Zlato je nejvýše od srpna 2016 (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 5. týden 2018)
29. 1. 2018, Jan Železník
Po týdenní pauze se ceny vzácných kovů vrátily k růstu. Zlato přidalo 19 USD (+ 1,4 %) a stříbro vyrostlo o 37 centů (+ 2,2 %). Cena zlata se tak vyšplhala na nejvyšší úroveň za poslední rok a půl.
Aktuální vývoj
V poslední týdenní zprávě jsem uváděl: „Pokud zlato udrží cenu 1.324 USD, existuje velká naděje, že trh bude v tomto týdnu pokračovat v růstu. Jestliže ale začne zlato z kraje tohoto týdne klesat pod hodnotu 1.324 USD, pak by mohla jeho cena významněji korigovat – k ceně 1.300 USD a možná i níže (k 50dennímu průměru, který je nyní na hodnotě 1.290 USD).“
Zlato v minulém týdnu odklesalo pouze k ceně 1.328 USD a trh se následně odrazil výše. Cena se dostala dokonce přes vrchol posledního primárního cyklu, který nastal 8. září 2017 na ceně 1.362 USD u tehdejšího aktuálního kontraktu. Tím došlo k dalšímu potvrzení současného dlouhodobého růstového trendu, který začal v prosinci 2015 na ceně 1.045 USD.
Rok 2017 byl totiž pro zlato tzv. „uzavřeným rokem“, jelikož cenové dno bylo výše než dno v roce 2016, ale roční cenový vrchol byl níže než v roce předcházejícím. Pro budoucí růst je velmi povzbuzující, že zlato dokázalo prorazit vrchol ze září 2017 a navíc v poměrně krátké době po dosažení ročního cenového dna, které nastalo 12. prosince 2017.
Denní graf zlata 7/2017 - 1/2018 |
Týdenní graf zlata 12/2015 - 1/2018 |
Jaký bude bezprostřední vývoj? Zatím nenastal jednoznačný signál, že by současná rally na zlatě i stříbře vyvrcholila. Trh se zlatem roste již 6 týdnů z posledních sedmi a v minulém týdnu zlato narazilo na další silnou rezistenci, kterou je pásmo 1.360 – 1.375 USD. Proto není vyloučeno, že se v uvedeném pásmu bude formovat alespoň dočasný vrchol v cca polovině současného primárního cyklu, který nyní vstoupil do svého 7. týdne. Roční cyklus je stále v rané fázi, a proto se domnívám, že by maximum 1.365 USD z minulého čtvrtka nemělo být již konečným vrcholem tohoto cyklu, ale pouze dočasným.
Stříbro se konečně dostalo nad 200denní průměr a dokonce nad ním dokázalo v posledních 3 dnech i zavřít. Stříbro je na tom z hlediska COT struktury podstatně lépe než zlato.
Denní graf stříbra, 7/2017 - 1/2018 |
K americkému dolaru jsem v poslední týdenní zprávě uváděl: „Americký dolar ztrácel v minulém týdnu opět půdu pod nohama. Pokles US Dollar Indexu nebyl sice tak dramatický jako v týdnech předešlých, ale jeho hodnota klesla dokonce pod boční podpůrnou linii. Pokud nezačne na dolaru rychlá korekce směrem vzhůru, pak další zastávkou je Fibonacciho linie 61,8 %.“
US Dollar Index pokračoval v minulém týdnu v silném výprodeji. Dolar začal prudce ztrácet poté, kdy ministr financí USA oznámil, že „slabší dolar je přínosem pro USA“. Následně však otočil kormidlem prezident Trump, který se naopak vyjádřil, že „nyní chce pro změnu silný dolar“. Tento jeho výrok pravděpodobně zastavil dolar v dalším propadu.
Z technického pohledu se US Dollar Index dostal až na uváděnou Fibonacciho linii 61,8 %, kde se jeho pokles zastavil. Dlouhodobý trend na dolaru je ale jasný – směrem dolů.
Týdenní graf US Dollar Indexu, 2014 - 2018 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reportovaném týdnu od 17.1. do 23.1. se cena zlata příliš nezměnila a podobným způsobem se ani nezměnila struktura COT. Čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků vzrostly o nepatrných 2.000 kontraktů na celkový počet 234.600. Zatímco týdenní změna byla nízká, celkové „net SHORT“ pozice commercials jsou nejvyšší od 28.11.2017. Zajímavý vývoj nastal uvnitř kategorie commercials. „Velká 4“ zvýšila SHORT pozice o 6.400 kontraktů, ale Raptors (menší obchodní banky) naopak zvýšily LONG pozice o 6.700 kontraktů, což znamená, že se po 3týdenní redukci LONG pozic vrátily opět k nákupům zlata.
Vývoj NET pozic commercials a non-commercials vs cena zlata za poslední 3 roky |
Ne příliš pozitivním znamením je, že „Velká 4“ drží nejvyšší SHORT pozice od září 2016.
SHORT pozice "Velké 4" vs cena zlata, 11/2015 - 1/2018 |
Na trhu se stříbrem komerční obchodníci dokonce redukovaly své „net SHORT“ pozice o solidních 8.600 kontraktů na celkový počet 41.500. Zde „Velká 4“ snížila SHORT pozice o 1.500 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) nakoupily 7.700 LONG kontraktů a zvýšily tak své LONG pozice na 51.900. I zde je podstatný rozdíl v LONG pozicích na zlatě a stříbře u kategorie Rapotrs. Na stříbře jsou tyto pozice mnohem větší než na zlatě.
Vývoj NET pozic commercials a non-commercials vs cena stříbra |
Vývoj LONG a SHORT pozic Raptors vs cena stříbra |
Od cenového dna v polovině prosince byly commercials agresivnější ve svých prodejích u zlata, přičemž u stříbra se v agresivitě prodejů drží zatím zpět. Toto je hlavní důvod, proč považuji strukturu COT na stříbře za „lepší“, než na zlatě. Jak uvádím výše, zejména vysoké SHORT pozice „Velké 4“ na zlatě jsou alarmující, ale současně je dosti možné, že většinu z těchto SHORT pozic vlastní banka JP Morgan, která má zajisté velkou část z nich pokrytou fyzickým kovem.
Trh s fyzickým kovem
V minulém týdnu uveřejnila naše redakce článek o obří akumulaci stříbra bankou JP Morgan. Tato banka v minulém týdnu opět naskladňovala stříbro do svého trezoru na COMEXu. Celkem zvýšila své zásoby o 3,5 mil. uncí a nyní drží celkem 124,6 mil. uncí stříbra. Pokud bude mít v úmyslu doskladnit i zbytek dodávek stříbra, které v prosinci přijala, zvýší se její sklad na 133 mil. uncí, což je více než polovina veškerých zásob stříbra na COMEXu.
Vývoj zásob stříbra banky JP Morgan na COMEXu, 2011 - 2018 |
Závěr
V tomto týdnu se ve středu koná zasedání americké centrální banky FED a v pátek budou zveřejněna data z trhu práce v USA za měsíc leden. Oba kovy mohou dočasně ustupovat z nedávno dosažených vrcholů, ale zatím neočekávám velký výprodej, spíše jen mírnou korekci cen v rámci současných růstových trendů.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.