Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (26. týden 2014) - zlato narazilo na významnou rezistenci
30. 6. 2014, Jan Železník
Cena zlata a stříbra se v minulém týdnu konsolidovala po předchozím nárůstu. Ceny obou kovů se tak v minulém týdnu téměř nezměnily, když zlato uzavřelo poblíž hodnoty 1.320 USD a stříbro na ceně 21 USD.
Aktuální vývoj - technická analýza
Trh zlata se nyní obchoduje již 7 dnem v úzkém rozpětí 1.310 – 1.325 USD. Dochází tak k absorpci předchozího růstu a trh nebyl dost silný, aby překonal významnou rezistenci na hodnotě 1.330 – 1.335 USD. Stále je zde tedy prostor pro jistou korekci ceny k úrovni 1280 – 1300 USD. Indikátor SSTO se již nachází v překoupené oblasti, ale zatím nevytváří medvědí signál. Podobně se jeví indikátor CCI.
Cenový vývoj zlata od začátku roku |
Z pohledu primárního cyklu, který trvá v průměru 15 - 21 týdnů, se nyní nacházíme u zlata v jeho 4. týdnu. Nový cyklus totiž začal 3.6.2014. Zhruba v první třetině cyklu se zpravidla dostaví první větší korekce. To by znamenalo v 5. - 7. týdnu. Je tedy možné, že právě nyní se tvoří první cenový vrchol v primárním cyklu a následně ceny klesnou. Pokud by tato situace nenastala a cena poroste v tomto týdnu dále a zavře významně nad hodnotou 1.330 USD, znamenalo by to, že primární cyklus bude pouze dvoufázový a nikoliv třífázový. V takovém případě by cena dále rostla bez většího poklesu ještě dalších 4 - 6 týdnů (více o primárních cyklech v týdenní zprávě z 8. týdne 2014).
Stříbro se na konci obchodního týdne dostalo na nejvyšší cenu za několik posledních měsíců, avšak cena také naráží na rezistenci kolem úrovně 21,20 USD. I u stříbra je indikátor SSTO v překoupené oblasti, ale bez významnějších medvědích náznaků. V dlouhodobém pohledu udělal trh se stříbrem významný signál, avšak z krátkodobého hlediska není korekce ceny k hodnotě 20 USD zcela vyloučena. K tomuto náhledu nás vede aktuální stav COT.
Cenový vývoj stříbra za poslední 2 měsíce |
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
S velkou netrpělivostí jsme očekávali aktuální report COT, v němž byl zahrnut extrémní cenový nárůst z 19.6.2014. Přestože jsme očekávali zvýšení prodejních (SHORT) pozic kategorie commercials, skutečnost značně předčila naše odhady, když čisté SHORT pozice této kategorie zaznamenaly téměř největší týdenní nárůst těchto pozic v historii burzy COMEX.
V týdnu do 24.6.2014 vrostly na trhu zlata čisté prodejní (SHORT) pozice kategorie commercials o značných 53.282 kontraktů na celkový počet 131.607. Toto je druhý největší stav těchto pozic od dubna 2013, kdy zlato poté prudce propadlo dolů.
V rámci skupin přidala „Velká 8“ „jen“ 7.500 nových SHORT pozic. Rozdíl jde na vrub menší skupině commercials (Raptors), která prodala téměř 46.000 původních LONG pozic. Banka JP Morgan, která je zahrnuta u zlata v této skupině (Raptors), prodala 4.000 LONG kontraktů a nyní drží cca 30.000 čistých LONG kontraktů.
Butlerresearch se domnívá, že vzhledem k tomu, že skupinu Raptors tvoří dohromady přibližně 40 subjektů, je vysoce pravděpodobné, že jejich prodeje v reportovaném týdnu musely být koordinovanou akcí. Podle něj stačí, aby commercials dostaly cenu přes významné klouzavé průměry (ať už směrem dolů či nahoru) a subjekty z kategorie non-commercials (managed money - převážně technické fondy) na tuto skutečnost okamžitě reagují nákupem či prodejem svých pozic.
V reportovaném týdnu tak non-commercials nakoupily více než 46.000 kontraktů (z nichž bylo 25.000 původních SHORT pozic a 21.000 nových LONG pozic).
Pozice jednotlivých kategorií na trhu se zlatem a jejich týdenní změna |
V týdnu do 24.6.2014 vzrostly na trhu stříbra čisté prodejní pozice kategorie commercials o extrémních 20.100 kontraktů na celkový počet 42.897, což je nejvyšší stav od února 2013, kdy se stříbro obchodovalo za 32 USD. Jen abychom dali informace do souvislostí: 20.000 kontraktů je 100 mil. uncí stříbra, což je 1,5 měsíce světové těžby stříbra. Tzn., že za jeden nebo maximálně 2 dny bylo na COMEXU obchodováno v papírové podobě 1,5 měsíční světové těžby. „Avšak ani jeden světový těžař neprodal unci z těchto 100 mil. uncí, jednalo se pouze o spekulativní obchody kategorie commercials,“ dodává Butlerresearch LLC.
I u stříbra byly největšími prodejci Raptors, když prodaly 18.000 svých původních LONG pozic a zredukovaly tak tyto pozice na celkový počet 18.300 kontraktů. Před 3 týdny držely Raptors největší počet LONG pozic v historii, nyní drží naopak nejnižší počet těchto pozic za poslední rok a půl. Tyto pozice jsou také drženy nejrůznějšími subjekty nikoli jedním velkým obchodníkem. Butlerresearch LLC si také ve svém posledním reportu klade otázku, jak by mohly být tyto pozice souběžně prodány všemi subjekty, bez určitého druhu koordinace.
I na trhu stříbra byly kupujícími subjekty z kategorie non-commercials (managed money), když koupily 20.100 kontraktů.
Tuto rally charakterizuje jedna zvláštnost. Přestože banka JP Morgan navýšila v posledním reportovaném týdnu čisté SHORT pozice na stříbře o přibližně 1.500 kontraktů, je zcela netypické, že při 2bodovém růstu stříbra, kdy commercials zvýšily SHORT pozice o 30.000 kontraktů, dělal podíl této banky pouze 1.500 kontraktů. Tato rally byla tedy dominancí skupiny Raptors.
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Pozice jednotlivých kategorií na trhu se stříbrem a jejich týdenní změna |
Závěr
Jakým směrem se cena zlata či stříbra nyní vydá, je velkou neznámou. Razantní navýšení prodejních pozic commercials naznačuje, že růst se může každým okamžikem vyčerpat. V minulosti nebylo příliš momentů, kdy cena zlata či stříbra rostla i po značném navýšení prodejních pozic commercials. U zlata to bylo pouze jedenkrát, a sice v červenci a srpnu 2011, kdy cena rostla i přes rostoucí prodejní pozice commercials, až byly tyto subjekty nakonec donuceny začít pozice uzavírat se ztrátou a přispět tak k extrémnímu růstu ceny na historická maxima. Klasický scénář je totiž následující: commercials prodávají při rostoucí (v daný moment vysoké) ceně a nakupují při klesající (v daný moment nízké) ceně.
Na druhou stranu mohou přijít nečekané geopolitické události, které mohou zahýbat s cenou i bez ohledu na stav SHORT či LONG pozic jednotlivých kategorií. Mínusový HDP Spojených států, který byl v minulém týdnu ohlášen, může být prvním náznakem toho, že vzácné kovy si najdou cestu k větším investorům a že kapitál začne do tohoto sektoru opět proudit.
Jan Železník
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, mmacycles
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.