Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (4. týden 2016) - zlato se drží nad 50denním průměrem
25. 1. 2016, Jan Železník
Ve zkráceném obchodním týdnu (z důvodu pondělního svátku v USA) se ceny vzácných kovů příliš nezměnily. Zlato a stříbro vzrostly o 0,8 %, resp. 0,7 %. Vzhledem k volatilitě na ostatních trzích (akcie, ropa) působil vývoj na trzích se vzácnými kovy utlumeným dojmem. Trh se zlatem a především se stříbrem se vyvíjí v posledních 10 týdnech spíše do strany.
Aktuální vývoj
Od začátku roku můžeme sledovat téměř přesný inverzní vývoj mezi akciovými indexy v USA a cenou zlata. Akcie vstoupily do roku 2016 nejhůře v historii americké burzy. To byl také jeden z faktorů, který přispěl k růstu ceny zlata. Pokud budou akcie pokračovat dále v poklesu, mohlo by to vynést cenu zlata o něco výše. Avšak v minulém týdnu nastala na hlavních akciových indexech v USA býčí vnitřně tržní divergence, neboť index S & P 500 a Nasdaq klesly pod důležité cenové dno z konce srpna, avšak index Dow Jones nikoliv. Pokud se tato divergence potvrdí, mohlo by dojít k určité stabilizaci akciových trhů, a tudíž by cena zlata nemusela dále růst.
Z fundamentálního hlediska totiž ve čtvrtek prohlásil Mario Draghi na tiskové konferenci ECB, že je připraven v případě potřeby poskytovat trhu další likviditu, což není podpůrným faktorem pro růst ceny eura a potažmo ceny zlata v USD. Naopak cena zlata v EUR (i CZK) může z této rétoriky těžit.
Pokud má být udržen růst zlata v USD, pak z technického hlediska by měla cena překonat vrchol 1.113 USD z 8.1.2016 dříve, než zamíří pod cenové dno 1.070 USD ze dne 14.1.2016.
Cenový vývoj zlata v posledních dvou primárních cyklech, denní graf |
Zlato se nyní dostává totiž do zajímavého momentu. Na jednu stranu zde máme stále býčí strukturu pozic na burze COMEX (více v části COT). Na druhou stranu se blíží z hlediska cyklické analýzy období, kdy má nastat dno 17měsíčního cyklu (duben 2016 +/- 3 měsíce). Pokud nastává dno dlouhodobějšího cyklu, je ideální, nastane-li souběžně s destrukcí cyklu primárního. Destrukce primárního cyklu znamená, že cyklus skončí před nebo po své průměrné délce. A jelikož má primární cyklus průměrnou délku 15 – 21 týdnů, destrukcí je myšlena délka 11 – 14 týdnů, případně déle než 22 týdnů. V případě zkrácené varianty primárního cyklu, by mělo nastat toto dno od konce února do poloviny března. V případě prodloužené varianty až od poloviny května.
Je potřeba si také připomenout, že na trhu se zlatem se v letošním roce očekává dosažení velmi dlouhodobého cenového dna – 8,5letého. Stále častěji nacházím na internetu rozbor dlouhodobějších cyklů na trhu se zlatem, a právě tento cyklus je zde zmiňován. Cenová dna 8,5letého cyklu nastala v letech 2008, 2000, 1993, 1985, 1976. Dlouhodobé cykly na trhu se zlatem jsou popsány v analýze GOLD OUTLOOK 2015/2016, jejíž aktualizaci právě připravuji.
Zlato nyní vstoupilo do 8. týdne svého primárního cyklu, který nastal dne 3.12.2015 na ceně 1.045 USD. Trh se stříbrem se nachází buď v 6. týdnu nového primárního cyklu, který nastal souběžně s 6letým cenovým dnem dne 14.12.2015 na ceně 13,60 USD, nebo se trh se stříbrem nachází v primárním cyklu starém, který začal dne 26.8.2015 na ceně 14,00 USD. Stříbro totiž stále nevyrostlo přes cenu 14,60 USD, což by bylo potvrzením nového primárního cyklu.
Cenový vývoj stříbra v posledním a předpokládaném primárním cyklu, denní graf |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Theodore Butler (expert na analýzy COT) uvedl ve své víkendové zprávě, že si nepamatuje na skutečnost, kdy zlato „strávilo“ nad 50denním průměrem 11 obchodní dnů bez toho, aniž by se jeho cena pohnula významněji vzhůru.
V reportovaném týdnu do 19.1.2016, kdy se cena zlata příliš nezměnila, se také příliš nezměnily jednotlivé pozice na burze COMEX. Čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials klesly o nepatrných 3.400 kontraktů na celkový počet 40.143 kontraktů, což je z historické perspektivy stále nízký stav, a tudíž může být považována struktura COT na zlatě za býčí. Navíc tyto pozice snížila „Velká 4“ a prodejní pozice této kategorie jsou nyní velmi nízké, což je zajisté dalším býčím faktorem. Pokud 4 největší obchodníci na COMEXu nedrží velké prodejní pozice na trhu se zlatem, není třeba se obávat velkého výprodeje (pod cenu 1.045 USD).
Obchodníci z Managed Money drží 83.615 SHORT kontraktů. Jejich maximum při nedávné poklesové vlně bylo přibližně 110.000 kontraktů. Tyto pozice nejsou již na maximu z konce roku, avšak stále jich je dostatek k tomu, aby přispěly k „short covering rally“, pokud by cena zlata pokračovala výše, neboť MM nakupují s rostoucí cenou. Důvodem k nákupu těchto prodaných kontraktů by mohl být růst ceny do oblasti 200denního průměru, který je nyní již na ceně 1.136 USD.
LONG, SHORT a Net pozice obchodníků Managed Money |
Také Raptors (menší obchodní banky) drží stále nadprůměrné množství LONG pozic – 73.922 kontraktů, což podporuje myšlenku dalšího růstu ceny zlata.
LONG pozice Raptors (menší obchodní banky) v tis. kontraktech |
Určité statistické práce, se kterými jsem se setkal, však ukázaly, že cena zlata dokáže „nečekaně“ prudce klesnout v únoru, červnu a říjnu. Tyto statistiky vycházejí z rozboru denních obchodních dat na burze COMEX v období 1974 – 2015. A jelikož se blíží únor, neměl by nás takový nečekaný pokles překvapit (jedná se o denní poklesy, které jsou vyšší než 2 %).
Na trhu stříbra vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 5.500 kontraktů na celkový počet 36.000 kontraktů. Jedinou dobrou zprávou na růstu těchto pozic je fakt, že Raptors (menší obchodní banky) stály za nárůstem těchto pozic, a to tím, že odprodaly 5.400 LONG kontraktů. „Velká 4“ i „Velká 8“ zůstaly stranou. Struktura pozic na stříbře je nyní neutrální až mírně býčí.
Závěr
Zpravodajská stanice Kitco provádí pravidelně každým týdnem online průzkum trhu se zlatem. V tomto týdnu hlasovalo rekordních 1.051 účastníků, z nichž 81 % se domnívá, že cena zlata bude pokračovat v růstu. Pokud většina retailových investorů zastává delší dobu býčí výhled, je třeba se mít na pozoru. Většina z dotázaných byla totiž překvapena, že zlato si udrželo rostoucí tendenci i přesto, že se akciové indexy v závěru týdne solidně zvedly. Zlato je nyní ve „vyčkávací“ fázi a uvidíme, zda bude podpořeno novými nákupy na LONG straně, nebo zda trh ovládnou krátkodobě prodejní pozice (SHORT) spekulantů.
Kitco - odhad vývoj ceny zlata v tomto týdnu (Wall Street vs Main Street) |
Z ekonomických událostí se bude konat v tomto týdnu ve středu pravidlené měsíční zasedání americké centrální bank FED. Na tomto zasedání bude zveřejněno oznámení o výši úrokových sazeb. Jejich změna se zatím nepředpokládá, neboť významnější kroky jsou prováděny na čtvrtletních zasedáních (březen, červen, září a prosinec).
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.