Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (18. týden 2014) - zlato stále drží cenové dno a vrátilo se nad 200denní průměr
5. 5. 2014, Jan Železník
Zlato v minulém týdnu opět otestovalo cenové dno a dokázalo se nad ním udržet. Stříbro naopak kleslo mírně pod své pásmo podpory. V důsledku toho klesla cena stříbra v minulém týdnu o 1,3 % (25 centů), zatímco zlato uzavřelo týdenní obchodování opět téměř beze změny (+ 0,2 %).
Aktuální vývoj - technická analýza
Oba kovy v minulém týdnu pocuchaly nervy mnoha investorům. Především ve čtvrtek 1.5. v dopoledních hodinách při nízkém objemu obchodů klesla cena stříbra mírně pod své pásmo podpory, dokonce pod cenu z 31.12.2013. Tato situace nevypadala příliš pozitivně, avšak na druhou stranu se stříbro dokázalo v pátek silně odrazit a navíc nekleslo pod své definitivní roční cenové dno z konce června loňského roku na hodnotě 18,18 USD.
Cenový vývoj stříbra (týdenní graf, 2011 - 2014) a významné linie a body v grafu |
Co se týče naší analýzy cyklů, u stříbra musíme situaci mírně přehodnotit, jelikož cena klesla pod hodnotu z 24.4.2014. Tento den jsme totiž definovali jako možný začátek nového cyklu. Zřejmě se tedy začátek cyklu posunul o jeden týden, což není nic neobvyklého, jelikož každý cyklus má určitý časový přesah (v konkrétním případě +/- 3 týdny). Cykly měříme od cenového dna po další nejnižší cenové dno. Pokud tedy cena klesá dále a dělá tzv. nižší a nižší „low“, pak se začátek cyklu posouvá, dokud není nejnižší ceny dosaženo.
Cenový vývoj stříbra (denní graf, 12/2013 - 5/2014) a jeho cykly |
U zlata však bylo cenové dno udrženo, a proto pokud cena neklesne pod hodnotu 1268 USD z 24.4.2014, můžeme stále konstatovat, že se momentálně nacházíme v 2. týdnu nového cyklu, který začal při výše uvedeném datu. Nejkratší cyklus, který na zlatě sledujeme, je totiž 18týdenní cyklus s přesahem +/- 3 týdny. Potvrzením naší hypotézy by bylo uzavření ceny nad hodnotou 1.320 USD (50denní průměr), v ideálním případě nad 1.330 USD.
Indikátor Slow Stochastic, o kterém jsem se zmiňoval v minulé týdenní zprávě, má stále býčí charakter. Znovu připomínám, že začátky cyklů mohou být poměrně agresivní. To potvrzuje i páteční chování ceny zlata po oznámení dat o stavu nezaměstnanosti v USA. Přestože zveřejněná data dopadla lépe, než se očekávalo (což by mělo mít negativní vliv na cenu), dokázalo zlato nejprve odvrátit pokles a následně dokonce vyrůst o 30 bodů (intradenní pohyb více než 2 %).
Cenový vývoj zlata (12/2013 - 5/2014). Žluté linie ohraničující 18týdenní cyklus s přesahem +/- 3 týdny. |
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
V reportovaném týdnu do 29.4.2014 nebyly změny ve struktuře otevřených pozic příliš zásadní.
Na trhu zlata vzrostly čisté prodejní (SHORT) pozice kategorie commercials o 6.600 kontraktů na celkový počet 97.171 kontraktů. Tento nárůst byl především u skupiny „Velká 8“, avšak její prodejní pozice jsou z historické perspektivy na velmi nízké úrovni.
Na trhu stříbra vzrostly čisté prodejní (SHORT) pozice kategorie commercials o 600 kontraktů na celkový počet 23.356 kontraktů. I zde zvedla své prodejní pozice převážně „Velká 8“. Prodejní pozice „Velké 8“ na trhu stříbra jsou naopak na historicky nejvyšších úrovních. Důvodem mohou být extrémní pozice banky JP Morgan na obou trzích. Zatímco na trhu se zlatem drží tato banka přibližně 38.000 čistých LONG kontraktů, na trhu stříbra drží naopak přibližně 20.000 čistých SHORT kontraktů.
Pozice jednotlivých kategorií na trhu se zlatem a jejich týdenní změna |
Pozice jednotlivých kategorií na trhu se stříbrem a jejich týdenní změna |
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Butlerresearch se domnívá, že ceny mohou klesat dále jen tehdy, pokud se podaří kategorii commercials nalákat technické fondy na prodejní stranu. U zlata se jim to v reportovaném týdnu příliš nepodařilo, jelikož jejich hrubé prodejní (SHORT) pozice vzrostly v reportovaném týdnu jen o 900 kontraktů. Na trhu stříbra jsou naopak hrubé prodejní pozice kategorie non -commercials blízko jejich historicky maximálního počtu (34.052 kontraktů). A technické fondy, které jsou v této kategorii mají své limity, přes které již zpravidla nejdou, a tudíž nezvyšují své sázky na pokles.
Závěr
Cena zlata je a zůstane v nadcházejících dnech velmi volatilní. Jen za posledních 13 obchodních seancí mělo zlato 3x denní rozpětí 30 – 40 USD (2 – 3 %). Cena 1.275 USD se zatím ukázala jako velmi silná cenová podpora, ze které se trh může odrazit směrem k cenovému maximu v letošním roce. Staré rčení praví, že pokud trh nejde dolů, půjde nahoru. Otočení trendu však nějakou dobu trvá a to se právě děje na obou trzích. A pokud vezmeme v úvahu, že na přelomu roku (31.12.2013) se potvrdilo dvojité cenové dno a začátek nového 4,5letého růstového cyklu, pak mohou být nadcházející měsíce i vzhledem ke geopolitickému napětí na Ukrajině poměrně pozitivní pro cenový vývoj (v tomto týdnu bude zveřejněna 1. část analýzy cyklů na zlatě do roku 2020).
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, mmacycles
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.