Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (18. týden 2015) - zlato i stříbro oscilují kolem 50denního průměru
4. 5. 2015, Jan Železník
Poprvé za uplynulých pět týdnů uzavřelo stříbro týdenní obchodování výše – o 35 centů (+ 2,2 %). Přestože cenová volatilita na zlatě byla uvnitř týdne také značná, cena zlata se nakonec změnila jen nepatrně – zlato kleslo o 2 USD.
Aktuální vývoj
Z kraje minulého týdne to vypadalo, že zlato již nalezlo své dno v rámci korekce ceny v první třetině primárního cyklu, avšak konec týdne přinesl jinou zkušenost. V pátek zlato kleslo na cenu 1.168 USD, což je doposud nejnižší cena od 6.4., kdy bylo dosaženo naopak prvního cenového vrcholu v rámci současného prim. cyklu na úrovni 1.224 USD.
Cenový vývoj zlata v minulém a současném primárním cyklu |
Stříbro však v minulém týdnu nekleslo pod cenu 15,50 USD z předešlého týdne a tím pádem vznikla „býčí vnitřně tržní divergence“. Když jsem naposledy upozorňoval naopak na „medvědí vnitřně tržní divergenci“ v polovině dubna (viz týdenní zpráva ze dne 14.4.), byl to signál k začátku sestupné fáze.
Je tedy současná „býčí divergence“ signálem k novému růstu ceny na obou trzích? Může být za předpokladu, že stříbro již neklesne pod cenu 15,50 USD, přičemž zlato může nižší cenové dno stále udělat.
Cenový vývoj stříbra v minulém a současném primárním cyklu |
Volatilita uvnitř týdne byla značně vysoká, k čemuž bych se vrátil v závěrečné části tohoto reportu.
Nyní k vývoji u amerického dolaru. Pokles amerického dolaru v posledních dnech zapříčinil, že i cena zlata v CZK korigovala pod Kč 29.000 za unci. Je tedy rally na dolaru již u konce, nebo se jedná o pouhou větší korekci v rostoucím trendu? Velká pozornost je nyní upřena na FED, zda začne se zvedáním úrokových sazeb či nikoliv. To je zřejmě jeden z hlavních fundamentálních faktorů. Pokud se na americký dolar podívám technicky, pak US Dollar Index vytvořil dvojitý cenový vrchol na psychologické úrovni 100 bodů a následně klesl až na cenové dno, na kterém se zastavil dne 18.3.2015 při zasedání FEDu, které tehdy nevyznělo vůbec jednoznačně pro zvyšování sazeb v dohledné době. Index v ten den zkolaboval během několika minut o celých 5 bodů, než se následně stabilizoval (resp. byl stabilizován).
Níže v grafu můžete také vidět, že indikátor Bulls and Bears (býčí a medvědí trend) se dostal poprvé od července 2014 do červeného teritoria. Nemyslím si, že by dolar měl nyní začít nutně prudce padat, avšak je možné, že nedávná 1letá růstová vlna na dolaru dosáhla svého maxima. Další vývoj dolaru určí částečně i další vývoj mnoha komodit – tedy včetně zlata i stříbra.
Cenový vývoj US Dollar Indexu od července 2014 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Současný report COT téměř žádné změny pozic nepřinesl a hned vysvětlím, proč k tomu došlo. Pokud víte, jak reporty COT číst, poskytují poměrně přesné informace pro možný odhad významnějšího cenového dna či vrcholu u dané komodity. Má to však jeden problém – COT reporty jsou zveřejňovány v podstatě s týdenním zpožděním. Proto je nutné si jednotlivé pozice odhadem dopočítat podle výše objemu obchodů v uplynulém týdnu.
Např. současný report nám udává změnu pozic od 21.4. do 28.4.2015 (vždy od středy do úterý včetně). V minulém reportu COT jsem psal následující: „Cena zlata také na konci minulého týdne poměrně klesala, a proto se dá počítat s dalším snižováním „net SHORT“ pozic commercials. Tuto skutečnost však budeme vědět v dalším reportu.“
Výše uvedenou větou jsem komentoval cenový vývoj v pátek 24.4.2015. Následně v pondělí a úterý (27.4. a 28.4.) cena prudce vzrostla a změna struktury COT tak zůstala uzavřena v rámci udávaného reportovaného týdne. Pokud by cena totiž zůstala v pondělí a v úterý neměnná, pak bychom mohli vidět, o kolik se snížily „net SHORT“ pozice commercials. Ale jelikož cena vyrostla (a vyrostla hodně – zlato + 2 %, stříbro + 4 %), a commercials opět prodávaly, avizovaná změna není viditelná, což současný report potvrdil.
A nyní jsme opět ve stejné situaci – cena zlata klesla ve čtvrtek a v pátek o 45 USD (téměř 4 %). Pokud se ceny významněji nepohnou směrem vzhůru, můžeme v následujícím reportu vidět, o kolik se snížily „net SHORT“ pozice commercials. Butlerresearch odhaduje, že vzhledem k velkému množství kontraktů, které byly ve čtvrtek zobchodovány, mohly commercials snížit své čisté prodejní pozice na zlatě o 30.000 kontraktů.
Současné (reportovaný týden do 28.4.2015) „net SHORT“ pozice commercials dosahují 106.900 kontraktů. Pokud by se dostaly k hranici 70.000 kontraktů, struktura na zlatě by již byla dosti býčí.
Na trhu se stříbrem se čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials také téměř nezměnily a nyní dosahují 34.000 kontraktů. Na stříbře je struktura pozic již dosti býčí, čemuž také odpovídal cenový vývoj z kraje minulého týdne (viz kapitola Závěr).
Závěr
Stále více se potvrzuje, že zprávy, informace nejrůznějšího druhu nebo skutečný stav nabídky a poptávky po fyzickém kovu mají na cenu zlata i stříbra jen nepatrný vliv. Největším hybatelem ceny jsou pozice managed money (převážně technické fondy) a pozice commercials (převážně banky a jejich obchodní algoritmy) na COMEXu.
Např. v pondělí 27.4. vystřelila cena zlata i stříbra v podstatě „bezdůvodně“ směrem vzhůru. V éteru neproběhla žádná významná informace, která by měla zapříčinit takový růst (zlato + 2 %, stříbro + 4%). Jediným rozumným vysvětlením mohla být již avizovaná býčí struktura pozic, a především pozic na trhu stříbra, neboť v poslední týdenní zprávě jsem psal v části COT následující: „Nyní je zde však zpráva lepší. V reportovaném týdnu do 21.4.2015 klesly čisté prodejní pozice commercials na stříbře o značných 10.000 kontraktů na celkový počet 33.800 kontraktů. Struktura pozic na stříbře může být opět považována za býčí nebo se resp. blíží do býčího teritoria.“
Prudký cenový pohyb na zlatě vzhůru dne 27.4. a 28.4.2015 |
Tento pondělní nárůst ceny proběhl za velkého objemu obchodovaných kontraktů, tudíž commercials opět prodávaly. Následně ve čtvrtek a v pátek (30.4. a 1.5.) cena také v podstatě „bezdůvodně“ prudce propadla dolů za ohromných objemů – na zlatě přes 204.000 kontraktů za den a na stříbře 58.000 kontraktů. Commercials naopak opět nakupovaly. Tyto cenové pohyby jsou pouhým výsledkem papírových obchodů na COMEXu.
Prudký cenový propad na zlatě dne 30.4.2015 |
Oba trhy tedy nadále hledají cenové dno, z něhož by se měly odrazit vzhůru. Na stříbře již možná toto dno nastalo 24.4. na ceně 15,50 USD, u zlata není pokles pod cenu 1.168 USD ještě vyloučen. Jakmile nebudou techničtí obchodníci ochotni dále prodávat, bude tato poklesová vlna u konce. Následně by oba trhy měly začít opět růst, neboť struktura COT tento pohyb v brzké době naznačuje.
Jan Železník, hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, kitco
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.