Zlato se letos po třetí dotklo ceny 1.300 USD za unci (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 33. týden 2017)
21. 8. 2017, Jan Železník
Minulý týden byl nejprve velmi pozitivní, co se týče cenového vývoje vzácných kovů. V pozdním pátečním obchodování ale došlo k výprodeji, a cena zlata i stříbra skončila týdenní obchodování v záporných hodnotách.
Aktuální vývoj
Trh se zlatem udělal třetí náraz na silnou rezistenci 1.300 USD. V minulých týdenních zprávách jsem uváděl: „Je možné, že zlato bude opět atakovat cenu 1.300 USD a následně zamíří zase níže. Pokud dojde k jednoznačnému proražení trianglu směrem vzhůru (tj. uzavření ceny na týdenní bázi nad 1.300 USD), očekávám akceleraci růstu alespoň k vrcholu z roku 2016, což je cena 1.384 USD.“
Zlato výše popisovaný signál zatím neutvořilo, tj. jednoznačné uzavření trhu nad cenou 1.300 USD. Minulý týden se cena sice drala nahoru skrze zvýšené geopolitické napětí, rozruch kolem Donalda Trumpa a klesající akciové trhy, ale prodávající na burze COMEX byli opět agresivnější než kupující. Ve čtvrtek a v pátek bylo na COMEXu zobchodováno téměř 700.000 kontraktů (70 mil. uncí) zlata, což je bezmála stejné množství jako v den prezidentských voleb v USA, a většina zřejmě ví, jak to dopadlo – cena zlata tehdy „vyletěla“ na 1.340 USD a vzápětí se „zřítila“ dolů. Momentální situace na trhu je sice odlišná od stavu v listopadu 2016, ale trojitý náraz na rezistenci 1.300 USD by mohl mít dočasný medvědí efekt.
Nedávný růst ceny zlata alespoň rozřešil nejasnou situaci ohledně stavu primárních cyklů. Trh se zlatem (i stříbrem) je nyní v novém primárním cyklu, který začal před 5 týdny (10.7.) na ceně 1.211 USD u aktuálního prosincového kontraktu a doposud měl velmi býčí vývoj (90bodový růst za 4 týdny). Současný vrchol (1.300 USD) může být buď prvním vrcholem v rámci aktuálního primárního cyklu, nebo dokonce již vrcholem v polovině cyklu. V případě první varianty by mohla cena korigovat k 50dennímu průměru, který je nyní na ceně 1.260 USD. Pokud by se jednalo o druhou variantu (vrchol v polovině cyklu), pak zlato může zamířit k průměru 200dennímu a možná i pod něj (1.243 USD).
Denní graf ceny zlata | Týdenní graf ceny zlata |
Pomocný oscilátor SSTO utvořil medvědí divergenci, kdy cena ve grafu šla výše, ale oscilátor nikoliv. Na druhou stranu nevznikla medvědí vnitřně-tržní divergence mezi zlatem a stříbrem, jelikož oba trhy utvořily v minulém týdnu nové vrcholy růstové vlny.
Vzhledem k tomu, co se odehrálo na COMEXu, je dle mého názoru pravděpodobné další pokračování vývoje trhu do strany (v pásmu 1.200 – 1.300 USD).
Z technického pohledu je mezi trhem zlata a stříbra zásadní rozdíl v tom, že zlato vyrostlo poměrně vysoko nad 200denní průměr, zatímco stříbro se nad tento průměr jen na chvilku podívalo, a vzápětí cena klesla pod něj.
Denní graf ceny stříbra |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V posledním reportovaném týdnu (od 9.8. do 15.8.) cena zlata vyrostla o cca 17 USD a souběžně s tím se zvýšily i čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (commercials) o 37.100 kontraktů na celkový počet 196.600. Za poslední 4 týdny zvýšily commercials své „net SHORT“ pozice o 123.000 kontraktů, což je ekvivalent 12,3 mil. uncí. Celkové „net SHORT“ pozice jsou jedny z nejvyšších v letošním roce a struktura pozic na zlatě se tak přetočila z velmi býčí (před měsícem a půl) na medvědí. Dále je vysoce pravděpodobné, že ve středu, čtvrtek a pátek (po uzávěrce dat) došlo společně s růstem ceny zlata k dalšímu navýšení prodejních pozic commercials a tyto pozice již jsou na nejvyšší úrovni v letošním roce. Odpověď ale dostaneme až v dalším reportu, pokud se cena zlata nepohne dnes a zítra významněji nahoru či dolů.
V rámci kategorie commercials prodávaly jak Raptors (menší obchodní banky), tak i „Velká 4“ i „Velká 5-8“. Poslední dvě zmiňované skupiny drží nejvyšší SHORT pozice od 4. října 2016!!
Vývoj net pozic commercials a non-commercials na zlatě za poslední 3 roky |
Na straně kupujících byli opět jednoznačně obchodníci z kategorie Managed Money (MM), kteří koupili celkem 40.571 kontraktů, a to formou nových 30.605 LONG kontraktů a zpětným odkupem 9.966 SHORT kontraktů. MM nyní drží jedny z nejnižších SHORT pozic několika posledních let a potenciál pro další „short covering“ je téměř nulový. Jejich „net LONG“ pozice (177.000 kontraktů) jsou nyní nejvyšší v letošním roce, což zpravidla indikuje cenový vrchol menšího či většího významu, jelikož nákupní potenciál je blízko hranice vyčerpání. Vyšší „net LONG“ pozice měli MM jen v červenci a srpnu loňského roku, ale cena zlata byla v té době o téměř 100 USD výše. Prostor pro navyšování těchto pozic a růst ceny zlata zde tudíž nadále existuje, ale je zcela možné, že commercials v pátek cenový růst agresivními prodeji (alespoň dočasně) nekompromisně zastavily.
Spekulativní net, LONG a SHORT pozice MM, 2015 - 2017 |
Na trhu se stříbrem vzrostly v reportovaném týdnu čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 8.500 kontraktů na celkový počet 48.100. Nejvíce negativním znamením na stříbře je fakt, že banka JP Morgan zvyšovala v posledních týdnech své prodejní pozice a aktuálně drží cca 30.000 SHORT kontraktů (150 mil. uncí). Celkové „net SHORT“ pozice commercials nejsou zatím příliš vysoké, neboť na konci dubna dosahovaly dokonce 118.000 kontraktů, a to bylo nejvíce v historii. Struktura na stříbře je nyní neutrální-býčí, ale to neznamená, že cena stříbra nemůže klesnout, pokud by zlato zamířilo níže.
Vývoj net pozic commercials a non-commercials na stříbře za poslední 3 roky |
Trh s fyzickým kovem a ETF fondy
V největším světovém ETF fondu se zlatem (SPDR Gold Shares – GLD) se jeho zásoby kovu nepatrně zvýšily, ale stále jsou cca o 180 tun nižší než bylo maximum v loňském roce. Aktuálně jsou na nejnižší úrovni za poslední rok a půl.
Vývoj ceny akcií a stavu zásob zlata ve fondu GLD za poslední 2 roky |
Na americkém kontinentě je poptávka po fyzickém kovu extrémně nízká, což dokládají nebývale nízké prodeje investičních mincí. V srpnu bylo Americkou mincovnou doposud prodáno jen 5.000 uncí zlatých mincí American Eagle, 2.000 uncí mincí Buffalo a pouhých 235.000 uncí stříbrných Eaglů. Pokud se prodeje v závěru měsíce nezvednou, bude se jednat zřejmě o nejslabší měsíc v historii mincovny.
Také Kanadská královská mincovna (Royal Canadian Mint) zveřejnila své výsledky za 2. kvartál 2017. Její prodeje byly na poloviční úrovni než ve stejném období loňského roku - mincovna prodala celkem 238.000 uncí zlatých mincí Meaple Leaf (vs. 477.100 ve 2. kvartále 2016) a 8.723.400 uncí stříbrných mincí (vs. 16.123.800 ve 2. kvartále 2016).
Závěr - zatmění slunce
Namísto ekonomického rozboru současné situace bych rád uveřejnil, že dnes nastane úplné zatmění slunce, které se bude výhradně odehrávat nad celým územím Spojených států. Začne v Oregonu a skončí v Jižní Karolíně. K podobnému zatmění na území USA nedošlo již 99 let, a proto jde o nejočekávanější zatmění druhé dekády 21. století, neboť valná část pásu totálního zatmění přechází přes snadno dostupnou pevninu s několika místy s vysokou pravděpodobností jasného počasí (přes 70 %).
Zdroj: astro.cz | Pás zatmění Slunce 21. srpna 2017 na území USA. |
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.