Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (39. týden 2015) - býci se dostali opět do defenzívy
29. 9. 2015, Jan Železník
Cena zlata se v minulém obchodním týdnu příliš nezměnila, neboť zlato vyrostlo o 8 USD (+ 0,7 %). Cena stříbra naproti tomu klesla o 5 centů (- 0,3 %).
Aktuální vývoj
Cenový vývoj posledních dnů na trhu se zlatem se dá hodnotit slovy – jako na houpačce. V minulé týdenní zprávě jsem uváděl: „Zlato po oznámení FEDu ´vyskočilo´ výše a jeho cena se přiblížila sestupné rezistenční linii. Avšak tento růst může být jen dočasný. Z hlediska cyklů je střednědobý trend stále medvědí a i vývoj současného primárního cyklu se zatím jeví jako medvědí. Proto může být současný růst pouhou korekcí ceny směrem vzhůru přibližně v polovině tohoto cyklu. Jakmile bude dosaženo cenového vrcholu, který bude s největší pravděpodobností níže než cenový vrchol předcházející (1.170 USD), započne další sestupná vlna.“
A následně jsem k technické a cyklické analýze napsal: „Technicky však trh nabádá k dalšímu růstu. Indikátor Slow Stochastic míří přímo vzhůr, a to poukazuje na možný růst výše. Avšak dle mého názoru má nyní cyklická analýza větší váhu. V tomto týdnu budeme opět sledovat, zda jeden z trhů vyroste přes vrchol minulého týdne a ten druhý nikoliv. To by znamenalo medvědí divergenci a signál k započetí sestupné vlny.“
Z výše uvedeného se splnilo hned několik předpokladů. Cena zlata nejprve z kraje minulého týdne klesala a následně „vystřelila“ prudce vzhůru. Jednalo se o typickou technickou formaci a zlato se pokoušelo prorazit sestupnou rezistenční linii. Nakonec se však cena zarazila na této linii a zlato vytvořilo další nižší cenový vrchol (1.155 USD). Pokud by zlato následně pokračovalo výše, byla by zde velká šance pro býky a možný růst jeho ceny až k 200dennímu průměru. Zlato však výše nepokračovalo a naopak již z kraje tohoto týdne opět klesá. Zdá se tedy, že cyklická analýza má větší váhu a výše uvedený růst byl korekcí ceny přibližně v polovině primárního cyklu, který nabádá spíše k medvědímu vývoji. Navíc také došlo k medvědí divergenci, neboť zlato vyrostlo přes vrchol z předešlého týdne, ale stříbro nikoliv.
A v neposlední řadě bylo na cenovém vrcholu 1.155 USD zobchodováno velké množství kontraktů, což nabádá k tomu, že commercials prodaly spoustu futures kontraktů s vidinou opětovného poklesu ceny. A commercials se zřídka kdy mýlí, což také popisuji v níže uvedeném odstavci v části COT.
V minulém týdnu tedy nastalo hned několik skutečností, které nenabízí příliš pozitivní výhled pro cenový vývoj zlata v blízkých dnech. Pokud se cena zlata vrátí zpět pod 50denní průměr, který je nyní na úrovni 1.116 USD, hrozí další pokles k cenovému minimu z konce července.
Cenový vývoj zlata, denní graf, 11/2014 - 9/2015 |
Zlato nyní vstoupilo do 10. týdne svého primárního cyklu, který začal 24.7.2015 na ceně 1.072 USD. Vrcholu tohoto cyklu bylo pravděpodobně dosaženo 24.8.2015 na ceně 1.170 USD, což bylo v pátém týdnu tohoto cyklu, kdy zpravidla nastává nejvyšší vrchol, pokud je vývoj cyklu medvědí. Avšak potvrzení, zda se skutečně jedná o medvědí primární cyklus, dostaneme až poté, kdy cena zlata klesne pod výchozí cenu tohoto cyklu, tj. 1.072 USD. Tato situace může ještě nějakou dobu trvat, jelikož i v posledním primárním cyklu, který začal 17.3.2015 a skončil 24.7.2015, klesla cena zlata pod výchozí cenu tohoto cyklu až v jeho samotném konci.
Pokud by měl být současný primární cyklus býčí, mělo by nastat pravidlo tzv. „8. týdne“. V býčím primárním cyklu zamíří trh ideálně po 8. týdnu opět výše, což mělo nastat právě v minulém týdnu, nebo v tomto týdnu. Zatím se ale taková varianta jeví také jako nepravděpodobná.
Trh se stříbrem je oproti trhu se zlatem mnohem slabší. Jeho cena nevyrostla v minulém týdnu přes vrchol týdne předešlého, což je, jak výše uvádím, znak medvědí divergence. Nutno však podotknout, že stříbro kleslo na konci srpna (26.8.2015) na nejnižší cenu za posledních 6 let, avšak zlato v ten den nekleslo pod svou nejnižší cenu, které bylo dosaženo na konci července. Tato situace tehdy vytvořila naopak býčí divergenci a byla (je) velkou nadějí pro býky. Avšak s opětovným poklesem ceny stříbra i zlata tato naděje značně klesá.
Stříbro se dostává zpět na kritickou hranici a menší vzestupný trend, který se na grafu tvoří právě od 26.8.2015, je nyní na hranici prolomení směrem dolů. Stříbro také zůstalo pod tlakem sestupné rezistenční linie a po několika neúspěšných pokusech prolomit tuto linii směrem vzhůru, zamířilo opět níže. Nyní jeho cena klesla zpět pod 50denní průměr.
Avšak slabost stříbra mě nepřekvapuje vzhledem ke změně struktury COT na COMEXu, k čemuž se dostanu hned vzápětí v níže uvedeném textu.
Cenový vývoj stříbra, denní graf, 12/2014 - 9/2015 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reportovaném týdnu do 22.9.2015 vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials na stříbře o vysokých 10.000 kontraktů na celkový počet 31.300 kontraktů, což je nejvyšší stav od 9. června, kdy se cena stříbra pohybovala okolo 16 USD.
Musím podotknout, že v reportovaném týdnu (16. – 22.9.) cena stříbra prudce rostla. Byl to týden, kdy FED oznámil, že nebude zvyšovat úrokové sazby. Commercials před zveřejněním FEDu nedržely velké množství net SHORT pozic. Tohoto růstu však vzápětí využily a prodaly velké množství stříbra, a tudíž poměrně bez problémů zastavily svými prodeji možnou přicházející rally.
Když čtu nejrůznější články o manipulaci s cenou zlata a stříbra, autoři článků často uvádí, že velké banky (zpravidla commercials) sráží ceny obou kovů níže. To je však velký omyl. Pokud commercials nějak manipulují, pak je to přesně tak, jako v posledním reportovaném týdnu. Commercials zastavují cenový růst, a to tím, že mohou prodat v podstatě neomezené množství futures kontraktů. Jakmile je tento růst zastaven, cena začne klesat, avšak na základě prodejních příkazů, které zpravidla zadávají obchodníci z kategorie managed money. A na konci samotné poklesové vlny se přidávají další obchodníci a také „small speculators“ (malí spekulanti), kteří jsou často na špatné straně trhu. V danou chvíli trh se zlatem proráží nová minima, avšak commercials jsou již na opačné straně trhu a kupují nízko kontrakty, které předtím vysoko prodaly. A celé kolečko se uzavírá, když commercials drží minimum net SHORT pozic a cena se může nechat opět zvednout.
Na trhu se zlatem vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 24.200 kontraktů na 57.200 kontraktů. Před zasedáním FEDu commercials snížily tyto pozice o 23.000 kontraktů, aby je vzápětí o stejné množství opět navýšily. Net SHORT pozice zvyšovaly jak Raptors (menší obchodní banky), tak i „Velká 8“. A po uzávěrce dat se dá počítat s dalším zvyšováním těchto prodejních pozic, jelikož cena zlata dále rostla. Struktura na zlatě se dá nyní považovat za neutrální a struktura pozic na stříbře spíše za medvědí.
Závěr
Tento týden je poměrně klidný na data z USA, avšak na jeho konci (pátek) nás čeká nejdůležitější statistický report – měsíční zpráva o nezaměstnanosti. Trh se zlatem stále skýtá jistou naději pro býky, že cena zlata v USD zamíří výše, avšak tato naděje z pohledu cyklické analýzy poměrně rychle klesá.
Zlato v CZK však může vykazovat odlišný vývoj, jeho cena totiž osciluje kolem důležité úrovně Kč 27.000,- za unci, a přestože americký dolar korigoval z 26 Kč na 24 Kč, nemusí to znamenat, že býčí trh na dolaru již definitivně skončil.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.