Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (33. týden 2015) - zlato i stříbro nabraly růstový směr
17. 8. 2015, Jan Železník
Zlato přerušilo sérii několika týdenních poklesů a v minulém týdnu si připsalo 20 USD (+1,8 %). Stříbro zakončilo výše již třetím týdnem v řadě (+ 2,7 %).
Aktuální vývoj
Je pozoruhodné, jak v investorském světě bývá vše velice rychle zapomenuto a názory většiny mění směr jako vítr na moři. Ještě před pár týdny bylo zlato nejhorší investicí na světě (tedy alespoň podle většiny článků, které jsem četl v mainstreamu) a v minulém týdnu, kdy Čína devalvovala svou měnu, bylo opět „bezpečným přístavem“.
Devalvace juanu je bezesporu zásadní informací pro trh se zlatem, ale možná bych měl připomenout primární funkci zlata. Zlato se nekupuje kvůli dosažení výnosu spekulací na pohyb ceny (i když pokud investor nekoupí zlato přímo na dlouhodobém cenovém vrcholu, jeho nominální výše investice zpravidla v dlouhodobém horizontu roste), ale především kvůli diverzifikaci rizika, a mělo by tvořit tzv. „železnou rezervu“. Pokud bychom v historii hledali období, ve kterém byly světové měny a celý globální finanční systém více v ohrožení než nyní, zřejmě bychom ho nenašli. Fyzické zlato by tedy mělo být součástí každého investičního portfolia, přičemž výše zlata by měla tvořit 5 – 30 % v závislosti na potřebách, věku a averzi vůči riziku každého investora. Ale zpět k aktuálnímu dění.
Pokud bude zlato v současném týdnu pokračovat výše, můžeme konstatovat, že na zlatě začal 24.7.2015 na ceně 1.072 USD nový primární cyklus a nyní trh vstupuje do 4. týdne tohoto cyklu. První fáze primárních cyklů je vždy růstová, i když tentokrát si zlato dalo na čas, než se jeho cena zvedla ode dna. Proto stále očekávám další růst ceny alespoň do úrovně 1.150 – 1.200 USD. Co bude následovat poté, je nyní těžké odhadnout. Podle teorie cyklů by následně mělo zlato začít opět klesat, jelikož dlouhodobý cyklus je stále medvědí a 8,5leté cenové dno má nastat +/- v roce 2016. Ale nikdo netuší, jaké překvapení nám přinese zářijové zasedání FEDu. Pokud by se zlato dostalo nad cenu předchozího primárního cyklu (1.232 USD), trend by se mohl změnit na býčí. A navíc v záři již začíná časové okno zmiňovaného 8,5letého cyklu. Více v dlouhodobé analýze GOLD OUTLOOK 2015/2016.
Zlato, denní graf, 11/2014 - 8/2015 |
Z technického pohledu zlato zůstává pod 50denním průměrem. Stříbro již naopak nad 50denní průměr vyrostlo, i když v závěru týdne se pod něj opět vrátilo. Růst přes důležité klouzavé průměry (50denní a 200denní) vede vždy k větší změně pozic COT na burze COMEX. A přesně toto se stalo v posledním reportovaném týdnu (více v části COT).
Stříbro, denní graf, 11/2014 - 8/2015 |
Stříbro je také ve 4. týdnu svého primárního cyklu a přestože jeho cena vyrostla více než cena zlata, je stále možné, že toto ještě není definitivní vrchol současné růstové vlny, která je zatím spíše „menší vlnkou“. Stříbro by mohlo vyrůst přibližně k 200dennímu průměru (16,28 USD). Avšak růst jeho ceny přes úroveň 16,50 USD by začal signalizovat něco většího. Dokud se stříbro nedostane přes tuto úroveň, musíme brát současný růst pouze také jako korekci ceny v sestupném trendu.
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Již několikrát jsem uváděl, že technické fondy, jejichž pozice nalezneme v kategorii managed money, obchodují převážně podle klouzavých průměrů. A pokud cena zlata klesá pod tyto průměry, tyto fondy prodávají, a pokud naopak roste přes tyto průměry, fondy nakupují. Přesně tato situace se odehrála v posledním reportovaném týdnu.
Tentokrát začnu nejprve se stříbrem. V reportovaném týdnu do 11.8.2015 koupili obchodníci z managed money značných 10.859 kontraktů, z čehož bylo 2.485 kontraktů ve formě nových LONG pozic a 8.374 kontraktů ve formě uzavření již existujících SHORT pozic. To byl také zřejmě jeden z hlavních důvodů, proč cena stříbra v reportovaném týdnu prudce vyrostla.
Čisté prodejní pozice (net SHORT) commercials na trhu stříbra vzrostly o 8.500 kontraktů na 22.200 kontraktů. Toto množství ještě zdaleka nedělá strukturu na stříbře medvědí, ale současné již není tolik býčí jako před 14 dny.
Na trhu se zlatem vzrostly čisté prodejní pozice commercilas o ne příliš vysokých 9.600 kontraktů na celkový počet 24.500 kontraktů. Toto množství je z historické perspektivy velmi nízké, a proto může být struktura pozic COT považována stále za býčí. Navíc je také dobrou zprávou, že se nezvýšily koncentrované SHORT pozice „Velké 8“ a že nárůst „net SHORT“ pozic commercials byl způsoben uzavíráním LONG pozic Raptors (menší obchodní banky).
Jelikož se zlato nedostalo ani přes 50denní průměr, obchodníci z managed money koupili jen 5.900 kontraktů, z čehož bylo 5000 kontraktů ve formě nových LONG pozic a jen 923 kontraktů ve formě uzavření již existujících SHORT pozic. Množství hrubých SHORT pozic managed money (113.937) zůstává stále na vysoké úrovni, a proto existuje nadále potenciál pro jistou „short covering rally“.
Cena zlata, LONG minus SHORT pozice = net SHORT pozice MM |
V minulé zprávě jsem také uváděl, že menší skupina obchodníků (non-reporting traders) drží nejvyšší stav čistých prodejních pozic za více než 20 let a že je to zřejmě známkou dočasného cenového dna. Netrvalo to ani týden a polovina z těchto pozic byla již uzavřena, neboť tato kategorie koupila zpět 7.000 kontraktů. Bylo tedy jen otázkou krátkého času, než byly tyto pozice uzavřeny, jelikož non-reporting traders patří mezi tzv. „Weak Hands“ (slabé ruce), a pokud se cena jen nepatrně pohne nad jejich únosnou míru ztráty, jsou jejich pozice ihned uzavírány na stoplosech.
Jak vysoko cena zlata může vyrůst, závisí především na ochotě commercials prodávat. Pokud budou aktivně prodávat již při nižších cenách, nemůžeme očekávat nic velkého. A zdá se, že commercials již aktivně prodávají na trhu se stříbrem, a proto se dá stejné chování předpokládat i na trhu se zlatem. Současné růsty tedy nijak nepřeceňuji a je třeba být připraven na to, že jakmile bude dosaženo cenových vrcholů současných primárních cyklů (které mohou nastat v první třetině cyklu, tj. 5. – 7. týden), ceny mohou začít opět prudce klesat.
Závěr
Může nečekaný krok Číny ovlivnit a urychlit výše uvedené cykly? Tato situace je zcela možná. James Rickards, geopolitický analytik a autor bestselleru Měnové války, informoval ve speciálním emailu své předplatitele, že „tento krok bude mít zásadní dopad na měnové trhy. Celková výše devalvace juanu dosáhla 5 %. Normální denní volatilita na měnových trzích dosahuje 0,05 %, ale 5 % je doslova zemětřesení.
Největší poražení z celé této situace jsou Janet Yellen a FED. Existovala velmi malá šance, že FED zvedne v září sazby, a to především proto, že růst pracovních míst se loni v listopadu zastavil. Americká ekonomika míří k nejhoršímu růstu od roku 2012. Inflace je mizivá a předpověď 5% nezaměstnanosti, 2,5% růstu a 2% inflace může být roztrhána na kusy. Vypadá to spíše, že budeme mít nezaměstnanost ve výši 5,3 %, 1,5% růst a inflaci přinejlepším ve výši 1 %.
Devalvace juanu jen posílila americký dolar, což je silně deflační. A zvednutí sazeb udělá dolar ještě silnějším, což deflační tlak o to více zesílí. Proto nemůže Janet Yellen zvednout sazby.
Pokud předsedkyně FEDu v září sazby nezvedne, akciový trh může opět nabrat růstový směr, ale jen dočasně, jelikož budeme stále uprostřed měnových válek, které pokračují od roku 2010. Měnové války mohou trvat i více než 15 let.
Pokud naopak sazby zvedne, potom si zapněte pásy a podívejte se pořádně pod sebe. Na trzích nebude existovat cenové dno a budeme mít co do činění s propadem, který bude podobný krachu na ´emerging´ trzích z roku 1998.
Proto bude podle mě nejdůležitějším datem letošního roku 17. září – zasedání FEDu. Nyní doporučuji zvednout alokaci zlata v portfoliu na 10 %. Rozhodnutí Číny totiž udělalo věci velmi zajímavé“.
Zdroj: butlerresearch, james rickards, cftc
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.