Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (11. týden 2015) - udrží zlato podporu na ceně 1.130 USD?
16. 3. 2015, Jan Železník
Ceny obou kovů v minulém týdnu opět klesly. Zlato zakončilo o 10 USD níže (- 0,9 %) a cena stříbra klesla o 26 centů (- 1,6 %). Naproti tomu cena zlata v CZK v minulém týdnu vzrostla o 530 Kč (+ 1,8 %).
Aktuální vývoj
Silný růst amerického dolaru a nové prodeje technických obchodníků z kategorie "managed money" poslaly zlato a stříbro v minulém týdnu opět na dosah několikaletého minima.
V minulé týdenní zprávě jsem psal následující: „………..zlato uzavřelo dokonce pod důležitou cenovou podporou 1.170 USD. Vypadá to, že zlato v následujících 3 týdnech otestuje cenové pásmo 1.130 – 1.145 USD“.
Nejnižší cena minulého týdne byla 1.146,5 USD. Zlato tedy kleslo k horní hranici uváděného pásma. Znamená to, že současný pokles již skončil? Technicky se zatím na zlatě dno nevytvořilo a trh působí dojmem, že otestuje cenu 1.130 USD ze začátku listopadu. Teoreticky může cena klesnout i mírně pod tuto úroveň, ale je těžké si představit, že by zlato mohlo dále významně padat, když už v podstatě klesá od 22. ledna a současný pokles dosáhl 160 USD.
Také je překvapivé, že většina prodejů nastala až při nižších cenách (pod úrovní 1.200 USD). Avšak takto obchodují techničtí obchodníci – navyšují prodeje s tím, jak cena razí nová minima, nebo naopak zvyšují nákupy, když cena proráží nová maxima.
Cenový vývoj zlata od počátku primárního cyklu |
Stříbro v minulém týdnu kleslo pod důležitou podporu 15,50 USD. Cena ale po průrazu uváděné hodnoty nezkolabovala, ale naopak se vrátila ke konci týdne k uváděné cenové podpoře. Nicméně další pokles, jako v případě zlata, ještě není vyloučen.
Cenový vývoj stříbra od počátku listopadu 2014 |
Naopak americký dolar byl v uplynulém týdnu opět vítězem mezi všemi ostatními měnami. US Dollar Index vystoupal až na psychologickou úroveň 100 bodů. Od května 2014 do současnosti posílil uváděný index o cca 28 %. US Dollar Index je na dosah další důležité Fibonacciho linie (61,8 %), měřeno na měsíčním grafu od roku 2000 až do současnosti.
US Dollar Index, měsíční graf, 2001 - 2015 |
Zřejmě se budu opět opakovat, ale za současným poklesem cen obou kovů stojí především pozice jednotlivých subjektů na COMEXu. Ironicky je to jeden z důvodů, proč zůstávám optimistou ohledně budoucího cenového vývoje zlata a stříbra. Pokud by hlavním hybatelem ceny byl faktor nabídky a poptávky po fyzickém kovu, situace ohledně budoucího cenového vývoje (v nadcházejících letech) by již nebyla tak „růžová“. Jenže za 160dolarovým poklesem zlata a 3dolarovým poklesem stříbra v uplynulých 7 týdnech jsou praktiky commercials a prodeje obchodníků z kategorie „managed money“.
Zlato v CZK se nadále udržuje v blízkosti psychologické úrovně 30.000 Kč za unci. Jak jsem uváděl v úvodu analýzy, v minulém týdnu dokonce jeho cena vzrostla. Budoucí vývoj ceny zlata v CZK vypadá mnohem pozitivněji než v USD. Pokud by cena zlata v CZK měla ještě významněji korigovat, pak očekávám pokles k hranici 27.000 – 28.000 Kč za unci.
Cenový vývoj zlata v CZK v uplynulém týdnu |
Dobrou zprávou současného poklesu zlata v USD je fakt, že struktura pozic COT začíná být poměrně býčí a že tato poklesová vlna se zřejmě brzy vyčerpá. To také velice dobře koresponduje se současným primárním cyklem na zlatě o průměrné délce 15 – 21 týdnů. Aktuálně je tento cyklus v 19. týdnu měřeno od 7.11.2014 a ceny 1.130 USD.
Proto očekávám, že finálního cenového dna v rámci současného primárního cyklu by mohlo být dosaženo do cca 1 - 3 týdnů a také tehdy, jakmile nebude více technických obchodníků ochotno prodávat (viz kapitola COT).
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
S tím jak ceny v reportovaném týdnu do 10.3.2015 klesaly, commercials významným způsobem i nakupovaly.
Na trhu se zlatem klesly čisté prodejní pozice (net SHORT) commercials o značných 34.000 kontraktů na celkový počet 89.300 kontraktů. To byla největší jednotýdenní redukce těchto pozic od 4. listopadu 2014 a současně je stav těchto pozic na nejnižší úrovni od 25.11.2014.
V rámci jednotlivých skupin commercials snížila „Velká 4“ své čisté prodejní pozice o 8.000 kontraktů, „Velká 5 – 8“ o 2.000 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) koupily 24.000 kontraktů (nové LONG pozice). Raptors nyní drží 53.700 kontraktů LONG, což je nejvíce od 25.11.2014.
„Velká 4 a 8“ nyní drží nejnižší stav SHORT pozic od 13. ledna 2015.
Na prodejní straně byly v reportovaném týdnu převážně techničtí obchodníci z kategorie managed money, kteří prodali celkem 24.300 kontraktů, z čehož bylo 8.200 kontraktů ve formě likvidace LONG pozic a více než 16.000 kontraktů ve formě nových SHORT pozic.
Jistě si vzpomínáte, že jsem několikrát v minulých reportech uváděl, že cenu zlata mohou poslat níže především nové SHORT pozice (prodeje) technických obchodníků. Nyní zde máme důkaz, že se tak stalo.
Obchodníci v kategorii managed money nyní drží „pouze“ 107.000 LONG kontraktů, což je téměř nejnižší stav za poslední rok a jedna z nejnižších úrovní za poslední 2 roky. To také naznačuje, že již nemusíme očekávat další prodeje ve formě likvidace LONG pozic těchto obchodníků.
Na druhou stranu SHORT pozice kategorie managed money dosahují „zatím“ 58.000 kontraktů. V listopadu 2014 drželi tito obchodníci 80.000 SHORT kontraktů. Přestože tyto pozice nejsou aktuálně na tak vysoké úrovni, zajisté se blíží k bodu vyčerpání, kdy bude dosaženo maximálního počtu SHORT pozic – tudíž cenového dna na zlatě.
Na trhu stříbra klesly čisté prodejní pozice (net SHORT) commercials o vysokých 6.400 kontraktů na celkový počet 33.200 kontraktů. Toto byla největší jednotýdenní redukce těchto pozic od 23. září 2014 a celkový stav net SHORT pozic je nejnižší od 2. prosince 2014.
Struktura pozic na stříbře je také poměrně býčí a s eventuelním poklesem ceny k úrovni 14 – 15 USD může dosáhnout velice býčího charakteru.
Závěr
Jakmile bude struktura COT nastavena významně býčím směrem, nastane nová cenová rally a současně nový primární cyklus na zlatě i stříbře. Velkou otázkou však zůstává, jak vysoko se bude cena schopna dostat, a zda vyroste přes vrchol 1.308 USD u zlata a 18,50 u stříbra. Následně bude také záležet na tom, jak agresivně budou commercials s růstem ceny prodávat. Při posledních 3 cenových rally (leden – březen 2014, červen – červenec 2014, listopad 2014 – leden 2015) byly commercials při dosažení cenových vrcholů pokaždé více agresivní (tzn., že při nižší ceně byly ochotny prodávat větší množství kontraktů). "Net SHORT" = počet SHORT kontraktů - počet LONG kontraktů.
Cenový vývoj zlata 4/2012 - 3/2015 a "net SHORT" pozice commercials |
V nejnovější analýze společnosti CaseyResearch se uvádí, že bychom se měli v letošním roce připravit na tzv. „deflační vrchol“ (peak deflation). Zjednodušeně řečeno to znamená, že analytici této společnosti očekávají v letošním roce zastavení poklesu cen mnoha komodit, ukončení posilování amerického dolaru a přetočení současného deflačního vývoje na inflační. Při takovém vývoji by se cena zlata v USD v letošním roce pohybovala spíše do strany s tendencí mírného poklesu.
Jan Železník
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.