Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (51. týden 2015) - FED zvedl sazby, avšak cena zlata se udržela
21. 12. 2015, Jan Železník
V minulém týdnu vyrostla cena stříbra o 18 centů (+ 1,3 %), zatímco cena zlata klesla o 8 USD (- 0,7 %). Vzhledem k tomu, že americký FED zvedl minulou středu poprvé po 9 letech úrokovou sazbu, očekávalo se, že cena zlata propadne na nová několikaletá minima. Tento předpoklad však nenastal.
DALŠÍ TÝDENNÍ ZPRÁVA BUDE ZVEŘEJNĚNA V NOVÉM ROCE - 4.1.2016!!
Aktuální vývoj
A je za námi jeden z nejvíce očekávaných týdnů letošního roku. V minulé týdenní zprávě jsem v závěrečné části uváděl: „Pokud FED sazby zvedne, cena zlata může nejprve propadnout nebo stagnovat a následně začít pomalu růst.“ FED úrokové sazby zvedl, zlato nejprve kleslo o několik bodů, během 30 minut byl ale tento propad vymazán (viz rychlá zpráva Cena zlata se udržela i přes zvýšení sazeb FEDem). Následně ve čtvrtek cena zlata již od ranních obchodních hodin opět klesala a poté došlo k otestování cenové podpory na úrovni 1.050 USD. Zlato však pod tuto podporu nekleslo a udrželo tak cenu 1.045 USD z 3.12.2015, kterou zatím považuji za počátek nového primárního cyklu, který je nyní ve svém 3. týdnu. Potvrzení nového cyklu však nastane, až cena zlata vyroste přes úroveň 1.088 USD.
Z technického pohledu se vytvořilo dvojité cenové dno na silné úrovni, které pokud bude udrženo (a zatím to tak vypadá), může znamenat býčí vývoj v nadcházejících týdnech. Zlato totiž v pátek zavřelo poblíž ceny 1.070 USD, na které se nacházelo těsně předtím, než FED oznámil zvýšení úrokových sazeb.
Cenový vývoj zlata od počátku posledního primárního cyklu |
Trh se stříbrem měl v minulém týdnu také velmi divoký vývoj. Nejprve v pondělí dosáhla cena stříbra nového 6letého minima. Poté ve středu cena stříbra vyrostla o 3 %, následně ve čtvrtek veškeré zisky vymazala a nakonec v pátek uzavřela opět o 3 % výše a nad 15denním průměrem.
V minulém týdnu nastala opět býčí vnitřně-tržní divergence, kdy cena stříbra klesla na nové několikaleté minimum, avšak cena zlata nikoliv. Tento divergenční signál je také předzvěstí toho, že oba trhy mohly dosáhnout dočasného cenového dna a nyní přijde růst ceny.
Cenový vývoj stříbra od počátku posledního primárního cyklu |
Pokud se poohlédneme za uplynulým rokem, pak vidíme, že cena zlata v USD ztratila necelých 10 %, zatímco cena zlata v CZK se nezměnila. Obdobná situace je na trhu se stříbrem.
Cenový vývoj zlata v USD a CZK za posledních 12 měsíců |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Report pozic na burze COMEX k datu do 15.12.2015 dopadl v souladu s očekáváním. Na trhu se zlatem klesly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 5.700 kontraktů na celkový počet 8.300 kontraktů, což je druhý nejnižší stav za posledních 14 let.
„Velká 4“ koupila 1.500 kontraktů, Raptors (menší obchodní banky) koupily 5.700 kontraktů, ale „Velká 8“ prodala 1.500 kontraktů. S velkou pravděpodobností jsou nyní v kategorii „Velká 8“ i pozice některých obchodníků z Managed Money.
Managed Money (MM) totiž prodali v reportovaném týdnu 9.800 kontraktů, z čehož bylo 926 kontraktů ve formě nových SHORT pozic a 8.871 LONG kontraktů ve formě likvidace LONG pozic. Hrubé LONG pozice MM nyní klesly až na úroveň 83.617 kontraktů. Hrubé SHORT pozice MM nyní dosahují 110.836 kontraktů, což znamená, že čisté prodejní (net SHORT) pozice jsou nyní na nejvyšší úrovni v historii reportu COT a dosahují 27.219 kontraktů, což je silně býčí indikátor.
MM byli zpravidla vždy "net LONG" a Commercials "net SHORT". Nyní jsou však MM "net SHORT" a commerials zredukovaly své "net SHORT" pozice na zcela minimální úroveň. Dlouho nebyla struktura pozic na zlatě tak silně býčí jako nyní. Ale není se čemu divit – čím nižší cena, o to víc býčí struktura.
Pozice MM na trhu se zlatem na burze COMEX - LONG, SHORT a net pozice |
Na trhu se stříbrem klesly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o solidních 7.500 kontraktů na celkový počet 23.500 kontraktů, což je nejnižší stav za několik posledních měsíců.
Na straně prodejů byli opět obchodníci Managed Money, kteří prodali celkem 6.673 kontraktů a tím zvýšili své hrubé SHORT pozice až na 47.982 kontraktů. Ještě před 2 měsíci dosahovaly tyto pozice jen 10.000 kontraktů. Nyní může výše těchto pozic posloužit jako potenciál pro „short covering rally“.
Závěr
Z pohledu cyklické, technické a COT analýzy naznačuje současný stav brzký růst ceny zlata i stříbra. Trh je s velkou pravděpodobností na začátku primárního cyklu a první fáze primárních cyklů je vždy růstová. Otázkou nyní zůstává, zda toto bude opět pouze rally v medvědím trhu, nebo zda se bude jednat o něco většího. Tuto situaci však budu moci vyhodnotit až podle chování commercials. Budou opět agresivně prodávat cenový růst jako v uplynulých 4 letech? Těžko říci, avšak v letech 2016 - 2017 může nastat dle dlouhodobé analýzy cyklů cenové dno 8,5letého cyklu. Jakmile bude tohoto dna dosaženo, měl by nastat několikaletý významnější růst ceny zlata.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.