Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (41. týden 2015) - zlato vyrostlo na 2měsíční maximum
12. 10. 2015, Jan Železník
Zlato si v minulém týdnu připsalo zhodnocení 1,6 % (+ 18 USD) a také stříbro zakončilo o 3,6 % výše (+ 55 centů). Nebylo to jen zlato a stříbro, které rostly, ale také akciové indexy pokračovaly v růstu a ropa zhodnotila v minulém týdnu dokonce o 9 %.
Aktuální vývoj
Minulý týden byl tedy velmi pozitivní pro většinu komodit a také akciových titulů. Během dvou týdnů se změnil trend na některých komoditách a nyní vyvstává otázka, zda se začíná měnit celkové paradigma na trzích. V minulé týdenní zprávě jsem uváděl: „Zveřejnění zprávy o stavu nezaměstnanosti v USA zamíchalo značně kartami. V září nebylo zdaleka vytvořeno tolik pracovních míst, jak se očekávalo. Informace z trhu práce rozdmýchala ihned debatu o tom, že úrokové sazby se nebudou v dohledné době zvedat, nejdříve v roce 2016.“
Ještě před 17. září (zasedání FEDu) byla většina investorů přesvědčena, že FED zvedne na tomto zasedání sazby. Nyní dávají trhy svým růstem jasně najevo, že zvednutí sazeb se zřejmě vůbec konat nebude. Tato situace nyní vede k zamyšlení, zda zlato a stříbro již vytvořily dlouhodobá cenová dna, či nikoliv. Začínají se objevovat první známky toho, že by se tak mohlo stát, avšak zatím nedošlo k úplnému potvrzení skutečnosti, že by více jak 4letý medvědí trend byl skutečně definitivně odvrácen.
Nejprve k trhu se zlatem. Zlato je nyní ve 12. týdnu svého primárního cyklu, který začal 24.7.2015 na ceně 1.072 USD. Současně je zlato stále ve střednědobém medvědím trendu, jelikož trh tvoří nižší cenové vrcholy a nižší cenová dna. Růst ceny zlata přes vrchol předešlého primárního cyklu (1.232 USD) může změnit tento trend. I růst přes dosavadní vrchol současného primárního cyklu (1.170 USD) může přinést první pozitivní vývoj.
Zlato se v minulém týdnu této ceně velmi přiblížilo. Souběžně zlato prolomilo sestupnou rezistenční linii, což přimělo některé technické obchodníky k tomu, aby začali vstupovat do trhu nákupem kontraktů. Pokud by zlato prolomilo vrchol 1.170 USD, znamenalo by to, že současný primární trend, který se doposud jevil jako medvědí, by se změnil na býčí. V minulé týdenní zprávě jsem k tomuto uváděl: „Zřejmě bude ještě nějakou dobu trvat, než se skutečně ukáže, zda bude současný vývoj primárního cyklu medvědí, či býčí. Proražení jedné (1.072 USD) či druhé (1.170 USD) bariéry určí jasněji další směr.“
Celkový obraz trhu se zlatem se tedy začíná vylepšovat, avšak určitá korekce ceny nedávného růstu může kdykoli přijít. Pokud zlato vyroste přes vrchol minulého týdne, avšak stříbro nikoliv, bude to znamenat medvědí týdenní vnitřně-tržní divergenci a oba kovy mohou začít klesat.
Cenový vývoj zlata, denní graf, 11/2014 - 10/2015 |
Na trhu se stříbrem musím vlivem událostí minulého týdne překalkulovat začátek současného primárního cyklu. Původní primární cyklus na stříbře měl stejné počáteční datum jako cyklus na zlatě – 24.7.2015 na ceně 14,33 USD. Stříbro následně kleslo pod tuto cenu až na úroveň 13,95 USD. V danou chvíli vykazoval primární cyklus medvědí vývoj, jelikož cena klesla pod výchozí cenu primárního cyklu. Avšak v minulém týdnu stříbro prorazilo doposud nejvyšší cenu primárního cyklu 15,77 USD.
Jelikož cykly se měří od cenového dna k dalšímu významnému cenovému dnu, měříme nový primární cyklus na stříbře od ceny 13,95 USD z 26.8.2015 (nyní je tedy stříbro v 6. týdnu primárního cyklu). V tento den stříbro také kleslo na nejnižší cenu za posledních 6 let, ale zlato nikoliv. V posledních týdenních zprávách jsem k tomuto jevu uváděl: „Nutno však podotknout, že stříbro kleslo na konci srpna (26.8.2015) na nejnižší cenu za posledních 6 let, avšak zlato v ten den nekleslo pod svou nejnižší cenu, které bylo dosaženo na konci července. Tato situace tehdy vytvořila naopak býčí divergenci a byla (je) velkou nadějí pro býky.“
Stříbro v této růstové vlně vyrostlo až k 200dennímu průměru. Zda bude tento růst udržitelný, je shrnuto v rychlé zprávě z minulého týdne.
Cenový vývoj stříbra, denní graf, 12/2014 - 10/2015 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Týdenní změna ve struktuře pozic na COMEXu nepřinesla příliš pozitivní čtení. Avšak s nárůstem prodejních pozic commercials se dalo počítat, jelikož v reportovaném týdnu do 6.10.2015 rostla cena zlata o 50 USD a cena stříbra o 1,5 USD, což byly největší rally za několik posledních měsíců.
Čím vyšší jsou prodejní pozice commercials, tím více je struktura COT medvědí.
Na trhu stříbra vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o značných 19.400 kontraktů na celkový počet 49.500 kontraktů, což je nejvyšší úroveň od začátku června. Dosavadní rekord v počtu těchto pozic je 60.000 kontraktů. Tomuto rekordu nejsme tedy příliš vzdáleni, a proto je současná struktura pozic na stříbře považována za medvědí.
Cena stříbra rostla za vysokých objemů a za tímto divokým nárůstem stříbra stojí převážně nákupy ze strany obchodníků z kategorie managed money, kteří koupili celkem 18.510 kontraktů, a to ve formě nových LONG pozic (6.369) a také ve formě zpětného odkupu SHORT pozic (12.141).
Na zlatě vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials „jen“ o 15.300 kontraktů na celkový počet 88.500 kontraktů. Záměrně udávám „jen“, jelikož tento nárůst je nepoměrný vůči nárůstu prodejních pozic commercials na stříbře. Na historické bázi není tento počet nijak vysoký, avšak commercials drží 6násobně vyšší množství prodejních kontraktů, než držely při cenovém dně na konci července.
Cenový vývoj zlata a "net SHORT" pozice commercials |
Obchodníci z managed money nakoupili 5.000 kontraktů a zbytek nákupů provedli obchodníci z kategorie „other reportables“ a „small speculators“.
Struktura pozic na zlatě je nyní považována za neutrální, ale postupně se může začít přetáčet na medvědí, pokud by se čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials začaly dále zvyšovat, což se bude s případným dalším růstem ceny zajisté dít.
Závěr
Cena zlata klesla na konci července na 50% Fibonacciho retracement celkového růstu ceny zlata od roku 2000 do roku 2011. Tato linie je zcela zásadní a platí pravidlo, že trh se zpravidla vrací do poloviny svého předchozího růstu, kde se rozhoduje, zda se odrazí výše a bude pokračovat daným růstovým směrem, nebo zda bude dále klesat.
Cenový vývoj zlata, měsíční graf, 1999 - 2015 |
Pokud by zlato tuto linii v nadcházejících měsících skutečně uhájilo, znamenalo by to v kombinaci s býčí vnitřně-tržní divergencí na stříbře ze dne 26.8.2015 silný výchozí bod k počátku nového dlouhodobějšího býčího trendu.
Zatím však krotím optimismus, jelikož podobných náznaků (i když nikoliv tak silných) zde bylo v uplynulých 4 letech několik a vždy selhaly.
Avšak fundamentálně ovládalo trhy přesvědčení, že Spojené státy začnou utahovat měnovou politiku jako první a dolar bude opět králem mezi měnami. Tato situace se nyní jeví jako málo pravděpodobná. Trhy však rostou či klesají na základě očekávání. Proto vyčkejme, s jakou další rétorikou přijde FED v nejbližší době.
V tomto týdnu budeme sledovat především maloobchodní tržby, které mohou napovědět více o aktuálním stavu ekonomiky USA.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.