Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (31. týden 2015) - zlato uhájilo cenu 1.080 USD
3. 8. 2015, Jan Železník
Za posledních 11 týdnů uzavřelo zlato i stříbro v devíti případech níže než v předchozím obchodním týdnu. Tentokrát téměř žádná změna ceny nenastala, neboť stříbro vyrostlo o 6 centů a zlato kleslo o 4 USD.
Aktuální vývoj
I přes velmi negativní cenové vyhlídky, které byly zlatu prorokovány, se jeho cena udržela nad kritickou úrovní 1.080 USD, na kterou zlato před 14 dny „spadlo“ během jediné minuty v nočním elektronickém obchodování.
Tato situace vyvolala v posledních 2 týdnech ohromnou lavinu negativních komentářů. A není se čemu divit. Pokud cena zlata klesne během několika minut o 4 % na nejnižší úroveň za posledních 5 let, nebudou se analytici se zlatem příliš mazlit. Koneckonců zlato je snad jediným finančním aktivem, které vyvolává tak rozporuplné reakce – ať už negativní, či pozitivní. Ve východních kulturách je zlato oslavováno, ale na Západě je dnes považováno za jakousi „barbarskou relikvii“, která nachází jen minimální využití a nenese úrok. Ve světě, ve kterém v posledních letech vládne keinesyánský způsob řízení hospodářství, je zlato překážkou, která brzdí expanzivní monetární politiku.
Avšak poslední noční „nájezd“ na cenu zlata, při kterém neznámý prodejce prodal futures kontrakty na zlato v hodnotě několika mld. USD, je přiřazován „nějakému“ čínskému prodejci, a to jen proto, že k tomuto prodeji došlo, když byla otevřena burza v Šanghaji. Následně se z této informace vytvořila další vlna komentářů, které citovaly, že Číňané se začali zbavovat zlata. Přičemž fyzické výběry zlata (poptávka) na burze v Šanghaji byly v posledních 3 týdnech snad jedny z nejvyšších historii burzy.
Chris Powel z organizace GATA uvedl v rozhovoru pro stanici CNBC, že tento nedávný útok na cenu zlata byl jedním z nejvíce nápadných, nestydatých a současně těžkopádných útoků vůbec, což vedlo i některé finanční komentátory, kteří se běžně o zlato nezajímají, k myšlence, zda trh se zlatem není manipulován.
Je však dokazatelné (burzovní reporty), že tento pokles vyvolal dodatečné prodeje na „papírovém“ trhu COMEX a donutil mnoho spekulantů, aby doslova naskákali na prodejní stranu a čekali, že cena zlata bude dál klesat. Této situace využily subjekty commercials (převážně bullion banky), které samy nakupovaly a jejich čisté prodejní pozice jsou nyní téměř nulové a dosahují nejnižšího stavu za posledních 13 let. A jak jsem nedávno četl názor jednoho analytika reportů COT: „Tito „hoši“ (commericals) se téměř nikdy nemýlí, pokud se nějaké finanční aktivum dostane na důležitý bod obratu. Dle mého názoru vyklidili pole (zcela minimální „net SHORT“ pozice) a zlato se nyní může odrazit vzhůru.“
Tato situace může nyní skutečně nastat, jelikož široká laická i odborná veřejnost si byla zaručeně jista dalším poklesem ceny zlata. Pojďme se ale podívat, jak tato situace zapadá do parametrů, které sleduji na obou trzích.
Zlato je nyní již ve 21. týdnu svého primárního cyklu, který započal 17.3.2015 na ceně 1.140 USD. Nebo je zlato již v novém primárním cyklu, který začal dne 24.7.2015 na ceně 1.172 USD. Momentálně se přikláním ke druhé variantě, ale zatím nedošlo k jejímu potvrzení. Cena zlata by měla nejprve zavřít nad týdenní rezistencí, která je nyní na úrovni 1.105 USD, a následně by se měla vyšplhat alespoň přes cenu 1.130 USD.
Denní graf ceny zlata a začátky jednotlivých primárních cyklů |
Nesmíme však zapomínat, že nadřazenější cyklus (17měsíční a 34měsíční) je nyní medvědí. Zlato totiž kleslo pod výchozí cenu těchto dvou cyklů (cena 1.130 USD z 7.11.2014), a proto jakýkoliv cenový nárůst musí být zatím vnímán jako korekce v medvědím trendu. Zlato se nyní může navrátit někam do úrovně 50denního průměru (1.160 USD) a v lepším případě k předchozímu vrcholu primárního cyklu (1.230 USD). Jakmile bude tato korekce dokončena (cca do 5 týdnů), může přijít další sestupná vlna. Pouze růst ceny přes vrchol 17 a 34měsíčního cyklu (1.308 USD) může změnit tento scénář dalšího poklesu.
Týdenní graf ceny zlata a jednotlivé významné body |
Technicky se cena zlata zastavila na spodní hranici sestupného kanálu. V několika předešlých případech se většinou vrátila k jeho horní hranici, ale dynamika návratu se snižuje. Proto je úroveň 200denního průměru možná současné maximum. Na druhou stranu je struktura pozic COT natolik býčí, že by cenový nárůst mohl leckoho překvapit – více v části COT.
Stříbro je nyní již ve 22. týdnu svého primárního cyklu, který má průměrnou délku 13 – 21 týdnů a začal 11.3.2015 na ceně 15,20 USD. I stříbro již mohlo zformovat cenové dno, které můžeme považovat jako výchozí bod nového primárního cyklu – cena 14,33 USD z 24.7.2015.
Podle teorie primárních cyklů vidíte, že oba kovy již byly na úplném konci těchto cyklů. Navíc tento dodatečný pokles se zastavil na tak silných úrovních, že bylo již málo pravděpodobné, že dojde k dalším poklesům bezprostředně nyní.
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reportovaném týdnu do 28.7.2015 padlo opět několik rekordů v držbě některých pozic jednotlivými kategoriemi. Nejprve commercials, jejichž pozice sledujeme především. Čisté prodejní (SHORT mínus LONG = net SHORT) pozice této kategorie klesly na trhu se zlatem o dalších 6.300 kontraktů na celkový počet 15.300 kontraktů. Tím byl překonán rekord z června a prosince 2013 a jedná se o nejnižší „net SHORT“ pozice commercials od přelomu let 2001/2002, kdy se cena zlata obchodovala kolem 300 USD. Od maxima z poloviny května 2015 tak zredukovaly commercials své „net SHORT“ pozice o 117.000 kontraktů, což je 11,7 mil. uncí (13 mld. USD).
Net SHORT pozice commercials - 15.300 kontraktů |
Obchodníci z managed money zvýšili své hrubé SHORT pozice jen o 1.064 kontraktů a celkově dosahují tyto pozice 120.917 kontraktů, nejvíce v historii. Toto nízké zvýšení SHORT pozic naznačuje, že aktuálně byl zřejmě vyčerpán limit dalších prodejů a tyto pozice jsou na úplném maximu. Naproti tomu LONG pozice managed money zůstaly nezměněny – 106.000 kontraktů, a pokud tyto pozice nebyly uzavřeny na stoplosech při onom prudkém propadu, jejich další likvidace je nyní také nepravděpodobná.
Dalšími prodejci byli „other reportables“ a malí spekulanti „non-reproting traders“, kteří jsou nyní také „net SHORT“ 9.199 kontraktů, což je zcela ojedinělá situace a nastává zpravidla na významném cenovém dně.
Říkám si, že když je nyní struktura COT tak extrémní, možná by si zasluhovala cena zlata větší rally než nějakých 50 bodů. V uplynulých dvou extrémech (červen a prosinec 2013) se zlato zvedlo o 240 USD resp. o 210 USD. Avšak tento růst začal téměř bezprostředně po dosažení nejnižší ceny. Nyní zlato formuje cenové dno mnohem déle – již 14 dnů. Jak vysoko se cena zlata může dostat, bude záležet na jediné věci – jak agresivně budou commercials opět prodávat, jakmile začne cena zlata růst.
Na trhu se stříbrem vzrostly čisté prodejní pozice commercials o nízkých 900 kontraktů na celkový počet 12.100 kontraktů, což je stále jedno z nejnižších množství těchto pozic v historii. V polovině května držely commercials 5násobné množství - přes 60.000 net SHORT kontraktů a cena stříbra byla o 3 USD výše.
Závěr
Pokud vezmeme v úvahu, že commercials snížily své „net SHORT“ pozice na stejnou úroveň jako v roce 2002, kdy zlato v podstatě začalo 10letý růstový trend, jsem skutečně zvědavý, co přijde nyní. Tento týden očekávejme, zda dojde k potvrzení nových primárních cyklů. Na konci týdne pak bude zveřejněna měsíční zpráva o stavu nezaměstnanosti v USA, která může přinést lecjaké překvapení, neboť v pátek byla zveřejněna zpráva, že kvartální růst amerických mezd byl nejnižší od roku 1982.
Zdroj: butlerresearch
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.