Udrží zlato cenu 1.280 USD ? (report z trhu zlata a stříbra - 11., 12. a 13. týden 2019)
2. 4. 2019, Jan Železník
Zlato se v uplynulých 3 týdnech pohybovalo kolem ceny 1.300 USD, a to konkrétně v pásmu 1.280 – 1.320 USD. Nás především zajímá, zda zlato udrží cenové rozpětí 1.276 - 1.280 USD, neboť toto rozpětí tvoří od počátku roku velmi zásadní cenovou podporu.
Aktuální vývoj
Pokud zlato propadne pod zmiňovanou podporu a trh pod touto cenou zavře, pak je vysoce pravděpodobné, že zlato zamíří k trendové linii, jenž vznikla 16.8.2018 na ceně 1.160 USD a její aktuální hodnota je kolem ceny 1.260 USD. Pokud by měl být pokles zlata razantnější a zlato by prorazilo i tuto linii, pak je další silná podpora až kolem pásma 1.225 – 1.240 USD. Zatím ale nechci předbíhat události, jelikož rozuzlení zřejmě nastane v tomto týdnu. V pátek bude totiž zveřejněna zpráva o stavu zaměstnanosti v USA za měsíc březen, a jak již bývá zvykem, cena zlata reaguje většinou silným cenovým výkyvem při zveřejnění této statistiky.
Denní graf vývoje ceny zlata, 7/2018 - 4/2019 |
Z fundamentálního hlediska bylo pro zlato zásadní čtvrtletní zasedání americké centrální banky FED, které se konalo 19. a 20. března. FED investory hodně překvapil, jelikož oproti loňskému roku otočil svým kormidlem téměř o 180 stupňů. Finanční server Patria k tomu uvedl: „Kapitulace americké centrální banky na měnovou restrikci je téměř dokonána. Podle nové prognózy vedení FEDu již letos neočekává žádné další zvýšení úroků a restriktivní politika redukce bilance velmi pravděpodobně skončí již 30. září. Když k tomu připočteme snížení odhadů pro růst a (celkovou) inflaci v roce 2019, tak nezbývá než konstatovat, že přeměna jestřábího FEDu ve vrkající holubičku se odehrála v rekordně krátkém čase jednoho čtvrtletí.“
Zlato sice reagovalo na vyjádření šéfa FEDu krátkodobým cenovým růstem, ale ten byl vzápětí rychlé vymazán. Mnoho zlatých býků se domnívalo, že další nezvyšování úrokových sazeb musí katapultovat cenu zlata podstatně výše, avšak z uvedeného vyjádření je potřeba vzít v souvislosti se zlatem zejména zmínku o „snížení odhadu pro růst inflace“. Z dlouhodobého hlediska znamená pro zlato nezvyšování sazeb zajisté pokračování současného růstového trendu, který začal v prosinci 2015 na ceně 1.045 USD. Avšak z krátkodobého hlediska (v následujících měsících), může trh korigovat k hodnotám, které jsem uvedl výše (za podmínky, že prorazí podporu 1.280 USD).
Týdenní graf vývoje ceny zlata, 2015 - 2019 |
Z denního pohledu je trh technicky odpočatý – na denním grafu je oscilátor SSTO v přeprodané oblasti. Ale na týdenním grafu naopak míří strmě dolů, a je na kritické hodnotě kolem 50 %. To naznačuje, že se „musí“ zlato otočit právě nyní, jinak pokles zřejmě neskončí, dokud nebude týdenní SSTO také v přeprodané oblasti.
Z pohledu primárních cyklů vypadá situace následovně:
- Pokud nastal na zlatě 7.3. nový primární cyklus na ceně 1.280,50 USD a trh pod tuto cenu propadne, bude to znamenat, že cyklus se změnil na medvědí a bude mít klesající tendenci až do jeho konce. To by korespondovalo s variantou hlubšího cenového propadu.
- Pokud ale ještě na začátku března nový primární cyklus nenastal, a trh je stále v cyklu původním, pak by to znamenalo, že zlato hledá právě nyní primární dno a pokles nemusí být již tak hluboký.
- Třetí varianta je taková, že zlato je v novém býčím primárním cyklu, trh udrží cenu 1.280 USD a poté bude pokračovat růst k rezistenci 1.350 USD. Momentálně se ale k této variantě příliš nepřikláním.
Americký dolar totiž nadále od zasedání FEDu posiluje. Ale možná nikoliv kvůli své vlastní vnitřní síle, ale zejména z důvodu velké slabosti ostatních měn. Euro se „třepe“ nad zásadní cenovou podporu 1,12 vůči USD, také japonský jen i švýcarský frank vůči americkému dolaru oslabují.
Denní graf vývoje US Dollar Indexu, 3/2018 - 4/2019 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Při zveřejnění posledního reportu (11.3.) držely commercials 113.997 „net SHORT“ kontraktů. Aktuálně (stav k 26.3.) byly 151.434 „net SHORT“. Zejména při růstu ceny zlata k hodnotě 1.324 USD navýšily commercials prudce „net SHORT“ pozice o 36.000. To nebylo určitě příliš pozitivním znamením.
Vývoj pozic non-commercials a commercials na trhu se zlatem za poslední 3 roky |
Dalším varovným signálem, že růst zlata nemusí být udržitelným, byly pozice nejmenší kategorie obchodníků. K tomu jsem uváděl v poslední zprávě následující: „Ještě bych se dnes zmínil o pozicích nejmenší kategorie (Non-reportable traders). Tuto pozici většinou neuvádím do týdenních zpráv, jelikož změny pozic těchto menších obchodníků jsou minimální a tudíž mají nejmenší vliv na cenu. Avšak pravidlo je takové, že tito obchodníci nejsou zpravidla na správné straně trhu – např. na konci roku 2015 byli „net SHORT“ a to byl moment, kdy cena zlata prudce vystřelila vzhůru. Nyní jsou „net LONG“ 26.000 kontraktů, což je úroveň, která v posledních 3 letech znamenala vrchol na zlatě. Avšak v růstových letech (2009 – 2011) dokázali non-reportables navyšovat své „net LONG“ pozice až na úroveň 50.000 – 60.000 kontraktů. Proto bych bral tento indikátor s určitou rezervou, avšak jejich aktuální pozice mohou naznačovat, že se zlato může nějakou dobu konsolidovat pod nedávným vrcholem 1.346 USD za unci.“
Non-reportables své pozice v uplynulých týdnech ještě navýšili, když jejich „net LONG“ pozice dosáhly výše 31.693 kontraktů, což bylo nejvyšší množství od července 2016, kdy zlato kulminovalo svůj tehdejší růst na ceně 1.375 USD.
Vývoj pozic non-reportables na trhu se zlatem za poslední 3 roky |
Nyní bude hodně záležet na tom, jak se zachovají obchodníci z kategorie Managed Money. Budou LONGovat, nebo SHORTovat trh se zlatem? V minulém roce jsme mohli zažít doposud nevídanou prodejní vlnu ze strany těchto obchodníků, kdy MM drželi rekordní množství „net SHORT“ pozic, a to právě kolem cenového dna 1.160 USD. Nyní (k 26.3.) jsou MM „net LONG“ 58.000 kontraktů, což znamená, že mají v úhrnu více koupeno než prodáno. Pokud by se z nějakého důvodu rozhodli redukovat své LONGy a otevírat nové SHORTy, pak by to mohlo s cenou zlata hodně zamávat směrem dolů.
Spekulativní pozice Managed Money na trhu se zlatem, 2015 - 2019 |
Na trhu se stříbrem se „net SHORT“ pozice komerčních obchodníků (commercials) od posledního reportu příliš nezměnily. Aktuálně (k 26.3.) dosahují 48.500 kontraktů, v poslední zprávě to bylo 52.241 kontraktů, což je stále spíše medvědí struktura.
Pro stříbro bude důležité, zda udrží nedávnou kritickou podporu 14,98 USD. Její prolomení by poslalo stříbro minimálně k ceně 14,80 USD a možná i níže (oblast kolem ceny 14,40 USD).
Vývoj pozic non-commercials a commercials na trhu se stříbrem za poslední 3 roky |
Trh s fyzickým kovem
Březnové prodeje mincí American Eagle americkou mincovnou příliš vzrušení nenabídly. V březnu bylo prodáno jen 11.500 uncí zlatých mincí vs 12.500 uncí v únoru. Stříbrných mincí bylo prodáno celkem 850.000 uncí vs 2.157.500 v únoru.
Závěr
Pokud budou americké akciové indexy pokračovat v růstu a zahájí nový útok na „all-time high“, což není zdaleka vyloučeno, pak mohou investoři dočasně vyřadit bezpečná aktiva ze svého hledáčku. V takovém prostředí bude zlato hledat stěží důvod k významnému růstu. Navíc je před námi spíše slabší sezonní období pro zlato, kdy jeho cena zpravidla do konce června koriguje níže. Uvidíme, jaká data budou přicházet z eurozóny a Spojených států, avšak s nízkou inflací můžeme od zlata očekávat pokračující pohyb do strany, kdy v posledních letech strávil trh nejvíce času v pásmu cca 1.180 – 1.350 USD.
Týdenní graf vývoje ceny zlata za posledních 6 let |
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.