Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (24. týden 2015) - commercials značně snížily čisté prodejní (net SHORT) pozice na zlatě i stříbře
15. 6. 2015, Jan Železník
Zlato a stříbro měly v minulém týdnu odlišný směr, neboť zlato přerušilo sérii týdenních poklesů a uzavřelo o 9 USD výše (+ 0,8 %), zatímco stříbro kleslo o 15 centů (- 0,9 %).
Aktuální vývoj
Zlato i stříbro se nyní dostaly do velmi zajímavého momentu. Zajímavého do té míry, že nás v tomto týdnu čeká silně sledované zasedání FEDu, na kterém bude rozhodnuto o úrokových sazbách. Spíše se počítá s tím, že FED sazby nezvedne a odsune toto rozhodnutí na zasedání v září nebo dokonce ke konci roku. Takové rozhodnutí by pomohlo zlatu výše. Dalším „zajímavým faktorem“ je aktuální struktura COT jak na zlatě, tak i na stříbře, která se v posledním reportovaném týdnu opět značně změnila (více v části COT). A třetím „zajímavým faktorem“ je aktuální fáze současného primárního cyklu. U této skutečnosti se rovnou zastavím.
Trh se zlatem je nyní ve 14. týdnu svého primárního cyklu, který má v průměru 15 – 21 týdnů a začal 17.3.2015 při ceně 1.140 USD. V pátek 5.6. klesla cena zlata na 1.162 USD, což byla doposud nejnižší cena tohoto primárního cyklu, která nastala přibližně v polovině uvedeného cyklu za předpokladu, že cyklus bude mít spíše delší časovou osu – až 21. týdnů, anebo se jedná o nejnižší cenu ke konci tohoto cyklu za předpokladu, že cyklus bude mít kratší časovou osu – do 15. týdnů.
Pokud zlato zamíří v tomto týdnu níže (pod cenu 1.162 USD), pak budeme mít zřejmě co do činění přímo s finálním cenovým dnem v rámci tohoto primárního cyklu, ale za předpokladu, že zlato již neklesne pod počáteční cenu tohoto cyklu – tj. 1.140 USD.
Pokud zlato naopak zamíří rovnou výše, alespoň přes cenu 1.205 USD, pak bylo cenové dno 1.162 USD zřejmě cenovým dnem v polovině tohoto cyklu a zlato může pokračovat v tomto cyklu dále. Cenový vrchol by poté mohl být na úrovni 1.255 – 1.270 USD.
Také může nastat třetí varianta, kdy zlato propadne rovnou pod cenu 1.130 USD. V takovém případě by se současný primární cyklus změnil na medvědí a cena by se mohla dostat velice rychle na úroveň 1.100 USD. Tuto variantu však vzhledem k býčí struktuře COT aktuálně vylučuji.
Primární cykly na zlatě od června 2013 (4x býčí vs 2x medvědí), jejich průměrná délka a významné trendové a podpůrné linie |
Cenový vývoj zlata v minulém a současném primárním cyklu + významné linie podpory |
Stříbro nyní vstoupí do 15. týdnu současného primárního cyklu, který má průměrnou délku 13 – 21 týdnů a začal 11.3.2015 (o týden dříve než primární cyklus na zlatě) na ceně 15,25 USD. Zdá se, že stříbro padá rovnou k primárnímu cenovému dnu současného cyklu. Bylo by optimální, pokud by se stříbro zastavilo někde kolem úrovně 15,50 USD. Pokles od cenového vrcholu 17,70 USD ze dne 18.5.2015 již dosáhl přes 10 %. Většina technických indikátorů je již v přeprodaných oblastech a cena je významně pod všemi důležitými klouzavými průměry. Odraz ceny se dá proto očekávat v brzké době. Býčímu výhledu odpovídá také struktura COT.
Cenový vývoj stříbra v minulém a současném primárním cyklu, linie podpory a technické indikátory CCI a SSTO |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Jestliže jsem v týdenní zprávě z 25.5.2015 psal, že commercials značně zvýšily své čisté prodejní (net SHORT) pozice a struktura pozic je medvědí, pak v této týdenní zprávě musím konstatovat opak. Intenzita protáčení pozic se skutečně zrychlila a je překvapivé, že commercials se zbavily tak rychle velkého množství prodejních pozic.
V reportovaném týdnu do 9.6.2015 klesly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials na trhu se zlatem o značných 29.600 kontraktů na celkový počet 78.600. V tomto reportovaném týdnu je zahrnut pokles k uváděné ceně 1.162 USD, takže je evidentní, že commercials využily pokles ceny zlata při zveřejnění zprávy o stavu nezaměstnanosti k tomu, aby se zbavily co možná největšího počtu prodejních kontraktů.
Všechny 3 skupiny commercials se chovaly identicky – nakupovaly. „Velká 4“ snížila SHORT pozice o 2.100 kontraktů, „Velká 5-8“ snížila tyto pozice o 4.400 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) koupily velmi vysokých 23.100 LONG kontraktů a jejich čisté nákupní (net LONG) pozice nyní dosahují 68.400 kontraktů, což je nejvíce od poloviny března. Čím větší LONG pozice Raptors, tím více je struktura býčí. A přesně to se stalo v polovině března. Zlato dosáhlo ceny 1.140 USD a následně se odrazilo 80 bodů vzhůru. To byl mj. také začátek primárního cyklu.
Jak již bývá zvykem, na straně prodejců byli převážně obchodníci z managed money, kteří prodali více než 24.000 kontraktů (4.100 kontraktů bylo ve formě likvidace LONG pozic a přes 20.000 ve formě nových SHORT pozic). SHORT pozice managed money nyní dosahují téměř rekordu – 83.486, a tudíž se již nedá počítat s jejich přílišným navyšováním.
LONG pozice managed money nyní dosahují přes 121.000 kontraktů. Zde je ještě jistý prostor k jejich další likvidaci, tj. min. 20.000 kontraktů může být při nižší ceně zlikvidováno, než budou tyto pozice opět na historickém minimu, které je přibližně pod úrovní 100.000 kontraktů.
Struktura pozic COT na zlatě je nyní opět býčí, a proto se dá počítat v brzké době s odrazem ceny vzhůru.
CFTC - COT report zlato, tabulka pozic k 9.6.2015 |
V reportovaném týdnu do 9.6.2015 klesly čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials na trhu se stříbrem o neobvyklých 21.600 kontraktů na celkový počet 35.941. Znovu opakuji, že v reportovaném týdnu do 19.5.2015 jsme zažili rekordní zvýšení SHORT pozice commercials na stříbře a v tomto týdnu naopak rekordní snížení těchto pozic. Tyto změny pozic jsou tak značné, a to bez účasti skutečných producentů stříbra, že i jeho největší světoví těžaři začínají psát otevřené dopisy komisi CFTC, že cena stříbra se stanovuje mezi spekulanty a žádají o prozkoumání procesu stanovování ceny na burze COMEX.
V rámci skupin snížila „Velká 4“ SHORT pozice o vysokých 6.600 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) zvýšily své LONG pozice o fenomenálních 19.000 LONG kontraktů na celkových počet 39.300 net LONG kontraktů. Vyšší net LONG pozice Raptors byly naposledy v listopadu 2014, kdy cena stříbra klesla na úroveň 14,50 – 15,00 USD za unci.
„Velká 5 – 8“ překvapivě zvedla SHORT pozice o 4.000 kontraktů a nyní drží celkem 30.700 kontraktů SHORT, což je nejvyšší úroveň v historii. Podle Butlerresearch není tento stav zapříčiněný tím, že by commercials zvedly své SHORT pozice, ale tím, že do „Velké 5 – 8“ nyní spadly i pozice některých obchodníků managed money. Běžně je totiž tato skupina složena výhradně z commercials.
Banka JP Morgan také značně snížila své SHORT pozice na stříbře - přibližně o 6.000 kontraktů a nyní drží 13.000 SHORT kontraktů, což je spíše menší počet. Tato banka také v minulém týdnu razantně snižovala SHORT pozice v ETF fondu SLV a navíc může podle Butlerresearch držet masivní zásobu fyzického stříbra (odhadem 350 mil. uncí). Všechny tyto 3 faktory poukazují na možný odraz ceny stříbra. Avšak právě na bance JP Morgan bude záležet především, jak vysoko bude cena stříbra schopna vyrůst. Pokud začnou commercials (v čele s JP Morgan) ihned agresivně prodávat novou cenovou rally, pak nemůžeme očekávat nic velkého.
COT report stříbro, tabulka pozic k 9.6.2015, pozice "Velké 4", "Velké 8" a Raptors. Open interest (modrý graf) dosahuje rekordu - téměř 190tis. kontraktů |
Závěr
Hlavní světové události (např. možný bankrot Řecka či poměrně vysoce stálá poptávka po fyzickém zlatě v Číně) se ukazují jako minoritní faktor s vlivem na cenu kovů. Zřejmě se budu opět opakovat, ale je to burza COMEX, která určuje pohyb kurzů zlata i stříbra. Současná struktura COT toho může být důkazem a nechejme se překvapit, zda nízké net SHORT pozice commercials povedou v brzké době opět k nárůstu ceny. Někdy mám pocit, že commercials si hrají s trhem jako kočka s myší. Možná se však dožijeme jednou dne, kdy Šanghaj bude určovat skutečnou cenu zlata i stříbra. Avšak zatím je tento den v nedohlednu a cena se nadále stanovuje na západních burzách s dominancí v New Yorku.
Zdroj: butlerresearch, cftc
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.