Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (2. týden 2016) - zlato vzrostlo nad 50denní průměr
11. 1. 2016, Jan Železník
První obchodní týden roku 2016 přinesl pozitivní vývoj pro cenu zlata i stříbra. Zlato vzrostlo o 44 USD (+4,2 %) a cena stříbra zakončila o 11 centů výše (+ 0,8 %). V důsledku vyššího nárůstu ceny zlata se poměr ceny stříbra a zlata roztáhl na úroveň 79,3:1, což je jeden z nejvyšších poměrů těchto kurzů od konce roku 2008.
Aktuální vývoj
Negativní vývoj na akciových trzích přispěl určitou měrou k pozitivnímu vývoji na zlatě. Avšak hlavním důvodem většího nárůstu ceny zlata bylo, že se jeho cena přehoupla přes 50denní průměr. V minulé týdenní zprávě jsem k tomuto uváděl: „Z technického pohledu začal razantněji klesat 50denní průměr, který je u zlata již nyní na ceně 1.090 USD. Pokud cena protne tento průměr směrem vzhůru, vyvolá zpravidla tento signál větší nákupy ze strany spekulantů v kategorii Managed Money. A jelikož MM drží třetí nejvyšší množství SHORT pozic v historii, je zpětný odkup prodaných kontraktů zcela možný (short covering rally).“
A přesně výše uvedená skutečnost v minulém týdnu nastala. Také zúžení Bollingerova pásma (BB) přineslo očekávaný větší cenový pohyb. K tématu Bollingerových pásem jsem uváděl: „Od 27.11. se trh pohybuje do strany a došlo k zúžení Bollingerova pásma. Toto zúžení pásma často indikuje následný prudší pohyb jedním či druhým směrem. V tomto případě se domnívám, že by onen prudší pohyb měl nastat směrem vzhůru, a to z důvodu silně býčí struktury COT jak na zlatě, tak i na stříbře.“
V minulém týdnu také došlo k potvrzení předpokladu, že se zlato již nachází v novém primárním cyklu, který začal 3.12.2015. V poslední týdenní zprávě jsem k primárnímu cyklu uváděl: „Trh se zlatem vytvořil dvojité cenové dno na silné úrovni 1.045 USD. Dokud bude tato cena udržena a zlato prorazí vrchol 1.088 USD, bude to naznačovat, že nastal nový primární cyklus.“
Trh se zlatem nyní vstoupil do 6. týdne svého primárního cyklu. Jelikož první fáze primárních cyklů je vždy růstová, bude nyní záležet na tom, jak moc býčí vývoj bude mít současný cyklus (více v části COT). Zlato buď tvoří, nebo vytvořilo v minulém týdnu první cenový vrchol tohoto primárního cyklu na úrovni 1.113 USD.
Cenový vývoj zlata v posledních dvou primárních cyklech (7/2015 - 1/2016) |
Stříbro naopak nevyrostlo natolik přesvědčivě jako zlato. Na trhu stříbra nadále panuje neobvyklý vývoj, neboť stříbro ihned veškeré nárůsty ceny vzápětí vrací. Naposledy v pátek, kdy stříbro nejprve vyrostlo přesně k 50dennímu průměru a následně kleslo pod otevírací cenu pátečního dne.
Cenový vývoj stříbra, 8/2015 - 1/2016 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Struktura pozic nám zatím příliš nenapoví o budoucím cenovém vývoji. V minulém týdnu nastal totiž nejvyšší nárůst ceny zlata až po uzávěrce dat COT, která je vždy v úterý po konci obchodování. Ve středu, čtvrtek i pátek byly na COMEXu zaznamenány vysoké denní objemy obchodů (téměř dvojnásobně vyšší, než je průměr), což naznačuje, že commercials ochotně prodávaly každý kontrakt, který obchodníci z Managed Money kupovali.
V posledních 2 reportovaných týdnech (do 29.12.2015 a do 5.1.2016) se čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials na zlatě nejprve snížily o 6.900 kontraktů a následně zvedly o 3.900 kontraktů. Nyní dosahují tyto pozice úrovně 19.300 kontraktů. Ale jak jsem uváděl výše, toto číslo je již minulostí, avšak jaký počet net SHORT pozic commercials drží, budeme vědět až v pátek večer, kdy se tato data zveřejňují.
Jelikož změny pozic nebyly nijak zásadní, nebudu detailněji rozebírat jednotlivé kategorie, ale zaměřím se na ně až v příští týdenní zprávě, která bude zajisté zajímavější co do počtu změn kontraktů.
Na trhu stříbra nyní dosahují čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials celkového počtu 28.800 kontraktů. Jelikož cena stříbra nevyrostla přes 50denní průměr, domnívám se, že tyto pozice se ani po uzávěrce dat zatím nijak zvlášť nezvýšily.
Počet dnů světové produkce k pohrytí SHORT kontraktů 4 a 8 největších obchodníků u jednotlivých komodit |
Závěr
Byl nárůst ceny v minulém týdnu vším, co zlato v současném primárním cyklu „předvedlo“? Zatím je na takový ortel příliš brzy. Avšak vysoké objemy obchodů, které jsme viděli ke konci týdne na COMEXu, nejsou příliš dobrým znamením. Tyto objemy totiž naznačují, že commercials agresivně prodávají sebemenší nárůst ceny zlata i stříbra.
Struktura COT se stala v roce 2015 skutečně velmi dominantním faktorem, který určuje z velké části nejen cenový vývoj zlata, ale i stříbra, platiny a paladia. A v současném roce můžeme zřejmě očekávat zintenzivnění tohoto vlivu. Tato situace však natolik vychýlila cenotvorbu vzácných kovů, že fundamentální fakta a skutečný stav nabídky/poptávky po fyzickém kovu jsou nyní zanedbatelnými faktory s minimálním vlivem na cenu. Neboť jak by mohla Americká mincovna ohlásit nejlepší rok v prodeji stříbrných mincí American Eagle při klesající ceně? To by při klasickém zákonu nabídky a poptávky, při kterém rostoucí zájem kupujících vede k rostoucí ceně, nebylo možné.
Tento obchodní týden je poměrně klidný na ekonomická data. Budeme sledovat především páteční zveřejnění maloobchodních tržeb v USA za měsíc prosinec.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.