Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (13. týden 2014) - na trhu zlata nastala formace zlatý kříž
31. 3. 2014, Jan Železník
Cena zlata v minulém týdnu opět klesla, když trh uzavřel o 40 USD níže (- 3%). Stříbro kleslo o 50 centů (- 2,5 %). Na trhu se zlatem však nastala formace „zlatý kříž“. Bude se trh vyvíjet podobně jako v roce 2009?
Aktuální vývoj - technická analýza
Cena zlata vrátila přesně polovinu svého nárůstu od začátku roku. Nyní se cena nachází na poměrně kritické úrovni. Pokud je původní trend silný, zpravidla se trh od této úrovně odrazí zpět nahoru. Avšak podle cyklické analýzy (viz týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra – 8. týden) se současná situace vyvíjí spíše podle varianty č. 2 (viz výše uvedená analýza), což znamená, že v rámci tohoto vývoje může nastat cenový pokles až o 45 – 85 % posledního nárůstu ceny. Proto je nyní důležité, aby bylo současné cenové dno na úrovni 1.285 USD udrženo. Pokud bude tato cena v tomto týdnu proražena směrem dolů, může pokles pokračovat dále ještě k nižším úrovním. Stále však platí, že dvojité cenové dno na hodnotě 1.180 USD bylo velmi silným dlouhodobým býčím signálem a že cena v následujících 2 – 4 letech bude mít s velkou pravděpodobností vzestupnou tendenci.
Stříbro oproti zlatu již vrátilo 75 % svého původního nárůstu od začátku letošního roku. Trh je již zcela v přeprodané oblasti, a proto bych nyní očekával jisté narovnání ceny k úrovni 20,50 – 21,00 USD. Avšak určitým způsobem mě slabost stříbra především v posledních dnech překvapila. Rekordní poptávka po stříbře z Indie, nebo nadále pokračující vysoké prodeje stříbrných mincí American Eagle Americkou mincovnou zatím nejsou hnací silou pro růst ceny. Stříbro bylo tedy zřejmě pod tlakem vysokých prodejních (SHORT) pozic ze strany kategorie commercials na COMEXu (viz níže).
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Čisté prodejní pozice kategorie commercials „vyletěly“ na obou trzích s nárůstem ceny na nejvyšší úroveň za poslední rok. Rally, která trvala od začátku roku, byla hnána vzhůru především nákupními příkazy technických fondů. Tyto fondy však z velké části neotvíraly nové LONG pozice, ale uzavíraly převážně původně otevřené SHORT pozice. Nyní, když se cena zlata dostala zpět pod klouzavé průměry, vystává otázka, zda budou technické fondy opět „SHORTovat“ a tlačit cenu dolů. Tuto situaci by jistě přivítaly commercials, jelikož rády nakupují při nízkých cenách. Pokud by se prodejní pozice kategorie commercials měly přiblížit k rekordně nízkým úrovním jako na začátku roku, zřejmě máme před sebou ještě pokles ceny. Avšak je dobré vidět, že commercials již začaly s poklesem ceny redukovat své prodejní pozice. Sice zatím ne ve velkém, ale jistý pokles v posledním reportovaném týdnu zde byl.
Na trhu zlata klesly v reportovaném týdnu do 25.3.2014 čisté SHORT pozice kategorie commercials o 18.300 kontraktů na celkový počet 127.600 kontraktů.
Na trhu stříbra klesly v reportovaném týdnu do 25.3.2014 čisté SHORT pozice kategorie commercials o 4.100 kontraktů na celkový počet 31.800 kontraktů.
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Závěr
Účastníci trhu se budou tento týden soustřeďovat především na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a také na páteční data o stavu nezaměstnanosti v USA. Většina analytiků se domnívá, že zlato nalezne na současné cenové úrovni podporu a že především investoři kupující fyzický kov se vrátí zpět do trhu a začnou nakupovat. Jistý pokles fyzické poptávky byl totiž zaznamenán až při úrovních 1.400 USD.
Jak jsme vás již informovali v rychlé zprávě v minulém týdnu, zítra na apríla (1.dubna 2014) vstoupí v platnost Volkerovo pravidlo, které zamezuje bankám provádět spekulativní investice (včetně zlata) na vlastní účet. Financial Times v minulém týdnu informovaly, že velké banky obdržely na pokutách a poplatcích týkajících se skandálů kolem úrokových sazeb, operacích na forexovém trhu a trhu se zlatem téměř 100 mld. USD.
Toto pravidlo by mohlo mít pozitivní přínos pro cenu zlata, jelikož velké banky tradičně „okupovaly“ prodejní (SHORT) stranu na „papírovém“ trhu se zlatem. Někteří však namítají, že se situace příliš nezmění, jelikož banky budou nadále poskytovat službu tzv. hedgeovaní (jištění) pozic pro své klienty. Na druhou stranu hedgeové fondy nemají výsadu „too big to fail“ (příliš velké na bankrot), což znamená, že jejich sázky by mohly být rozvrstveny mnohem rovnoměrněji na obou stranách trhu.
Bude tedy záležet na regulátorech trhu, aby posoudili, zda se jedná o aktivitu zajišťování pozic, či spekulativní obchod. Znamená to, že pozice každé banky by měly být na konci příslušného obchodního dne vyrovnané. Dalším důležitým faktorem je skutečnost, že hedgeové fondy si platí případné ztráty z vlastní kapsy a nejsou sanovány vládou či FEDem – alespoň to je záměr tohoto pravidla.
Uvidíme tedy, jak dopadne aspekt tohoto plánu v případě, že by se finanční systém dostal opět do úskalí. Avšak během současnosti a budoucnosti bychom mohli vidět mírnou evoluci ve více vybalancovaném postoji na trhu se zlatem, kterou mnozí očekávají.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, mmacycles
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ. NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH. NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.