jeden z nejvyšších jednodenních nárůstů v posledních letech).
Náhled banky Goldman Sachs je takový, že poslední růst ceny zlata byl zcela přehnaný a že jeho cena klesne zpět na úroveň 1.100 USD do poloviny roku a na 1.000 USD během 12 měsíců. Jedno se musí nechat – banka Goldman Sachs byla v posledních letech poměrně konzistentní ve svých náhledech na trh se zlatem, které se ukázaly povětšinou korektní. Otázkou však zůstává, jestli tyto prognózy jsou přesnou analytickou předpovědí, pouhou náhodou nebo efektivní manipulací trhu v tom smyslu, že tato banka má silnou reputaci v oblasti investičního bankovnictví. Institucionální investoři totiž následují její doporučení, takže její názor nakonec může hýbat s trhy.
Náhoda může být také to, že toto specifické doporučení k prodeji zlata se časově shoduje s prudkým pohybem jeho ceny vzhůru. Pokud ale zlato nepůjde předpokládaným směrem, může nakonec předpověď „Goldmanů“ vypadat velmi nepřesně.
Jsou tyto prognózy přesnou analytickou předpovědí, pouhou náhodou nebo efektivní manipulací trhu?
Tentokrát vyrostla cena zlata o 100 USD během jediného týdne – což je skutečně spektakulární růst. Se vším respektem bychom mohli uvážit, že zlato vyrostlo příliš rychle a poměrně vysoko, takže časovaní předpovědi k pádu ceny v takovém období dává v každém případě smysl. Je však rozdíl mezi tím, zda vydáte specifické doporučení k prodeji nějakého aktiva, nebo zda zveřejníte předpověď, že cena může klesnout zpět ze svého dočasného vrcholu.
Stále se však domníváme, že trh se zlatem vykazuje spoustu pozitivních fundamentálních signálů. Mainstreamové analytické a konzultační agentury jako Metal Focus nebo GFMS očekávají zvednutí ceny zlata v druhé polovině letošního roku, neboť upozorňují na začátek poklesu produkce nově vytěženého zlata. Banka Goldman Sachs ve své zprávě uvádí, že FED zvedne v letošním roce s největší pravděpodobností ještě třikrát úrokovou sazbu, o čemž mnoho analytiků nyní pochybuje a možná mají pravdu. Ale co potom jejich zmatené předpovědi, které tvrdily, že když FED zvedne poprvé úrokové sazby, bude tímto krokem cena zlata silně zasažena směrem dolů. Ve skutečnosti zlato od té doby roste a zdá se, že jsou to především akciové indexy, které trpí zvýšením úrokových sazeb.
Stav zásob zlata v ETF fondech nám může také napovědět, jakým směrem se cena zlata bude ubírat. Zatím jsme v letošním roce viděli silné nákupy zlata a tudíž jeho příliv do těchto fondů. Avšak jak jsme se přesvědčili v minulém roce, může se tento trend velice rychle změnit, pokud se sentiment na trhu opět změní na negativní.
My se však domníváme, že celý světový finanční systém balancuje na tenké hraně a může se pohnout oběma směry. Instituce jako FED dělají, co mohou, aby si zachovaly svoji kredibilitu a důvěryhodnost. FED může vést takovou rétoriku, že nadále usiluje o zvednutí sazeb, i když to ve skutečnosti nakonec nemusí udělat. Tak si ale může aspoň udržet svou pozici, ve které působí dojmem, že kontroluje směr americké ekonomiky, avšak ve skutečnosti je takové jednání neopodstatněné.
Zdroj: news.sharpspixley