Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (28. týden 2015) - na zlatě i stříbře je jedna z nejvíce býčích struktur trhu za poslední 2 roky
13. 7. 2015, Jan Železník
Přestože byly oba kovy od začátku minulého týdne pod silným prodejním tlakem, zakončily nakonec týdenní obchodování téměř beze změny. Zlato pokleslo o 5 USD (- 0,4 %) a stříbro, které ztrácelo v průběhu týdne až 7 %, uzavřelo jen o 5 centů níže (- 0,3 %).
Aktuální vývoj
V minulém týdnu si zlato i stříbro „sáhly“ na velmi důležité ceny. Zlato kleslo na 1.146 USD a udělalo trojitý náraz na linii podpory č. 2. Z technického hlediska je pozitivní, že tento náraz byl výše než dva nárazy předcházející. Nedávný pokles ceny mohl být také finálním poklesem ke konečnému cenovému dnu primárního cyklu, jelikož oba kovy již byly v konečné fázi těchto cyklů. To by znamenalo, že se trhy nyní již nacházejí v primárním cyklu novém. Zatím je potřeba čekat na potvrzení. Takovým potvrzením může být silný odraz ceny, který zatím v případě zlata nenastal. Na druhou stranu zlato nekleslo pod výchozí cenu primárního cyklu, což byla cena 1.140 USD, avšak stříbro pod svou výchozí cenu kleslo. To znamená, že nastala býčí vnitřně tržní divergence, což je dalším signálem, že konečné cenové dno, na které čekáme, již mohlo nastat.
V případě stříbra byl nedávný pokles mnohem větší než u zlata. Avšak na tuto skutečnost jsme si již zvykli - a sice, že stříbro je mnohem více volatilnější trh, než trh se zlatem. V minulé týdenní zprávě jsem uváděl: „Stříbro vstoupilo již do 18. týdnu svého primárního cyklu, který má průměrnou délku 13 – 21 týdnů. I stříbro je na konci tohoto cyklu a cena se zatím drží na silné podpoře 15,50 USD. Přestože ještě nelze vyloučit případný „průplach“ trhu, konečné cenové dno tohoto cyklu je také bezesporu nablízku (dlouhodobá trendová linie - podpora na ceně 14,50 USD).“
Na avizovaný „průplach“ nakonec došlo, neboť cena stříbra propadla na jeden obchodní den na cenu 14,60 USD, ze které následně vyrostlo o cca 9 % výše. Z technického pohledu se stříbro opět odrazilo z velmi dlouhodobé trendové linie. Naposledy se zde stříbro nacházelo na začátku prosince, kdy cena také na velmi krátkou dobu (v řádu hodin) narazila na tuto linii.
Domnívám se, že jsme v minulém týdnu mohli vidět konec současných primárních cyklů, anebo v případě zlata může nastat ještě jeden pokus o test tohoto dna. V každém případě se nedomnívám, že by cena měla nyní klesnout významněji níže (řekněme pod 1.130 USD) a téměř vůbec se to nedomnívám v případě stříbra, které vykazuje silné známky cenového dna (pokles na důležitou linii, silný odraz ceny, pomocné technické indikátory naznačují býčí směr, a také velmi býčí struktura pozic COT).
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Struktura pozic na COMEXu se v reportovaném týdnu do 7.7.2015 vyvíjela v souladu s cenovým vývojem. Ceny obou kovů klesaly a stejným způsobem se i snižovaly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials.
Na trhu se zlatem klesly tyto pozice o 22.200 kontraktů na celkový počet 52.600 kontraktů, což je nejnižší stav od listopadu 2014!! V posledních 5 až 10 letech nenastal případ, kdy by tak nízké „net SHORT“ pozice commercials nakonec nevyústily v cenovou rally většího rozsahu. Proto se nedomnívám, že by to tentokrát mělo být jinak.
„Velkou 4“ a „Velkou 5 – 8“ nechám tentokrát stranou, jelikož se zdá, že do této kategorie, která je výhradně doménou commercials, nyní vstoupily i některé subjekty z managed money, jelikož jejich SHORT pozice jsou nyní extrémně vysoké. Ale musím upozornit na skutečnost, že Raptors (menší obchodní banky) již drží 100.000 LONG kontraktů, což je jedno z největších množství za posledního 2,5 roku.
Naopak kategorie managed money opět navýšila SHORT pozice o 13.500 kontraktů a nyní drží 109.383 SHORT kontraktů. To znamená, že struktura pozic je nyní skutečně extrémně býčí. Možná se někteří z vás mohou ptát, proč píši o čím dál více býčí struktuře a přitom ceny dále klesají, avšak taková je charakteristika trhu. Čím nižší cena, tím nižší net SHORT pozice commericlas a naopak tím vyšší SHORT pozice managed money. Je třeba si také uvědomit, že otočení trhu nějakou dobu trvá a zdá se, že nyní jsou commercials nachystány na rally nejlepším způsobem za poslední 2 roky.
Další typickou známkou cenového dna je zvýšení SHORT pozic malou kategorií „non-reporting traders“. Tato skupina menších obchodníků zpravidla nastupuje na SHORT stranu téměř na konci cenového propadu a v minulém týdnu zvýšili tito obchodníci SHORT pozice o 5.425 kontraktů, což není zanedbatelné množství.
Na trhu se stříbrem klesly čisté prodejní pozice commercials o 6.800 kontraktů na celkový počet 14.300 kontraktů. V posledních 10 letech byste našli pouze 5 případů, kdy byly tyto pozice o něco málo nižší než aktuálně.
I na stříbře zvýšili malí „non-reporting traders“ své SHORT pozice, což je zajisté býčí znamení a obchodníci manged money zvýšili tyto pozice jen nepatrně, což znamená, že jsou zřejmě na svých maximech, jelikož nyní drží již 56.859 SHORT kontraktů, což je nejvíce v historii reportu COT.
Raptors (menší obchodní banky) drží celkem 69.445 LONG kontraktů, což je nejvíce za několik posledních let reportu COT.
Závěr
Domnívám se, že nejpozději do 2 týdnů začne cenová rally většího rozsahu. Tak býčí struktura jako nyní zde totiž dlouho nebyla. COMEX je nadále hlavním hybatelem ceny, a to i přes skutečnost, že někteří analytici poukazují na pokles čínského akciového trhu, který údajně není dobrým znamením pro trh se zlatem či stříbrem. Důvodem má být nedostatek likvidity u čínských akciových investorů, kteří mohou sáhnout po zlatu, aby jej odprodali kvůli získání této likvidity zpět. Taková skutečnost by se zajisté projevila na týdenních výběrech fyzického zlata na burze v Šanghaji. Tyto výběry však zůstávají vzhledem k aktuálnímu ročnímu období stále na solidní výši - v týdnu do 3.7. bylo vyskladněno 44,3 tuny zlata.
Týdenní výběry zlata na burze SGE |
Zdroj: butlerresearch, cftc
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.