Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (3. týden 2016) - poměr kurzů zlata a ropy je nejvyšší v historii
19. 1. 2016, Jan Železník
V minulém obchodním týdnu cena zlata klesala, neboť zlato odepsalo 15 USD (- 1,4 %) a cena stříbra klesla o nepatrné 3 centy (- 0,2 %).
Aktuální vývoj
Přestože akciové trhy vytvořily v uplynulém týdnu nová cenová minima, cena zlata již výše nepokračovala. Naopak se potvrdil předpoklad 1. cenového vrcholu, k čemuž jsem v poslední týdenní zprávě uváděl: „Zlato buď tvoří, nebo vytvořilo v minulém týdnu první cenový vrchol tohoto primárního cyklu na úrovni 1.113 USD.“
Poté, kdy zlato vytvořilo tento vrchol, klesla jeho cena až k úrovni 1.070 USD. Tato cenová korekce byla v toleranci pro zachování býčího výhledu. Na jeden obchodní den se cena vrátila zpět pod 50denní průměr. Avšak v pátek bylo zlato již zpět nad tímto průměrem, který je nyní na úrovni 1.077 USD.
Jelikož zlato strávilo nad 50denním průměrem celkem 7 obchodních dnů, bylo poněkud překvapující, že obchodníci z Managed Money provedli nezvykle nízké objemy nákupů. Růst ceny přes tento průměr zpravidla vyvolá větší nákupní vlnu, což se v tomto případě úplně nestalo (více v části COT). To je na jednu stranu dobrou zprávou, jelikož struktura pozic COT na zlatě zůstává nadále v býčím teritoriu.
Zlato je nyní v 7. týdnu svého primárního cyklu, který začal dne 3.12.2015 na ceně 1.045 USD.
Cenový vývoj zlata v minulém a současném primárním cyklu, denní graf |
U stříbra zatím ale stále není jisté, zda se již trh nachází v novém primárním cyklu, jehož počátek by byl dne 14.12.2015 na ceně 13,62 USD, nebo zda je trh ještě v primárním cyklu starém, který začal dne 26.8.2015 na ceně 14 USD. Primární cyklus na stříbře má průměrnou délku 13 – 21 týdnů a v případě první varianty by byl trh se stříbrem nyní v 5. týdnu a v případě druhé varianty ve 21. týdnu. Pokud stříbro nyní neklesne pod cenové dno 13,62 USD a následně zamíří nad cenu 14,60 USD, bude to potvrzením toho, že již nastal nový primární cyklus.
Stříbro se obchoduje poslední měsíc ve velmi úzkém obchodním pásmu a tato skutečnost přesně odráží vývoj struktury COT. Zlato si vedlo v uplynulých 2 týdnech lépe než stříbro, a to především z toho důvodu, že obchodníci z Managed Money nakupovali na trhu se zlatem více kontraktů než na trhu se stříbrem. A to byl hlavní důvod růstu ceny zlata. Ale jelikož na trhu stříbra nákupy MM stagnovaly, stagnoval i trh se stříbrem.
Cenový vývoj stříbra, denní graf |
Možná se vám může zdát toto vysvětlení triviální, avšak každým týdnem si můžeme zpětně ověřit cenový vývoj kovů a vývoj struktury COT. A tyto 2 položky se nyní pohybují velmi synchronizovaným způsobem, což znamená, že pokud cena zlata a stříbra roste, pak commercials prodávají (zvyšují se jejich net SHORT pozice) a obchodníci z Managed Money zase nakupují (snižují net SHORT pozice nebo zvyšují net LONG pozice). Pokud cena zlata a stříbra klesá, platí přesný opak – commericlas nakupují a Managed Money prodávají.
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reportovaném týdnu do 12.1.2016, kdy cena zlata nejprve 3 dny rostla a následně 2 dny klesala, vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 24.300 kontraktů na celkový počet 43.600 kontraktů. Jak jsem uváděl výše, vzhledem k tomu, že zlato prolomilo v tyto obchodní dny 50denní průměr, nebylo toto zvýšení net SHORT pozic tak zásadní, jak by se očekávalo.
Navíc bylo pozitivní, že toto zvýšení pozic nastalo tím, že Raptors (menší obchodní banky) odprodaly část ze svých LONG pozic – celkem 28.600 kontraktů. „Velká 4“ naopak snížila net SHORT pozice.
Na straně kupujících byli opět převážně obchodníci z Managed Money, kteří koupili přes 16.000 kontraktů a také menší skupina Non-reportable traders, která nakoupila přes 6.000 kontraktů.
Přestože se od zlata očekával větší cenový pohyb po průrazu 50denního průměru, zůstává struktura pozic na zlatě stále býčí.
Na trhu stříbra se v reportovaném týdnu do 12.1.2016 zvýšily čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 1.800 kontraktů na celkový počet 30.600 kontraktů. Zde můžete vidět, že cena stříbra se téměř nezměnila v uplynulých 4 – 8 týdnech a stejně tak se nijak zásadně nemění struktura pozic COT na stříbře. I na trhu stříbra je struktura COT spíše býčí.
Nejen zlato a stříbro, ale i trh s ropou je zasažen změnami ve struktuře COT
Zajisté mnozí víte o tom, že cena ropy klesla na nejnižší úroveň za posledních 12 let. Nyní bych vám uvedl příklad, který uveřejnil Butlerresearch ve své poslední týdenní zprávě. Jeho čtenáři se ptali, zda je trh s ropou zasažen také změnami ve struktuře COT. Butlerresearch k tomuto tématu uvedl: „Největším problémem trhu s ropou byla její nadměrná nabídka v uplynulém roce. Nadměrné zásoby ropy musejí být někde uskladněny. A tato nadbytečná kumulativní nabídka ropy stála zajisté v největší míře za 70% poklesem ceny ropy v uplynulém roce. Trh s ropou je natolik velký, že by jej nemohli ovládat jen pozice Managed Money nebo technických fondů, tak jak se to děje v případě vzácných kovů.
Avšak mohli byste si vsadit dolar na to, že pokud jde o velmi prudké poklesy či růsty ceny ropy v krátkém časovém období, mají technické fondy značný vliv na tento vývoj, a to mnohem větší, než by měla běžná fundamentální data.
Např. v posledním reportovaném týdnu (6. - 12.1.2016) klesla cena ropy o téměř 20 % z 36 USD za barel na 30 USD za barel. Report COT ukázal, že obchodníci z Managed Money prodali celkem 31.000 SHORT kontraktů, což byl nejvyšší jednotýdenní nárůst těchto pozic na trhu s ropou, a současně byl utvořen nový rekord v počtu držených SHORT pozic kategorií MM – celkem 213.000 kontraktů (jen skuteční producenti ropy drží více SHORT kontraktů než MM). A nyní se zamyslete nad touto skutečností – skupina obchodníků, čistě technicky orientovaných, kteří nevlastní ani barel skutečné surové ropy, má prodáno na futures trhu v přepočtu 213 mil. barelů ropy.
Zmiňovaných 31.000 kontraktů, které byly prodány v reportovaném týdnu, představuje 31 mil. barelů (1 kontrakt = 1.000 barelů ropy). V tomto reportovaném týdnu bylo uvedeno, že světové zásoby ropy vzrostly jen o 5 mil. barelů. Nyní si můžete položit otázku, co bude mít větší vliv na cenu? Nadměrná produkce skutečné ropy, která zvedla její nabídku o 5 mil barelů, nebo umělá nabídka ropy v podobě 31 mil. barelů od obchodníků MM? Není divu, že cena ropy propadla pod psychologickou úroveň 30 USD za barel, pokud došlo k tak „bláznivým“ elektronickým prodejům ropy na burze NYMEX.“
Tento příklad jsem uvedl jen proto, abych čtenářům přiblížil, jakým způsobem jsou dnes ovlivňovány ceny hlavních světových komodit, a že tento systém není zcela „v pořádku“. Tato extrémní situace na trhu s ropou dostala poměr kurzů zlata a ropy na historicky nejvyšší úroveň - 37 bodů.
Poměr kurzů zlata a ropy od roku 1970 |
Závěr
Z ekonomických událostí bude v tomto týdnu ve středu zveřejněn vývoj indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA a ve čtvrtek se koná tisková konference ECB (Evropské centrální banky).
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.