Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (6. týden 2015) - zlato kleslo pod 200denní průměr
9. 2. 2015, Jan Železník
Skrze páteční prudký pokles ceny, který je přisuzován zveřejnění měsíční zprávy o změně stavu nezaměstnanosti v USA, zakončilo zlato týdenní obchodování o 51 USD níže (- 4 %) a stříbro pokleslo o 55 centů (- 3,2 %).
Aktuální vývoj
Zřejmě nebyli mnozí z vás překvapeni, že cena zlata i stříbra v minulém týdnu klesla. Přestože jsou nám předkládány různé důvody pro pokles ceny, nejen dle mého názoru hledejme odpověď především v pozicích jednotlivých subjektů na burze COMEX. Je až neuvěřitelné, že cenový vývoj se téměř vždy nakonec otočí ve prospěch commercials (viz kapitola COT).
Z technického pohledu zlato několikrát spadlo na 200denní průměr, ze kterého se odráželo vzhůru. Avšak v pátek došlo k prolomení této podpory a zlato bylo stlačzeno až na 50denní průměr (1.227 USD). Je tedy korekce již za námi? Pokud se zlato udrží nad trendovou linií, která se utvořila od začátku současného primárního cyklu, bude situace vypadat stále nadějně pro další možný růst. Tato linie má v současnosti podporu kolem ceny 1.200 USD. Další významná podpora je až na ceně 1.175 USD. Pod tuto cenu by ale zlato dle mého názoru nemělo již klesnout, aby byl pozitivní vývoj zachován.
Cenový vývoj zlata v rámci současného primárního cyklu (od 7.11.2014) |
Podle analýzy cyklů jsme nyní ve 14. týdnu současného primárního cyklu, který má rozpětí 15 – 21 týdnů. Cenový vrchol (1.308 USD) současného cyklu byl již potvrtzen a nyní se tedy blížíme do fáze, kdy by mělo nastat konečné cenové dno v rámci tohoto primárního cyklu.
Pokud se výše uvedené podmínky podaří trhu se zlatem splnit a následně bude toto finální dno dotvořeno a bude současně výše než výchozí cenové dno (1.130 USD) tohoto cyklu, vznikne nám zároveň po dlouhé době situace, kdy toto pravidlo nastalo. V nedávné minulosti mělo totiž několik primárních cyklů za sebou počáteční cenové dno výše, než cenové dno konečné – což bylo jasnou známkou medvědího trendu.
Trh se stříbrem zatím poměrně odolává, co se týče velkých poklesů ceny, i když je pravdou, že od cenového vrcholu 18,50 USD z 21.1.2015 cena klesla o cca 10 %. Nutno však podotknout, že chvíli předtím vyrostla o cca 30 % (růst z 14,10 na 18,50 USD). Stříbru se zatím nepodařilo dostat ani přes 200denní průměr a v současnosti také korigovalo k 50dennímu průměru (16,60 USD). Důležitá podpora je na ceně 15,50 USD, pod tuto cenu by stříbro již klesnout nemělo, aby byl pozitivní vývoj stále zachován.
Cenový vývoj stříbra od listopadu 2014 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Velké prodejní pozice commercials, na jejichž růst jsem upozorňoval v minulých reportech, mě mírně znepokojují. Je třeba se ptát, proč jsou commercials ochotny „naSHORTOvat“ mnohem vyšší počet kontraktů při mnohem nižší ceně než v minulosti. Mají tyto kontrakty snad legitimní podporu v hedgeování pozic pro jednotlivé těžaře či producenty, nebo se jedná o čistou manipulaci, jejímž cílem je udržovat cenu obou komodit nízko?
Vzhledem k tomu, že v reportovaném týdnu do 3.2.2015 ceny obou kovů klesaly, dalo se počítat i se snížením výše uvedených SHORT pozic commercials. To se také stalo na trhu stříbra, ale na trhu se zlatem jen ve velmi zanedbatelném množství.
Na trhu se zlatem klesly v reportovaném týdnu čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o zanedbatelných 3.200 kontraktů na celkový počet 203.300 kontraktů, což je stále nejvyšší stav za poslední 2 roky, a proto nemůže být struktura COT považována za býčí. Pokud cena půjde ze současných hodnot níže, neumím si představit jiné vysvětlení než právě zmiňovanou medvědí strukturu COT.
Jednotlivé kategorie commercials však tentokrát nejednaly souběžně. „Velká 5 – 8“ a Raptors (menší obchodní banky) sice snížily své prodejní (SHORT) pozice o celkových 14.600 kontraktů, avšak „Velká 4“ dokonce zvýšila SHORT pozice o velmi vysokých 11.400 kontraktů.
Ještě před měsícem jsem se zmiňoval v týdenních zprávách, že „Velká 4“ se zatím zdráhá zvyšovat čisté prodejní pozice s růstem ceny a že zatím stojí stranou, a také jsem položil otázku, zda bude SHORTovat při vyšších cenách. Nyní zde máme jasnou odpověď, když se od 6. ledna zvýšily prodejní pozice „Velké 4“ o 45.000 kontraktů, přičemž celkové prodejní pozice všech commercials se zvedly o 80.000 kontraktů za stejné období. Je tedy evidentní, že bez prodejů „Velké 4“ by se cena zlata dostala mnohem výše. Podle měsíčního Bank Participation Report, který byl v pátek zveřejněn, prodaly od začátku ledna 4 největší banky 56 % ze všech kontraktů, které byly v tomto období na COMEXu prodány.
Na trhu stříbra klesly v reportovaném týdnu čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o nezanedbatelných 5.300 kontraktů na celkový počet 56.200 kontraktů, což je také stále poměrně vysoký stav těchto pozic, a tudíž nemůže být struktura COT považována za býčí.
Podle kategorií to byly především Raptors (menší obchodní banky), které nakoupily téměř 6.000 kontraktů, avšak „Velká 4“ i zde zvýšila své prodejní (SHORT) pozice o 700 kontraktů a celkové koncentrované prodejní pozice 8 největších subjektů na COMEXu nyní dosahují téměř 66.000 kontraktů, což je ekvivalent 330 mil. uncí, více než 40 % světové roční produkce stříbra. Toto množství je skutečně obscénní mezi jakýmikoliv jinými fyzickými komoditami. V minulém reportu jsem jasně vysvětlil, co je koncentrovaná pozice (ať už SHORT či LONG) a jakým způsobem by na ni mělo být nahlíženo.
Závěr
Co nyní čekat od zlata? Využijí býci nižších cen a budou přikupovat, nebo se naopak sentiment protočí a trh opět ovládnou medvědi? Toto je jistě milionová otázka, na kterou se snažili odpovědět i přední odborníci ze společnosti CaseyResearch v článku, který jsme pro vás v minulém týdnu přeložili. Pro ty z vás, kteří jej ještě nečetli, doporučuji.
Podle analýzy cyklů by cena zlata měla brzy utvořit opět důležité dno v rámci primárního cyklu. Toto dno zřejmě nebude tak významné jako cenové dno (1.130 USD) na začátku listopadu, kdy souběžně s tím nastalo 17 a 34měsíční dno. Trh se zlatem i stříbrem může v nadcházejících dnech vykazovat chuť k růstu, ale dokud nebudou SHORT pozice commercials sníženy významnějším způsobem, nemůžeme pravděpodobně očekávat nic velkého.
Jan Železník
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, mmacycles
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.