Zlato vyčkává pod klíčovou cenou 1764 USD / oz
8. 12. 2011, Jan Železník
Úvodem dnešní analýzy připomínáme, že naše společnost se zabývá především středně až dlouhodobými predikcemi. Tentokrát se však zaměříme i na krátkodobý vývoj ceny vzácných kovů.
Zlato v USD
Nejprve však graf č. 1, který nám poskytne shrnutí cenového vývoje za poslední 3 roky. Od počátku roku 2009 se zlato pohybovalo v jasně definovaném trendovém kanálu. Začátkem letošních prázdnin však došlo k jeho průrazu směrem vzhůru. Porušení trendového kanálu považujeme za významný moment. Cena byla poté sice stlačena zpět pod horní hranici kanálu, ale nyní se opět pohybuje okolo průrazové linie. Takto nevypadá konec rostoucího trendu, ale naopak začátek fáze distribuce (nejprudší růstové fáze vůbec, při které se hlavní trend postupně zalamuje a může vést až k cenové explozi).
Graf č.1 |
Pro zajímavost uvádíme využití indikátoru CCI (spodní lišta grafu). V součinnosti se všemi korekcemi za poslední 3 roky funguje i tento indikátor. Na grafu vidíte značky, že kdykoliv se cena dotkla hlavního trendu, indikátor CCI byl na úrovní –100 a poté následovala vždy další růstová etapa.1 Všimněte si posledních 2 významných korekcí. Ty nám jasně ukazují, že se cena již nevrací ke spodní linii kanálu. Vytváří se tedy nová, strmější trendová linie, kterou si podrobně prohlédneme v grafu č. 2.
Graf č. 2 |
Tento graf shrnuje události posledních 3 měsíců. Nejprve se vrátíme k trendovým liniím, zveřejněným v analýze ze dne 14.9.2011.
Vidíme, že cena spadla krátkodobě až pod námi uváděný konzervativní trend (linie č.1). Při proražení nejstrmějšího trendu (linie č. 2) došlo k 200 bodovému propadu ceny. Fundamentálně se však na trhu se zlatem mnoho nezměnilo. Proto byla tato korekce poměrně brzy vymazána. Z technického pohledu se trh nachystal na další růstovou vlnu. Cena má před sebou 2 významné rezistence na hodnotách 1800 a 1920 USD / oz. Avšak klíčová je cena 1764 USD / oz. Na tuto cenu upozorňoval již Jim Sinclair na konferenci GATA v Londýně. Tato cena znamená ztrátu důvěry ve „fiat“ měny. Všimněte si, jak cena v posledních dnech osciluje poblíž zmiňované hranice a na grafu č.3 se nám tak vytvořil dokonalý triangl. Kterým směrem bude proražen?
Graf č. 3 |
Zlato v CZK
V českých korunách se zlato pohybovalo v posledních 3 měsících v cenovém pásmu 28.800 – 34.000 Kč / oz. Cenové dno se postupně zvyšuje i v CZK a pod udávanou spodní hranici již cena nespadne. V současné době je zlato v českých korunách poblíž svého vrcholu a možnou korekci odhadujeme k ceně 31.500 Kč / oz. K této ceně však může zlatu pomoci jen slábnoucí americký dolar. Korekce nyní probíhají v řádu hodin nebo několika málo dnů, avšak rezistence na vyšších úrovních se tvoří mnohem déle. Proto investoři čekající na „lepší“ cenu musí být velmi pohotový. Takto se chová typický býčí trh. Při korekci všechny „weak hands“ (investoři obchodující na burze na marži) vyplaší a při opětovném růstu se zase obávají „vysoké“ ceny.
Graf v CZK |
Stříbro
Stříbro prorazilo v září 2011 jednoletý trend započatý v září 2010. Důležité je, že udrželo významnou cenovou podporu na hodnotě 30 USD / oz. Na skutečnost, že stříbro vykazuje mnohem větší volatilitu než zlato, jsme upozorňovali již v předchozích analýzách. Tato situace je způsobena především tím, že trh se stříbrem je poměrně malý ve srovnaní s trhem zlata. Navíc investiční banky sehrály velmi dobře svoji úlohu při propadu ceny (viz článek GATA III. část). Avšak historický poměr ceny zlata a stříbra (v současnosti 1:54) nám ukazuje, že stříbro se nebude na současných hodnotách držet dlouho. Min. poměr ceny byl totiž v minulosti na hodnotě 1:15. Pokud se stříbro dostane přes 50denní průměr a potažmo přes 200denní, můžeme očekávat jeho postupný návrat k hodnotě 50 USD / oz (viz graf č. 4).
Graf č. 4 |
1 Vynálezce indikátoru CCI (Commodity Channel Index) – Donald Lambert – tvrdí, že se 70% až 80% všech cenových pohybů děje v rozmezí pásma +100 až -100 měřeno indexem. Jednoduché pravidlo tedy říká, nakupuj, když CCI překročí –100 a prodávej, když spadne pod +100. Používání tohoto indikátoru se doporučuje pouze v silně trendujících trzích.
Diskuze
Zatím nikdo nediskutoval. Buďte první.
Abyste se mohli zůčastnit diskuze, je nutné se přihlásit.