Adrian Douglas: Správný čas k nákupu zlata
12. 7. 2012
Mnozí investoři si nejsou jisti tím, zdali je zlato dobrá investice a jestli bude nadále pokračovat růst ceny zlata − ten růst, který začal před 12 lety. Lidé, kteří ještě neinvestovali do cenných kovů, si mohou myslet, že na investici je příliš pozdě. Ostatní investoři, kteří tento kov již drží, uvažují nad tím, jestli bude zlato schopno dosahovat nových maxim.
To, že svět v žádném případě ještě nezačal řešit vzniklé daňové břemeno ohromných rozměrů, může být ujištěním, že cenné kovy se nenacházejí nikde poblíž svého potenciálu. Cenné kovy jsou jednou z mála věcí, kterou je možno zakoupit a která nenese riziko protistrany. Z mého pohledu jsou cenné kovy jiné než papírové peníze, protože si na rozdíl od papírových peněz, které jsou neuvěřitelnou rychlostí znehodnocovány nadměrnou emisí, drží svou hodnotu. Držbou cenných kovů je možné si uchovat kupní sílu. Když totiž propukne panika, poptávka po cenných kovech ve skutečnosti zvýší kupní sílu.
Je důležité, aby investoři rozuměli tomu, jakou má zlato funkci. Zlato se nepodobá žádné jiné existující komoditě; je unikátní v tom, že nemá téměř jiné využití kromě toho, že je drženo pro svou vnitřní hodnotu. Téměř veškeré zlato, které kdy bylo na světě vytěženo, je nad zemí stále dostupné. Smysl zlata tkví v tom, že je drženo jako aktivum. Zlato sice může být použito (spotřebováno) ve šperkařství nebo v elektronice, ale každopádně je většinou opětovně využito právě proto, že je tak cenné. Nejdůležitější věcí pro porozumění mechanismu nákupu a prodeje zlata je, že zlato tvoří centrum finančního světa. Kdyby bylo v USA sucho, které by zmenšilo úrodu, cena obilí by vzrostla. Ale zlato se nespotřebovává a sezónními výkyvy je ovlivňováno jen minimálně. Navíc je celková zásoba zlata v porovnání s ročními přírůstky velká, což činí nabídku neobyčejně stabilní.
Při hledání důvodů pro investici do zlata zde existuje jeden nesporný důkaz objasňující, proč je zlato nejcennějším aktivem na zemi. Tento důkaz pochází od samotných centrálních bank. Centrální banky drží pouze dvě aktiva − prvním jsou aktiva papírová a druhým je zlato. Nedrží sójové boby, ropu, pomerančový koncentrát ani jakékoliv jiné aktivum. Jediné aktivum s vnitřní hodnotou, které skutečně drží, je zlato. Avšak raději operují s papírovými měnami. To jim dává flexibilitu pro expanzi úvěrů daleko za jejich schopnost je splácet. Ve chvíli, kdy se cyklus monetární expanze přiblíží nevyhnutelnému kolapsu, musí se centrální banky navrátit k těm nejlepším možným penězům: zlatým.
Centrální banky všude na světě zvyšují své zásoby zlata. Jsou pány vesmíru, pokud se jedná o světové finance. Když centrální banky drží pouze papírové peníze a zlato, pak je jasné, že následování jejich příkladu musí být tou nejchytřejší strategií. Centrální banky se také snaží zpomalit pohyb cen zlata tím, že vytvářejí náhlé a prudké odprodeje. Avšak takováto sestřelení jsou účinná proti pákovým obchodníkům, ale nikoliv proti seriózním kupujícím zlata. Vzhledem k tomu, že centrální banky jsou v současnosti čistými kupci zlata, můžeme si být jistí, že trh se zlatem poroste. Ve chvíli, kdy píšu tento článek, se zlato obchoduje za 1 552 USD. Toto bude pravděpodobně zlomový bod pro další růst zlata. Jak již bylo uvedeno, jedná se spíše o to, že papírové peníze ztrácejí kupní sílu, než že roste hodnota zlata. Toto je zaručeno faktem, že centrální banky ukazují preferenci zlata nad papírovými penězi. Tato preference je teprve v plenkách a bude trvat dlouho, než bude ekvilibrium uvedeno do rovnováhy.
Zdroj: MARKET FORCE ANALYSIS